• 66' Σουάρεθ
  • 32 Ολιβέιρα
  • 12' Αλμπάνης
  • 49' Μάνταλος

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ καλύτερα στο παιχνίδι από τον Αστέρα Τρίπολης και έχοντας τον Αλμπάνη και τον Βέρντε σε εξαιρετική μέρα πήρε μέτρα στο γήπεδο από πολύ νωρίς και πίεσε τους φιλοξενούμενους. Η Ένωση πατούσε περιοχή πολύ εύκολα, είχε μια πέρα για πέρα κυριαρχική εικόνα και φαινόταν πως το να πετύχει γκολ είναι θέμα χρόνου. Αντί αυτού ωστόσο, το δέχθηκε κόντρα στη ροή της αναμέτρησης.

Στο 20ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έβγαλαν μια υποδειγματική αντεπίθεση με την μπάλα να καταλήγει στον Κρέσπι που με εναέριο σουτ στην κίνηση νίκησε τον Τσιντώντα για το 1-0. Η εικόνα του αγώνα πάντως δεν άλλαξε, η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει και να πατάει εύκολα περιοχή, έχασε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία για το 1-1 με τον Ολιβέιρα και τελικά, ακριβώς δέκα λεπτά μετά το 1-0 ήρθε η ισοφάριση όταν ο Μουνάφο ανέτρεψε τον Λόπες μέσα στην περιοχή και ο Ολιβέιρα έκανε το 1-1 από το σημείο του πέναλτι.

Στην επανάληψη, ο Αστέρας εμφανίστηκε πολύ καλύτερος σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο και με τους Μουνάφο και Ιγκλέσιας να κάνουν ένα πολύ καλό παιχνίδι, οι γηπεδούχοι δεν άφησαν την Ένωση να έχει την κυριαρχική εικόνα του πρώτου μέρους. Μάλιστα, θα μπορούσε να πάρει και προβάδισμα στο 70΄ όταν και κέρδισε πέναλτι με τον Μπαράλες ωστόσο να στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ από την άσπρη βούλα.

Η ΑΕΚ πίεσε εκ νέου στο τελευταίο δεκάλεπτο εκμεταλλευόμενη την κούραση που βγήκε στους γηπεδούχους αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει -ο Βέρντε μάλιστα έχασε και μεγάλη ευκαιρία- και το 1-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

• 30

Ο Μίλαν Ράσταβατς παρέταξε την ομάδα του με 4-4-1-1 και παρά το γεγονός ότι έκανε μόνο αλλαγές προσώπων σε όλο το παιχνίδι και όχι διάταξης, ο Αστέρας έδειξε δυο πρόσωπα στην αναμέτρηση.

• 18

Το 4-4-1-1 του Μάσιμο Καρέρα μετατράπηκε σε 3-5-2 στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου όταν και η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε άρδην σε σχέση με το πρώτο μέρος. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα, η ΑΕΚ να ανακτήσει ένα τμήμα των καλών της χαρακτηριστικών από το πρώτο μέρος και σταδιακά, να αρχίσει να απειλεί εκ νέου.

66'

Ο Τσιγκρίνσκι ανέτρεψε τον Φερνάντεζ μετά από κακή έξοδο του Τσιντώτα. Ο Μπαράλες πήρε πάνω του την εκτέλεση, ωστόσο έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ και έχασε μοναδική ευκαιρία για το 2-1.

• 8’

Ο Ολιβέιρα σκόραρε μετά από φάουλ του Μάνταλου αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ!

• 20’

Γκολ για τον Αστέρα Τρίπολης! Μετά από ανεκμετάλλευτο κόρνερ της ΑΕΚ ο Αστέρας βγήκε σε αντεπίθεση και έπειτα από σέντρα του Μουνάφο από τα δεξιά, ο Κρέσπι με εξαιρετικό, εναέριο γυριστό έκανε το 1-0!

• 24’

Μετά από σέντρα του Παουλίνιο, ο Ολιβέιρα μέσα από την μικρή περιοχή πλάσαρε στην κίνηση ψηλά άουτ!

• 30’

Γκολ για την ΑΕΚ! Ο Μουνάφο ανέτρεψε τον Λόπες μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι στην Ένωση. Ο Ολιβέιρα εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 1-1.

• 42’

Μετά από εξαιρετική πάσα του Αλμπάνη, ο Βέρντε απέναντι από τον Παπαδόπουλο αλλά ο τερματοφύλακας του Αστέρα έδιωξε.

• 43’

Μετά από σέντρα, ο Μπαράλες έκανε τσαφ και ο Οικονόμου πρόλαβε τον Κρέσπι πριν σκοράρει για το 2-1.

• 54’

Ο Σίτο γύρισε στον Ριέρα αλλά αυτός έκανε πολύ κακό τελείωμα που έφυγε άουτ.

• 69’

Ο Αστέρας έφυγε στην αντεπίθεση, ο Κρέσπι πέρασε τον Τσιντώτα που αδικαιολόγητα βγήκε πολύ μακριά από την εστία, έδωσε στον αμαρκάριστο Λουίς Φερνάντεθ, που ανατράπηκε από τον Τσιγκρίνσκι και ο διαιτητής έδειξε το πέναλτι. Ο Μπαράλες εκτέλεσε και έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

• 73’

Ο Βέρντε εκτέλεσε με δύναμη το φάουλ αλλά ο Παπαδόπουλος κατάφερε να διώξει σε κόρνερ.

• 88’

Ο Βέρντε έκανε ωραία προσπάθεια αλλά έκανε κακό πλασέ και ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε.

Παρά το τσουχτερό κρύο στην Τρίπολη οι οπαδοί της Ένωσης βρέθηκαν στο γήπεδο του Αστέρα για να υποστηρίξουν την ομάδα τους στη «μάχη» του κυπέλλου.

17
Ματίας Ιγκλέσιας
Ο αρχηγός του Αστέρα ήταν όλο το κέντρο των γηπεδούχων και ειδικά στο δεύτερο μέρος κατάφερε να περιορίσει τους παίκτες της ΑΕΚ στη μεσαία γραμμή. Μάλιστα ο 34χρονος απείλησε και με κάποια σουτ την εστία της Ένωσης.

16
Παναγιώτης Τσιντώντας
Ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ στο κύπελλο παίρνει φανέλα βασικού ωστόσο σήμερα αν και δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα στο πέναλτι του Μπαράλες στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στη φάση του 69' βγήκε χωρίς λόγο από την εστία του με αποτέλεσμα να αναγκάσει τον Τσιγκρίνσκι να υποπέσει σε παράβαση πέναλτι.

7
Ντάνιελ Βέρντε
Ο Ιταλός μεσοεπιθετικός της ΑΕΚ ήταν πάρα πολύ καλός και στην Τρίπολη καθώς, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες και ήταν συνεχόμενη πηγή κινδύνου για την εστία των γηπεδούχων. Μάλιστα θα μπορούσε να σκοράρει στο πρώτο μέρος όταν βρέθηκε απέναντι από τον Παπαδόπουλο αλλά, ο τερματοφύλακας κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης Ευστάθιος Γκορτσίλας έπρεπε να δώσει κόκκινη κάρτα στον Τσιγκρίνσκι για την ανατροπή του Φερνάντεζ στο 69ο λεπτό, ωστόσο εκτός από αυτό τόσο ο ρέφερι από τη Μακεδονία όσο και οι βοηθοί του ήταν σωστοί και στο πέναλτι της ΑΕΚ αλλά και στο οριακό οφσάιντ-γκολ του Ολιβέιρα.