ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ
Γεώργιος Καραϊσκάκης, Cosmote Sport 1
Δεύτερος αγώνας της φάσης των «16», Δεν υπάρχει VAR, 2-0 προβάδισμα για τον Ολυμπιακό
  • Κωνσταντίνος Μπαϊρακτάρης (Αθηνών)
  • 3' Λοβέρα
  • 17' Γκερέρο
  • 51' Γκερέρο
  • 68' Λοβέρα
  • 53' Σισέ
  • 66' Ελ Ιντρίσι

Ένας πλήρως αλλαγμένος ως προς τα πρόσωπα Ολυμπιακός παρέμεινε... αναλλοίωτος ως προς την απόδοσή του, έπαιξε καλό ποδόσφαιρο, είδε αρκετούς νέους να παίρνουν χρόνο συμμετοχής και τελικά νίκησε εύκολα 4-1 την Καλαμάτα στη ρεβάνς της φάσης των «16» του Κυπέλλου για να περάσει έτσι στους προημιτελικούς. Πέρα από το σκορ και όσα συνέβησαν στο χορτάρι του Καραϊσκάκη, το σημαντικότερο στοιχείο του αγώνα για τους Πειραιώτες βεβαίως δεν ήταν τίποτα άλλο από την μεγάλη επιστροφή του αρχηγού τους στα γήπεδα! Ο Κώστας Φορτούνης μπήκε στο ματς στο 53ο λεπτό, έδειξε σε καλή κατάσταση δοκιμάζοντας και αυτός πράγματα στην επανεμφάνισή του μετά από 7 μήνες και σκόρπισε χαμόγελα στο Λιμάνι.

Ως προς την ουσία του αγώνα, δηλαδή το κομμάτι της πρόκρισης στους «8» του Κυπέλλου, άπαντες γνώριζαν πριν τη σέντρα του ότι αυτό το Ολυμπιακός – Καλαμάτα θα ήταν διαδικαστικό. Μετά το 0-2 στο πρώτο ματς για τους «ερυθρόλευκους», η ρεβάνς είχε χαρακτήρα ματς προετοιμασίας και για τις δύο ομάδες, με τον Πέδρο Μαρτίνς να δοκιμάζει πολλά πρόσωπα ενόψει της δύσκολη συνέχειας σε Ελλάδα και Ευρώπη, θέλοντας να κρατήσει άπαντες σε εγρήγορση. Το ίδιο έκανε από την πλευρά του και ο Βασίλης Βούζας, αφού η Καλαμάτα δεν έχει στο μυαλό της τίποτα περισσότερο από την παραμονή στην Football League. Μετά από 90 λεπτά ελεύθερου, χωρίς σκοπιμότητες, ποδοσφαίρου στο Καραϊσκάκη, ο Ολυμπιακός προφανώς και δεν δυσκολεύθηκε να κυριαρχήσει πλήρως και με αυτό το 4-1 να σφραγίσει την παρουσία του στην επόμενη φάση.

Εξαιρετική απόδοση έπιασαν αρκετοί παίκτες του Μαρτίνς, με τους Λοβέρα και Γκερέρο να έχουν από δύο γκολ, τους Λάζαρο και Κούτρη να φτιάχνουν γκολ, ενώ αρκετές ήταν οι ευκαιρίες των γηπεδούχων για περισσότερα τέρματα. Όσον αφορά στην εξέλιξη του αγώνα, από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός τιμώρησε το πρώτο λάθος της Καλαμάτας στο 3' και άνοιξε το σκορ με τον Λοβέρα, το υπόλοιπο 90λεπτο δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική. Οι Πειραιώτες είχαν σταθερά τη μπάλα στα πόδια για ποσοστό άνω του 70%, ενώ η δε Καλαμάτα προς τιμήν της κατέβηκε να παίξει ποδόσφαιρο προσπαθώντας να πιέσει ψηλά και να πετύχει κάτι καλό από τη μέση και μπροστά βγάζοντας αρκετούς παίκτες στην επίθεση, όμως απέναντι σε μια ομάδα με τις ικανότητες του Ολυμπιακού με τη μπάλα στα πόδια, γρήγορα κατάλαβε ότι το σχέδιο αυτό δεν θα μπορούσε να αποδώσει καρπούς. Το 2-0 έγινε στο 17' που ήταν και το σκορ ημιχρόνου, ενώ άλλα δύο γκολ ήρθαν πριν το 70', με τη «Μαύρη Θύελλα» να πετυχαίνει και το γκολ της τιμής μειώνοντας στο 3-1.

• 9

Μαζικό ροτέισον από τον Πέδρο Μαρτίνς όπως αναμενόταν, με τον Πορτογάλο να κατεβάζει πολλά νέα παιδιά που δύσκολα θα ξαναβρεθούν μαζί στην ίδια ενδεκάδα, σε αυτό το 4-2-3-1. Δύσκολα το συγκεκριμένο ματς θα ήταν κάτι περισσότερο από ματς δοκιμών και ο τεχνικός του Ολυμπιακού έκανε ακριβώς αυτό, δοκίμασε αρκετά πρόσωπα και πράγματα που ήθελε να δει και οι παίκτες του ανταποκρίθηκαν στα περισσότερα, τηρουμένων των αναλογιών.

• 67

Πάρα πολλά νέα πρόσωπα και για την Καλαμάτα από τον Βασίλη Βούζα, ο οποίος θέλησε να κάνει ένα καλό... crash test για την ομάδα του, αφού αυτό που προέχει είναι η παραμονή στη Football League. Ο Έλληνας τεχνικός παρέταξε την Καλαμάτα με σκοπό να παίξει μπάλα στο βαθμό του δυνατού. Η άμυνα ξεκίνησε αρκετά ψηλά, αρκετά ψηλά πίεσε γενικότερα και η ομάδα του, όμως μοιραία άφησε πολλά κενά πίσω και κόντρα σε μια ομάδα με την ποιότητα και τις ικανότητες του Ολυμπιακού με τη μπάλα στα πόδια, το πλήρωσε πολύ γρήγορα.

• 3’

ΓΚΟΛ! Πρώτο λάθος στην άμυνα της Καλαμάτας, πρώτη ευκαιρία στο ματς για τον Ολυμπιακό και αμέσως ανοίγει το σκορ με τον Λοβέρα να κάνει το... σόλο στην αντεπίθεση και να εκτελεί τον Κασωτάκη στο τετ-α-τετ για το 1-0.

• 11’

Μακρινό σουτ του Πέεφ, ο Αλέν πέφτει και μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.

• 12’

Σέντρα του Ομάρ από τα δεξιά και κεφαλιά του Ραντζέλοβιτς άουτ.

• 16’

Δεύτερο σουτ για την Καλαμάτα από τον Πετσίτη, λίγο έξω από την περιοχή, ο Αλέν και πάλι μπλοκάρει με άνεση.

• 17’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός κάνει το «τρίγωνο» από τα αριστερά, ο Λάζαρος έδωσε στον Κούτρη, αυτός με τη μία το γύρισμα και επίσης στην κίνηση ο Γκερέρο κάνει το πλασέ από το ύψος του πέναλτι για το 2-0.

• 21’

Καλή στιγμή για την Καλαμάτα στην κόντρα με τον Μπουσμπίμπα να σουτάρει δυνατά και τον Αλέν να αποκρούει με διπλή προσπάθεια.

• 31’

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λοβέρα, έδιωξε δύσκολα ο Κασωτάκης.

• 35’

Ο Λοβέρα βγάζει τον Ραντζέλοβιτς τετ-α-τετ από διαγώνια θέση δεξιά, όμως ο Σέρβος καθυστερεί και τελικά κάνει κακή πάσα. Στην εξέλιξη της φάσης σουτ του Σέρβου λίγο άουτ.

• 42’

Εκτέλεση φάουλ του Τριανταφυλλάκη, ο Αλέν έδιωξε δύσκολα.

• 43’

Σουτ του Μπουσμπίμπα από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

• 49’

Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με τη σέντρα του Κούτρη από αριστερά και το πλασέ άουτ του Λάζαρου από το ύψος του πέναλτι.

• 51’

ΓΚΟΛ! Ο Λάζαρος φεύγει στην κόντρα από αριστερά, κάνει το ψύχραιμο γύρισμα προς το πέναλτι και ο Γκερέρο ξανά στην κίνηση σημαδεύει εύστοχα για το 3-0.

• 64’

Δυνατό σουτ του Φορτούνη έξω από την περιοχή, ο έδιωξε με το ένα χέρι ο γκολκίπερ της Καλαμάτας.

• 66’

ΓΚΟΛ! Η Καλαμάτα μειώνει σε 3-1. Ο Ιντρίσι «χορεύει» τον Σισέ με δύο ντρίμπλες, μπαίνει στην περιοχή και με ωραίο διαγώνιο σουτ νικά τον Αλέν.

• 68’

ΓΚΟΛ! Γρήγορη απάντηση του Ολυμπιακού για το 4-1, με τον Λοβέρα να βρίσκει χώρο και με ένα έξοχο δυνατό σουτ εκτός περιοχής να στέλνει τη μπάλα στη γωνία του Κασωτάκη.

• 77’

Κεφαλιά του Γκερέρο, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο της Καλαμάτας.

• 79’

Δυνατό σουτ του Γκερέρο από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

• 81’

Κόρνερ για την Καλαμάτα από τον Οσμάναγκιτς και κεφαλιά του Νασέρ άουτ.

Είναι το 53ο λεπτό του αγώνα και ο μέχρι πρότινος λαβωμένος αρχηγός του Ολυμπιακού, Κώστας Φορτούνης, έχει μόλις μπει στο γήπεδο και ευχαριστεί τον Ύψιστο για την μεγάλη επιστροφή του στα γήπεδα μετά από 7 μήνες.

22
Μάξι Λοβέρα
Ο Αργεντινός έπαιξε στη θέση του, πίσω από τον επιθετικό και έδειξε τα στοιχεία της ποιότητάς του που τον έφεραν και στο Λιμάνι. Ένα εξαιρετικό δεξί πόδι, σβέλτες κινήσεις με ή χωρίς τη μπάλα και πολύ καλό κουμάντο στη μεσαία γραμμή. Τα δύο γκολ ήταν απλά το κερασάκι.

6
Αχμέντ Νασέρ
Ο Αιγύπτιος στόπερ έκανε την γκέλα του αγώνα στην πρώτη φάση του αγώνα, χάνοντας τη μπάλα από τον Λοβέρα και δίνοντάς του την ευκαιρία να φύγει στο τετ-α-τετ και μοιραία παίρνει τον τίτλο του αδύναμου κρίκου για την Καλαμάτα.

77
Λαζαρος Χριστοδουλόπουλος
Λοβέρα και Γκερέρο πρωταγωνίστησαν με τα γκολ τους, ωστόσο ο Λάζαρος έπιασε εξαιρετική απόδοση, δείχνοντας πλήρως έτοιμος για τη συνέχεια. Έφτιαξε ένα γκολ, από τα πόδια του ξεκίνησε ένα ακόμη, ενώ γενικά ήταν πάντα επικίνδυνος για την αντίπαλη άμυνα όποτε η μπάλα έφτανε σε αυτόν.

Με το θέμα της πρόκρισης να έχει... λήξει από το πρώτο 90λεπτο, η ρεβάνς τυπικού χαρακτήρα που ούτως ή άλλως κρίθηκε πολύ νωρίς, δεν είχε δυνατά μαρκαρίσματα, δεν είχε δύσκολες φάσεις και η διαιτησία του Βάτσιου και των βοηθών του πέρασε απολύτως απαρατήρητη.