Βέροια – Ολυμπιακός Βόλου 1–0

Με τον καλύτερο τρόπο εκμεταλλεύτηκε το δώρο του Διαγόρα στα Τρίκαλα η Βέροια, η οποία πέτυχε την πέμπτη της νίκη εντός έδρας και πλέον βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Κώστα Γεωργιάδη μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 14΄ άνοιξε το σκορ, χάρη σε τέρμα του Κανούλα στο 14΄.

Έπειτα από το τέρμα αυτό η «Βασίλισσα του Βορρά» ενέτεινε την πίεση της, προκειμένου να φτάσει στο 2-0, το οποίο θα μπορούσε να είχε γίνει στο 17΄ ο Στάμου όμως παρότι βρέθηκε σε καλή θέση αστόχησε.  Στο 37΄ η Βέροια είχε νέα καλή στιγμή αυτή τη φορά με τον Πέντα, το σουτ του όμως πέρασε λίγο έξω από την εστία του Γιδόπουλου, με το 1-0 να μένει ως έχει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο β΄ ημίχρονο ο Ολυμπιακός Βόλου προσπάθησε να αντιδράσει και να φτάσει στην ισοφάριση. Αυτό θα μπορούσε να είχε συμβεί στο 50΄ και στο 52΄, οι προσπάθειες όμως των Ράντι και Μητρόπουλου δεν είχαν την επιθυμητή κατάληξη… Στο 78΄ και στο 82΄ η Βέροια είχε ακόμα δύο καλές φάσεις για γκολ, με τους Βεργώνη και Κανούλα, αυτές όμως δεν στέφθηκαν από επιτυχία με το 1-0 να μένει ως έχει…

ΒΕΡΟΙΑ (Κώστας Γεωργιάδης): Βοσνιάδης, Μουχάλης, Στάμου, Μαραγκός, Πεταυράκης, Πολύζος, Βεργώνης, Ζούρκος (76' Ταϊρης), Πέντα, Κανούλας, Πασάς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Σούλης Παπαδόπουλος): Γιδόπουλος, Τσιάρας, Ράντι, Βοσνακίδης, Γραικός, Κουτσιανικούλης, Μητρόπουλος (69' Τσίτας), Μπουτζίκος, Ντούνης (46' Κέρι), Παπαϊωάννου, Πόζογλου (83' Ναβαλόν)

Ιωνικός – Θεσπρωτός 1-1

Σημαντικό εκτός έδρας βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για να μείνει στην κατηγορία απέσπασε στη Νεάπολη ο Θεσπρωτός, σ΄αντίθεση με τον Ιωνικό που έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την πρώτη θέση… Όσον αφορά το παιχνίδι το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε χωρίς κάτι το αξιόλογο από τις δύο πλευρές. Στο 18΄ η ομάδα του Χουάν Ραμόν Ρότσα «πάγωσε» τη Νεάπολη καθώς προηγήθηκε στο σκορ με τέρμα του Ντάλα Κόστα.

Έπειτα από την εξέλιξη αυτή, ο Ιωνικός προσπάθησε να αντιδράσει και να φτάσει στην ισοφάριση, χωρίς όμως να μπορεί να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα των Ηπειρωτών με συνέπεια το 0-1 να διατηρηθεί μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι παίκτες του Δημήτρη Αρναούτη ενέτεινε την πίεση της και στο 79΄ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με τέρμα του Κρητικού. Νωρίτερα και πιο συγκεκριμένα στο 73΄ ο Κωνσταντάκος απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Μάναλη.

Στο 85΄ ο Θεσπρωτός έχασε την μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 1-2 με την σέντρα – σουτ του Σερβιλάκη να αποκρούεται εντυπωσιακά από τον Κουρεπίνη αρχικά και στην συνέχεια από το δοκάρι του τέρματος του. Από το σημείο εκείνο και μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με συνέπεια το 1-1 να παραμείνει ως έχει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Αρναούτης): Κουρεπίνης, Μουστάκης, Κολλαράς, Φουρλάνος, Τιεντσέ, Κρητικός Ν. (69' Παπατζίκος), Γκοτσούλιας, Μάναλης, Καλλέργης (53’ Μακρίδης), Κρητικός Σ., Βλαχομήτρος (62’ Γκούφας).

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Κωνσταντινάκος, Δημήτρουλας, Νόνης (9’ Κωνσταντακόπουλος), Σταυρίδης, Σερβιλάκης, Κολτσίδας, Ραμίρεζ, Γώγως, Βουκομάνοβιτς (94' Κατσής), Μπίκας (61’ Κολλάς), Ντα λα Κόστα.