Ολα καλά στην Boxing Day για την ομάδα του Ολε Γκούναρ Σόλσκιερ, η οποία μετά την ισοπαλία με την Εβερτον και την ήττα από την Γουότφορντ, επέστρεψε στις νίκες και πλέον είναι στο -4 από την 4η, Τσέλσι. Επιστροφή στη δράση για τον Πολ Πογκμπά που έφτασε τις 150 εμφανίσεις με τους Κόκκινους Διαβόλους. Δύο γκολ πέτυχε ο Μαρσιάλ.

Το ξεκίνημα του ματς δεν ήταν και το καλύτερο για τους fans των γηπεδούχων καθώς ο Λόνγκσταφ, πιτσιρικάς της Νιούκαστλ που είχε πετύχει το μοναδικό γκολ στο ματς του πρώτου γύρου, έκανε το 0-1 μέσα από την περιοχή στο 17' για το 0-1. Η παράσταση όμως, έμελλε να είναι για έναν ρόλο. Στο 24' ο Μαρσιάλ έκανε το σουτ και ο Ντουμπράβκα γκάφα για το 1-1, στο 36' με δυνατό αριστερό ο Γκρίνγουντ έδωσε προβάδισμα στην Γιουνάιτεντ και στο 41' ο Ράσφορντ έγραψε το 3-1 το οποίο ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και το 51' ο Μαρσιάλ έφυγε στην κόντρα από ένα από τα πολλά λάθη της άμυνας των φιλοξενούμενων και τσίμπησε την μπάλα εξαιρετικά πάνω από τον εξερχόμενο τερματοφύλακα. Οι στροφές έπεσαν στη συνέχεια, ο Σόλσκιερ είχε την ευκαιρία να δει τον Πογκμπά και το 4-1 διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Νιούκαστλ 4-1