Παραπάνω από θετικός ήταν ο απολογισμός για τους Έλληνες που αγωνίζονται στο εξωτερικό αυτό το Σαββατοκύριακο, αφού οι εκπρόσωποι μας σκόραραν έξι γκολ. Δύο πέτυχε ο Φούντας, ενώ από ένα ο Παυλίδης, ο Κίτσιου, ο Παπάζογλου και ο Κιομουρτζόγλου.

Αγγλία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Άρσεναλ): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην ήττα των «κανονιέρηδων» από την Σίτι με 3-0.

Ντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Εκτός αποστολής για το ματς με την Σίτι.

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Εκτός αποστολής για το παιχνίδι κόντρα στη Λίβερπουλ.

Νίκος Καρέλης (Μπρέντφορντ): Έχει υποστεί ρήξη χιαστού, βρισκόταν εκτός αποστολής.

Γερμανία

Πάνος Ρέτσος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Ήρθε από τον πάγκο στο 66ο λεπτό στην ήττα των «ασπιρίνων» με 2-0 από την Κολωνία

Κώστας Σταφυλίδης (Χόφενχαϊμ): Έμεινε στο πάγκο στο παιχνίδι με την Άουγκσμπουργκ.

Στέφανος Καπίνο: Ήταν αναπληρωματικός στην ήττα της Βέρντερ από την Μπάγερν με 6-1.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Σανκτ Πάουλι): Εκτός αποστολής για το ματς με την Βέχεν Βισμπάντεν.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Εκτός αποστολής για το παιχνίδι απέναντι στην Σάντχαουζεν.

Στέλιος Κοκοβάς (Μπόχουμ): Εκτός αποστολής για το ματς κόντρα στο Ανόβερο.

Γιάννης Γκέλιος (Χόλστεϊν Κέιλ):  Εκτός αποστολής κόντρα στη Νυρεμβέργη.

Σεμπάστιαν Βασιλειάδης (Πάντερμπορν): Αγωνίστηκε ολόκληρο το ματς στην ισοπαλία 1-1 με την Ουνιόν Βερολίνου.

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Αγωνίστηκε βασικός στην ήττα με 2-1 από την Πάρμα.

Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Αναπληρωματικός στην ήττα από την Πάρμα.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Λέτσε): Η ομάδα του έχασε με 3-0 από την Μπρέσια, αγωνίστηκε 90 λεπτά.

Χαράλαμπος Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Παίζει σήμερα (16/12) απέναντι στη Λάτσιο.

Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Βασικός στην «λευκή» ισοπαλία με τη Μίλαν.

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεβάντε): Εκτός δράσης λόγω τραυματισμού.

Βασίλης Λαμπρόπουλος (Ντεπορτίβο Λα Κορούνια): Αγωνίστηκε για 62 λεπτά στην ήττα από την Πονφεραντίνα με 2-0.

Γαλλία

Ευθύμης Κουλούρης (Τουλούζ): Η ομάδα του έχασε με 1-0 από τη Ρεμς ήρθε από τον πάγκο στο 66ο λεπτό.

Τάσος Δώνης (Ρεμς): Εκτός αποστολής για το ματς με την Τουλούζ.

Πορτογαλία

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Βασικός τερματοφύλακας στο 4-0 των «αετών» απέναντι στην Φαμαλισάο.

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Έμεινε στον πάγκο στο 4-0 κόντρα στη Φαμαλισάο

Ολλανδία

Κώστας Μήτρογλου (Αϊντχόφεν): Αναπληρωματικός στο 3-1 από την Φέγενορντ.

Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ ΙΙ): Σκόραρε το πρώτο γκολ της Βίλεμ κόντρα στην Χέρενφεν.

Μάριος Βρουσάι (Βίλεμ ΙΙ): Μπήκε μετά το 83ο λεπτό στον αγωνιστικό χώρο.

Γιώργος Στρέζος (Βίλεμ ΙΙ): Έμεινε στον πάγκο.

Δημήτρης Ιωαννίδης (Φορτούνα Σιτάρντ): Εκτός αποστολής για το ματς με την Βάλβαϊκ.

Κώστας Λάμπρου (Φίτεσε): Έμεινε στον πάγκο στο 2-0 κόντρα στην Τβέντε.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Έχει υποστεί ρήξη χιαστού, εκτός αποστολής.

Ορέστης Κιομουρτζόγλου (Χέρακλες): Πέτυχε γκολ στην ήττα της ομάδας του από την Ουτρέχτη με 3-1.

Βέλγιο

Φιορίν Ντουρμισάι (Μπέβερεν): Εκτός αποστολής για το ματς με την Γκενκ.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Αναπληρωματικός στη νίκη με 3-0 απέναντι στην Σερκλ Μπριζ.

Τουρκία

Τάσος Μπακασέτας (Αλάνιασπορ): Αγωνίστηκε για 58 λεπτά στο 0-0 με την Αντάλιασπορ.

Μανώλης Σιώπης (Αλάνιασπορ): Αγωνίστηκε 90 λεπτά απέναντι στην Αντάλιασπορ.

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Αντάλιασπορ.

Δημήτρης Χατζηϊσαΐας (Ρίζεσπορ): Αναπληρωματικός στην ήττα με 3-0 από την Κασίμπασασα

Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Έκανες το 2-2 στις καθυστερήσεις του αγώνα απέναντι στην Γαλατάσαραϊ.

Αυστρία

Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Δύο γκολ στο 3-0 της Ραπίντ απέναντι στην Αντμίρα πέτυχε ο Φούντας.

Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στο 3-3 με την Λίντσερ.

Δανία

Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Η Κοπεγχάγη παίζει σήμερα (16/12) κόντρα στην Οντένσε.

Ελβετία

Κώστας Δημητρίου (Βασιλεία): Εκτός αποστολής απέναντι στη Λουκέρνη.

Βουλγαρία

Γιάννης Κάργας (Λέφσκι Σόφιας): Έμεινε αναπληρωματικός στη «λευκή» ισοπαλία με την Λοκομοτίβ Πλόβντιφ.

Δημήτρης Χαντάκιας (Τσέρνο Μόρε): Εκτός αποστολής για το ματς με την Άρντα.

Θεόφιλος Κουρούπης (Βιτόσα Μπίστριτσα):Εκτός αποστολής για το ματς κόντρα στην Μπότεφ Πλόβντιφ.

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Έπαιξε για 90 λεπτά στο 1-1 με την Λουντογκόρετς.

Ουγγαρία

Θεόδωρος Μπέριος (Βάρντα): Η ομάδα του έχασε 2-0 από την Βιντεότον, έμεινε στον πάγκο.

Σταύρος Τσουκαλάς (Βάρντα): Αγωνίστηκε σε ολόκληρο το παιχνίδι με την Βιντεότον.

Ρουμανία

Θανάσης Παπάζογλου (Βολουντάρι): Σκόραρε το μοναδικό γκολ της ομάδας του στην ήττα της από την Κραϊόβα με 2-1.

Πολωνία

Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν Σέσιν): Εκτός αποστολής για το ματς με την Βίσλα.

Μιχάλης Μανιάς (Πογκόν Σέσιν): Αγωνίστηκε μετά το 67ο λεπτό στην ήττα από τη Βίσλα με 1-0.

Αζερμπαϊτζάν

Τάσος Παπάζογλου (Ζίρα): Έμεινε στον πάγκο στη νίκη απέναντι στη Σεμπάιλ με 4-1.

Σκωτία

Μάριος Όγκμποε (Χάμιλτον): Αγωνίστηκε τα τελευταία εννέα λεπτά  στην ήττα με 1-0 από την Αμπερντίν.

Αυστραλία

Παναγιώτης Κονέ (Γουέστερν Γιουνάιτεντ): Έπαιξε 90 λεπτά στο 2-0 της ομάδας του κόντρα στην Μπρίσμεϊν Ρόαρ.

90

O Kίτσιου με πλασέ «παγώνει» την έδρα της Γαλατάσαραϊ, αφού ισοφαρίζει 2-2 για την Ανκαραγκουτσού

O Λαμπρόπουλος κατευθύνθηκε προς τους οπαδούς της Ντεπορτίβο Λα Κορούνια για να ζητήσει συγγνώμη, αφού φέρει ευθύνη για το δεύτερο γκολ που δέχθηκε η ομάδα του.

9
Ταξιάρχης Φούντας
Πράγματα και θαύματα έκανε ο Φούντας απέναντι στην Αντμίρα. Σκόραρε στο 7ο λεπτό το 2-0 για την Ραπίντ, ενώ στο 57' διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

5
Βασίλης Λαμπρόπουλος
Είχε αρνητική παρουσία στην ήττα της «Ντέπο» από την Πομφεραντίνα με 2-0. Φέρει ευθύνη μάλιστα για το δεύτερο γκολ που δέχθηκε η ομάδα του και έγινε αλλαγή στο 62ο λεπτό.

10
Βαγγέλης Παυλίδης
Μόλις στο 9ο λεπτό ο Βαγγέλης Παυλίδης σκόραρε για τη Βίλεμ ανοίγοντας ουσιαστικά το δρόμο για τη νίκη επί της Χέρενφεν με 2-1.