Με το επιβλητικό 5-0 η Παρί Σεν Ζερμέν επιβλήθηκε της Γαλατασαράϊ που τερμάτισε ουραγός στον όμιλο. Στο Βέλγιο η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε με 3-1, όμως η Κλαμπ Μπριζ, πήρε το... εισιτήριο για το Europa League.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ-ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ 5-0

Παράσταση για έναν ρόλο...

Ανεξαρτήτως αποτελέσματος η Παρί είχε εξασφαλίσει την πρωτιά στον όμιλό της. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Τόμας Τούχελ, έβγαλε με νίκη την υποχρέωση, κερδίζοντας με 5-0 την Γαλατασαράι, που τερμάτισε στην τελευταία θέση, έχοντας απολογισμό δύο ισοπαλίες, σκοράροντας ένα μόλις γκολ σε έξι παιχνίδια.

Οι Γάλλοι επί της ουσίας χρειάστηκαν ένα δίλεπτο στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου για να «καθαρίσουν» την υπόθεση-νίκη. Ο Ικάρντι στο 33' και ο Σαράμπια στο 35' απλοποίησαν την κατάσταση, με τον Νεϊμάρ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου να πετυχαίνει το 3-0 και τον Μπαπέ στο 63΄να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 4-0, με τον Καβάνι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι να βάζει το... κερασάκι στην τούρτα κάνοντας το 5-0, με τους Παριζιάνους να τερματίζουν με 16 βαθμούς στον Α' όμιλο, έχοντας συνολικό απολογισμό πέντε νίκες και μία ισοπαλία.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ (Τόμας Τούχελ): Ρίκο, Μαρκίνιος, Μπαμπέ, Παρέδες, Νεϊμάρ, Μπερνάτ (75' Κερέρ), Ικάρντι (68' Καβάνι), Σαράμπια, Κουρζάβα, Κουασί (75' Βεράτι).

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Φατίχ Τερίμ): Μουσλέρα, Σέρι (41' Σελτσούκ), Μπελχαντά, Ντονκ, Ομέρ Μπαϊράμ, Μαριάνο Φερέιρα, Μαρκάο, Ναγκατόμο, Ν' Ζονζί (72' Σενέρ), Εμρέ Μορ (62' Φαλκάο), Λεμινά.

ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ-ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 1-3

Διπλό στο... ρελαντί

Σε ένα παιχνίδι με μονόπλευρο ενδιαφέρον, καθώς η Κλαμπ Μπριζ ήθελε να εξασφαλίσει την τρίτη θέση του Α' ομίλου (σ.σ η Ρεάλ Μαδρίτης είχε σφραγίσει τη δεύτερη θέση), η «Βασίλισσα» πήρε τη νίκη, με 1-3, με την ήττα της Γαλατασαράι από την Παρί, να δίνει το... εισιτήριο και την τρίτη θέση στους Βέλγους.

Η Ρεάλ άνοιξε το σκορ στο 53ο λεπτό με τον Ροντρίγκο, ωστόσο η απάντηση της Μπριζ ήταν άμεση με τον Βάνακεν να ισοφαρίζει δύο λεπτά αργότερα.

Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν πήρε και πάλι το προβάδισμα στο 64' με γκολ του Βινίσιους, να κάνει το 1-2 και τον Μόντριτς στις καθυστερήσεις να σημειώνει το 1-3 που ήταν και το τελικό σκορ.

Η Ρεάλ τερμάτισε στην δεύτερη θέση του Α' ομίλου με 11 βαθμούς, ενώ Μπριζ στην τρίτη με τρεις βαθμούς.

ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ (Φιλίπ Κλεμέντ): Μινιολέ, Σομπόλ, Ντελί, Μέχελε, Κουσουνού, Βάνακεν, Βόρμερ, Μπαλάντα, Βλίετινκ (Ντε Κατελάερε 70'), Μπόναβεντούρε, Τάου (Σχρέιβερς 59').

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ζινεντίν Ζιντάν): Αρεολά, Οντριοθόλα, Βαράν, Μιλιτάο, Μεντί, Μόντρις, Καζεμίρο, Ίσκο, Ροντρίγκο, Γιόβιτς (Μπενζεμά 78'), Βινίσιους (Ντίας 73').