Ο Ολυμπιακός στις 10 Δεκεμβρίου του 2003 αντιμετώπιζε εκτός έδρας την Γιουβέντους στο Τορίνο και όταν ξεκινούσε το ματς τότε κανείς δεν πίστευε το πως θα εξελιχθεί.

Η Γιουβέντους λοιπόν εκείνο το βράδυ έκανε ότι ήθελε τον Ολυμπιακό και τον κέρδισε μάλιστα με 7-0. Η συντριβή αυτή των «ερυθρόλευκων» αποτελεί ακόμα και σήμερα την πιο βαριά ήττα στην ιστορία των τότε φιλοξενούμενων ενώ μέχρι της 6 Νοεμβρίου του 2007 ήταν και το μεγαλύτερο σκορ ήττας,όταν και το... έσπασε με το 8-0 η Λίβερπουλ επί της Μπεσίκτας.

Το σκορ στο ματς άνοιξε ο Τρεζεγκε στο 14ο λεπτό του αγώνα, με τον Μίκολι να κάνει 2-0 στο 19΄ και μόλις 6 λεπτά αργότερα τον Γάλλο να κάνει το 3-0. Στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης το σκορ ήταν ήδη 4-0.

Το σόου της Γιουβέντους συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ντι Βάιο να κάνει το 5-0 στο 62ο λεπτό , τον Ντελ Πιέρο στο 67΄ το 6-0 και τον Ζαλαγέτα να διαμορφώνει το 7-0 με πανέμορφη κεφαλιά στο 79΄.Φυσικά το σκορ θα μπορούσε να είχε πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις, αλλά προφανώς οι παίκτες της Γιουβέντους αποφάσισαν  να σταματήσουν σκοράρουν κατά... ριπάς.

Μάλιστα εύκολα μπορεί να χαρακτηριστεί ως η πιο μαύρη στιγμή στην προπονητική καριέρα του Προτάσοφ.

Γιουβέντους (Λίπι): Κιμέντι, Μοντέρο, Τούντορ, Πεσότο, Ιουλιάνο (84' Ζαμπρότα), Μπιριντέλι, Κόντε, Μαρέσκα, Μίκολι (66' Ντελ Πιέρο), Ζαλαγέτα, Τρεζεγκέ (58' Ντι Βάιο)

Ολυμπιακός (Προτάσοφ): Ελευθερόπουλος, Μαυρογενίδης, Πάντος, Ανατολάκης (68' Γ.Χ. Γεωργιάδης), Κωστούλας, Πάντος, Καφές (61' Γκώνιας), Καρεμπέ, Τζόρτζεβιτς, Καστίγιο, Τζιοβάνι (77' Νινιάδης)

Ένα απο τα πιο χαρακτηριστικά πρωτοσέλιδα της εποχής ήταν αυτό της εφημερίδας «Φίλαθλος»:

Η πιο μαύρη στιγμή στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου: Η 7αρα της Γιουβέντους στον Ολυμπιακό (vid)