Η 8η αγωνιστική της Super League 2, όπως και οι προηγούμενες έχει περάσει και αυτή με την σειρά της στο χρονοντούλαπο. Το SDNA μετά το πέρας αυτής παρουσιάζει τα 5+5 πρόσωπα που σημάδεψαν είτε θετικά, είτε αρνητικά αυτή .

Γιώργος Νίκας (Λεβαδειακός) – Βαθμός 1

Ο νεαρός μέσος ο οποίος αγωνίζεται για τρίτη σερί χρονιά στον Λεβαδειακό είχε την ευκαιρία στην φάση του 64΄ στο εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στον Εργοτέλη να κάνει το 2-0, καθώς ναι μεν βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή του Κατσιμήτρου, ωστόσο δεν κατάφερε να τον νικήσει. Σε περίπτωση πάντως που σε εκείνο το χρονικό σημείο ο ίδιος σκόραρε θα έκανε πιο απλά τα πράγματα για την ομάδα του στα εναπομείναντα λεπτά.

Πέτρος Ορφανίδης (Λεβαδειακός) – Βαθμός 2

Ο Ξανθιώτης επιθετικός μεταγράφηκε το καλοκαίρι στους Βοιωτούς και στο παιχνίδι με τον Εργοτέλη κατέγραψε στο ενεργητικό του την τρίτη του συμμετοχή στο πρωτάθλημα, καθώς μπήκε αλλαγή αντί του Μάντζιου στο 77΄. Λίγα λεπτά αργότερα σε ένα ματς που ο Λεβαδειακός είχε ουκ ολίγες καλές φάσεις για να πετύχει κι άλλα γκολ ο ίδιο βρέθηκε σε καλή θέση στην αντίπαλη περιοχή έστειλε την μπάλα όμως ψηλά άουτ από την αντίπαλη εστία.

Τζόζεφ Έφορντ (Εργοτέλης) – Βαθμός 3

Ο Αμερικανός επιθετικός του Εργοτέλη που συμπληρώνει τριετία φέτος στο Ηράκλειο, σε ένα παιχνίδι όπως αυτό με τον Λεβαδειακό, όπου οι Κρητικοί είχαν ελάχιστες καλές φάσεις στην αντίπαλη εστία είχε την ευκαιρία στις καθυστερήσεις να δώσει στην ομάδα του τον βαθμό της ισοπαλίας. Αυτό όμως δεν έγινε καθώς το σουτ του δεν είχε την κατάληξη που ήθελε καθώς έφυγε ελάχιστα πάνω από την εστία του Μαυροβούνιου τερματοφύλακα των «πρασίνων».

Χρήστος Κουκόλης (Δόξα Δράμας) - Βαθμός 4

Ο Βολιώτης κεντρικός αμυντικός της Δόξας Δράμας σ΄ένα παιχνίδι το οποίο ήταν επιθετικός μονόλογος όπως αυτό με τον ΠΑΣ Γιάννινα είχε την δυνατότητα να δώσει άλλο ενδιαφέρον σε αυτό, η κεφαλιά όμως που επιχείρησε στο 36΄κι ενώ το σκορ ήταν ήδη 1-0 έφυγε ελάχιστα έξω από την εστία του Χουτεσιώτη...

Ηλίας Πολίμος (Παναχαϊκή) – Βαθμός 5

Ο Καλαματιανός δεξιός αμυντικός της Παναχαϊκής είχε την ευκαιρία να γίνει ήρωας για την ομάδα του στο εντός έδρας ματς με τα Χανιά... Αυτό θα μπορούσε να είχε γίνει στην φάση του 87΄ όταν βρέθηκε μεν στην περιοχή του Κουτζαβασίλη, το σουτ όμως που έκανε δεν είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα, με συνέπεια τρία λεπτά μετά οι «κοκκινόμαυροι» να δεχτούν το γκολ που έμελλε να κρίνει το παιχνίδι.

Γιώργος Κωστίκος (Πλατανιάς) – Βαθμός 6

Ο Θεσσαλονικιός μέσος και γιος του παλαίμαχου άσου του ΠΑΟΚ, στο παιχνίδι με αντίπαλο την Κέρκυρα κατέγραψε την δεύυτερη του συμμετοχή στο πρωτάθλημα, η οποία συνοδεύτηκε και από το παρθενικό του γκολ με την φανέλα του Πλατανιά στις καθυστερήσεις το οποίο ήταν εκπληκτικό...

Μάρκος Σιφναίος (Απόλλων Λάρισας) – Βαθμός 7

Ο νεαρός επιθετικός ο οποίος αγωνίζεται ως δανεικός από τον Παναθηναϊκό στον Απόλλωνα Λάρισας ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των «κυανόλευκων» στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Απόλλωνα Πόντου. Πιο συγκεκριμένα ο ίδιος πέτυχε δύο γκολ στο πρώτο μέρος στο 18΄ και στο 27΄, τα οποία είχαν σαν συνέπεια να γίνει πιο εύκολο το έργο των Θεσσαλών στο β΄ ημίχρονο όσον αφορά την υπόθεση νίκη.

Ορέστης Μένκα (Δόξα Δράμας) – Βαθμός 8

Μπορεί η Δόξα Δράμας να έχασε στα Γιάννενα με 1-0 από τον ΠΑΣ Γιάννινα, ωστόσο το σκορ θα μπορούσε να είχε πάρει ακόμα μεγαλύτερη έκταση. Ο λόγος που αυτό δεν έγινε δεν ήταν άλλος από τις σωτήριες επεμβάσεις που πραγματοποίησε ο Ορέστης Μένκα στις προσπάθειες των επιθετικών του «Άγιαξ της Ηπείρου».

Σάντι Κρίζμαν (ΠΑΣ Γιάννινα) – Βαθμός 9

Ο Κροάτης σέντερ φορ που διάγει την δεύτερη του σεζόν ως παίκτης του ΠΑΣ Γιάννινα πέτυχε στον εντός έδρας αγώνα με την Δόξα Δράμας το τρίτο του γκολ στο πρωτάθλημα, το οποίο όμως ήταν και το πιο σημαντικό καθώς έδωσε στους Ηπειρώτες τη νίκη και παράλληλα την δυνατότητα να σκαρφαλώσουν στο ρετιρέ της βαθμολογίας, αφήνοντας πίσω τους τον Απόλλωνα.

Σταύρος Παναγιώτου (Καραϊσκάκης) – Βαθμός 10

Τι κι αν είναι αμυντικός ο νεαρός άσος του Καραϊσκάκη ήταν αυτός που χάρη στο τέρμα που πέτυχε στον εκτός έδρας αγώνα με τον Απόλλωνα, το πρώτο του με την φανέλα των «πρασίνων» κατάφερε να δώσει στην ομάδα του μία ανέλπιστη νίκη και παράλληλα να γκρεμίσει την «Ελαφρά Ταξιαρχία» από την πρώτη θέση της βαθμολογίας, υποχρεώνοντας την παράλληλα και στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα.