Θετικός κρίνεται ο «έλεγχος προόδου» των Ελλήνων του εξωτερικού αυτό το Σαββατοκύριακο. Ο Παναγιώτης Κονέ ήταν ο μόνος που σκόραρε, ενώ ο Βαγγέλης Παυλίδης μοίρασε μία ασίστ. Πάμε να δούμε αναλυτικά.

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Άρσεναλ): Αγωνίζεται σήμερα (9/12) απέναντι στην Γουέστ Χαμ.

Ντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Αγωνίζεται σήμερα (9/12) απέναντι στην Γουέστ Χαμ.

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Εκτός αποστολής κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας.

Νίκος Καρέλης (Μπρέντφορντ): Έχει υποστεί ρήξη χιαστού, εκτός αποστολής.

Γερμανία

Πάνος Ρέτσος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Έμεινε στον πάγκο απέναντι στην Σάλκε

Κώστας Σταφυλίδης (Χόφενχαϊμ): Αναπληρωματικός στην ήττα 3-1 από τη Λειψία.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Σανκτ Πάουλι): Εκτός αποστολής για το ματς με την Ρέγκενσπουργκ.

Στέλιος Κοκοβάς (Μπόχουμ): Εκτός αποστολής κόντρα στην Γκρόιτερ Φίρτ.

Γιάννης Γκέλιος (Χόλστεϊν Κέιλ): Βασικός στην ήττα 4-2 από την Όσναμπρουκ.

Σεμπάστιαν Βασιλειάδης (Πάντερμπορν): Βασικός στο 1-0 απέναντι στην Βέρντερ Βρέμης.

Iταλία

Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην ισοπαλία 1-1 με την Ουντινέζε.

Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι):  Αναπληρωματικός στο ματς με την Ουντινέζε.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Λέτσε): Αγωνίστηκε στο 2-2 με την Τζένοα.

Χαράλαμπος Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Έπαιξε στο β' ημίχρονο με την ομάδα του να μένει 2-2 με την Σασουόλο.

Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στο 2-2 με την Κάλιαρι.

Δημήτρης Νικολάου (Έμπολι): Αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι στη νίκη με 2-1 κόντρα στην Άσκολι.

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεβάντε): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού.

Βασίλης Λαμπρόπουλος (Ντεπορτίβο Λα Κορούνια): Η ομάδα του ηττήθηκε 3-1 από την Σαραγόσα, έπαιξε βασικός.

Γαλλία

Ευθύμης Κουλούρης (Τουλούζ): Έπαιξε 74 λεπτά, η ομάδα του ηττήθηκε 4-2 από τη Στρασμπούρ.

Τάσος Δώνης (Ρεμς): Δεν αγωνίστηκε στην νίκη 3-1 κόντρα στην Σέντ Ετιέν.

Πορτογαλία

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Έπαιξε 90 λεπτά κόντρα στην Μποαβίστα, με τους «αετούς» να κερδίζουν 4-1.

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Ήρθε από τον πάγκο στο 88ο λεπτό.

Ολλανδία

Κώστας Μήτρογλου (Αϊντχόφεν): Δεν αγωνίστηκε στο 5-0 της PSV απέναντι στην Φορτούνα Σιτάρντ.

Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ ΙΙ): Έδωσε ασίστ στο 2-0 της ομάδας του απέναντι στον Άγιαξ.

Μάριος Βρουσάι (Βίλεμ ΙΙ): Μπήκε ως αλλαγή στο 87'.

Γιώργος Στρέζος (Βίλεμ ΙΙ): Έμεινε στον πάγκο.

Δημήτρης Ιωαννίδης (Φορτούνα Σιτάρντ): Εκτός αποστολής κόντρα στην Αϊντχόφεν.

Κώστας Λάμπρου (Φίτεσε): Εκτός αποστολής απέναντι στην Φέγενορντ.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Έχει υποστεί ρήξη χιαστού, εκτός αποστολής.

Ορέστης Κιομουρτζόγλου (Χέρακλες): Αγωνίστηκε βασικός, δέχθηκε κίτρινη κάρτα, στο 0-0 με την Σπάρτα Ρότερνταμ.

Βέλγιο

Φιορίν Ντουρμισάι (Μπέβερεν): Έπαιξε για 61 λεπτά, η ομάδα του έχασε 4-0 από την Αντβέρπ.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Αναπληρωματικός στο 0-0 με την Άντερλεχτ.

Τουρκία

Τάσος Μπακασέτας (Αλάνιασπορ): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην ήττα από τη Γαλατάσαραϊ.

Μανώλης Σιώπης (Αλάνιασπορ): Έπαιξε για 89 λεπτά απέναντι στην Γαλατάσαραϊ.

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Έμεινε στον πάγκο.

Δημήτρης Χατζηϊσαΐας (Ρίζεσπορ): Αγωνίζεται σήμερα (9/12) κόντρα στην Καϊσερίσπορ.

Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην ήττα με 3-1 από την Γκεζτεπέ.

Σλοβακία

Χρήστος Κουντουριώτης (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Αναπληρωματικός στη νίκη με 2-0 κόντρα στην Σπάρτακ Τρνάβα.

Λάζαρος Ρότα (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε):  Εκτός αποστολής.

Κυριάκος Σαββίδης (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Αγωνίστηκε 90 λεπτά.

Δημήτρης Πόποβιτς (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Ήρθε από τον πάγκο στο 88ο λεπτό.

Γιώργος Τζοβάρας (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Εκτός αποστολής απέναντι στην Ντουνάισκα Στρέντα.

Αυστρία

Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Εκτός αποστολής για το ματς με την Αούστρια Βιέννης.

Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Αγωνίστηκε 90 λεπτά, η ομάδα του ηττήθηκε 2-1 από την Αλτάχ.

Δανία

Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Έπαιξε βασικός στο 2-1 επί της Νόρτζελαντ.

Ελβετία

Κώστας Δημητρίου (Βασιλεία): Εκτός αποστολής στην ήττα με 4-0 από τη Σιόν.

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Αναπληρωματικός κόντρα στην Μπότεφ Βράτσα.

Δημήτρης Χαντάκιας (Τσέρνο Μόρε): Έπαιξε 90 λεπτά στο 1-1 με την Λουντογκόρετς.

Γιάννης Κάργας (Λέφσκι Σόφιας): Αγωνίστηκε 90 λεπτά, η ομάδα του κέρδισε 2-0 την Βίτοσα Μπίστριτσα.

Θεόφιλος Κουρούπης (Βιτόσα Μπίστριτσα): Εκτός αποστολής για το ματς με την Λέφσκι.

Ουγγαρία

Θεόδωρος Μπέριος (Βάρντα): Αγωνίστηκε 90 λεπτά και η ομάδα του έχασε 1-0 από την Ούιπεστ.

Σταύρος Τσουκαλάς (Βάρντα): Ήταν αναπληρωματικός.

Ρουμανία

Θανάσης Παπάζογλου (Βολουντάρι): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (9/12)

Άρης Σοϊλέδης (Στεάουα Βουκουρεστίου): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά, η ομάδα του κέρδισε 2-0 την Γκαζ Μετάν.

Πολωνία

Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν Σέσιν): Έπαιξε 90 λεπτά στη νίκη με 1-0 κόντρα στην Πιαστ Γκλιβίτσε.

Μιχάλης Μανιάς (Πογκόν Σέσιν): Ήρθε από τον πάγκο στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Αζερμπαϊτζάν

Bαγγέλης Πλατέλας (Νέφτσι): Αγωνίστηκε βασικός, η ομάδα του κέρδισε 2-0 την Σαμπάχ.

Τάσος Παπάζογλου (Ζίρα): Έμεινε στον πάγκο στο παιχνλιδι με την Σεπάιλ.

Σκωτία

Μάριος Όγκμποε (Χάμιλτον): Έπαιξε 56 λεπτά στην ήττα με 1-0 από τη Σεντ Μίρεν.

Αυστραλία

Παναγιώτης Κονέ (Γουέστερν Γιουνάιτεντ): Σκόραρε το δεύτερο γκολ στο 3-1 της Γουέστερν Γιουνάιτεντ απέναντι στην Μέλμπουρν Βίκτορι.

24'

Ο Παναγιώτης Κονέ στο 24ο λεπτό με όμορφο πλασέ στην κίνηση κάνει το 2-1 για την Γουέστερν Γιουνάιτεντ επί της Μέλμπουρν Βίκτορι και σημειώνει το 2ο γκολ στο πρωτάθλημα.

Ο Κυριακόπουλος πανηγυρίζει με τους συμπαίκτες του το προβάδισμα της Σασουόλο απέναντι στην Κάλιαρι του Λυκογιάννη. Οι Σαρδηνοί πήραν την ισοπαλία, ωστόσο, στο φινάλε.

8
Παναγιώτης Κονέ
Ο Κονέ έφτασε τα δύο γκολ στο πρωτάθλημα της Αυστραλίας σκοράροντας στο 3-1 της Γουέστερν Γιουνάιτεντ απέναντι στην Μέλμπουρν Βίκτορι.

20
Ευθύμης Κουλούρης
H Tουλούζ ηττήθηκε από την Στρασμπούρ με 4-2 και τον Κουλούρη να μένει μακριά από το γκολ. Αντικαταστάθηκε στο 74ο λεπτό, ενώ η «Equipe» τον βαθμολόγησε με 4/10.

10
Βαγγέλης Παυλίδης
Μεγάλη νίκη στην έδρα του Άγιαξ πανηγύρισε η Βίλεμ. Ο Βαγγέλης Παυλίδης ήταν ο παίκτης που μοίρασε την ασίστ του δεύτερου τέρματος.