Καβάλα – Ιωνικός 0-0

Σε βαθμολογική απώλεια υποχρεώθηκε στην Καβάλα ο Ιωνικός σε ένα παιχνίδι μέτριο και με λίγες καλές φάσεις. Στο πρώτο μέρος που γρήγορα θα ξεχαστεί από όσους βρέθηκαν στο γήπεδο υπήρξε μόλις μία καλή στιγμή για γκολ, η οποία ήταν για λογαριασμό των γηπεδούχων.

Στο 34΄ η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη άγγιξε το γκολ, ο Μαϊδανός όμως παρότι βρέθηκε τετ α τετ με τον Κουρεπίνη δεν κατάφερε να τον νικήσει με συνέπεια το στείρο 0-0 να παραμείνει ως έχει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.Στην επανάληψη ο Ιωνικός ήταν αυτός που σε δύο περιπτώσεις έφτασε κοντά στο γκολ χωρίς όμως να το πετύχει.

Αρχικά στο 59΄ με το σουτ του Μουστάκη να αποκρούεται από τον Δήμιζα και εν συνεχεία στο 60΄ με το σου του Καλλέργη να σταματά στο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων. Από εκεί κι έπειτα δεν υπήρξε κάποια άλλη καλή στιγμή στο παιχνίδι, με συνέπεια το στείρο 0-0 να μείνει ως έχει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

ΚΑΒΑΛΑ (Παύλος Δερμιτζάκης): Δήμιζας, Καζαντζίδης, Παπαστεριανός, Γαβριηλίδης, Μαρκόπουλος, Κέρθι, Καθάριος, Στίκας, Μαϊδανός (82’ Αρναούτογλου), Παπαδόπουλος Β. (61’ Βόσαλικ), Χαντί (61’ Μελισσόπουλος).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Αρναούτης): Κουρεπίνης, Παπουτσογιαννόπουλος, Κολλαράς (78’ Φουρλάνος), Ιωάννου, Παπατζίκος, Γκοτσούλιας, Μουστάκης, Καλλέργης, Κρητικός, Σμυρλής (56’ Γκούφας), Μακρίδης (67’ Μάναλης).

Αιγάλεω – Ολυμπιακός Βόλου 0-1

Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας σκαρφάλωσε ο Ολυμπιακός Βόλου, που πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Αιγάλεω, πετυχαίνοντας παράλληλα την δεύτερη του νίκη μακριά από την έδρα του. Η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στο ματς, καθώς μόλις στο 11΄ άνοιξε το σκορ με πλασέ του Πόζογλου.

Από το σημείο εκείνο και μετά οι Θεσσαλοί επέβαλαν μεν τον ρυθμό τους στο παιχνίδι, ωστόσο το «Σίτι» ήταν αυτό που στο 32΄ έφτασε κοντά στο γκολ, η εκτέλεση φάουλ όμως του Τσιλιγκίρη σταμάτησε στο δοκάρι του τέρματος του Γιδόπουλου. Στα εναπομείναντα λεπτά μέχρι την λήξη του πρώτου μέρους.

Στο β΄ ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο διάστημα 47΄ - 59΄οι δύο ομάδες είχαν εκατέρωθεν ευκαιρίες για γκολ, χωρίς ωστόσο κάποια από αυτές να μετουσιωθεί σε γκολ. Από το 60΄ και μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με συνέπεια να μην υπάρξουν άλλες φάσεις στο ματς, με αποτέλεσμα το 0-1 να διατηρηθεί ως έχει μέχρι το τέλος του αγώνα.

ΑΙΓΑΛΕΩ (Θωμάς Γράφας): Σικαλιάς, Σπυρόπουλος, Ψάνης (9' Ταφταρίδης), Συριόπουλος, Παπανικόλας, Τσίτσαρης, Χατζηιωαννίδης (46' Φαρινόλα), Σταματάκης (71' Κατσικογιάννης), Ροτζέριο, Λάμπρου, Τσιλιγκίρης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Σούλης Παπαδόπουλος): Γιδόπουλος, Γραικός, Μπουτζίκος, Βοσνακίδης, Φαζός, Λάσκαρης, Σκοπελίτης, Ράντι (68' Τσίτας), Κουτσιανικούλης (87' Ρόκας), Ντούνης (60' Κόλα), Πόζογλου

Ιάλυσος Ρόδου – Βέροια 1-0

Τέλος στο αρνητικό σερί των έξι αγωνιστικών δίχως νίκη έβαλε ο Ιάλυσος, που πέτυχε την δεύτερη του νίκη στο Οικονομίδειο. Σ΄ένα κακό πρώτο μέρος οι Ροδίτες που πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο κατάφερα στην πρώτη καλή φάση του αγώνα να ανοίξουν το σκορ.

Ο Νατσιόπουλος στο 24΄ εκτέλεσε φάουλ και ο Μακρυδημήτρης με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βοσνιάδη για να κάνει το 1-0 . Από το σημείο εκείνο και μετά δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό για το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη και οι δύο ομάδες είχαν την ευκαιρία να πετύχουν από ένα γκολ, κάτι το οποίο τελικά δεν έγινε.

Στο 69΄ σουτ του Χαντζάρα για την Βέροια η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Ανδρούτσου, ενώ δοκάρι είχε και στο 73΄ ο Ιάλυσος σε κεφαλιά του Χατζηδίμπα.Στο 90΄ οι «τοξοβόλοι» έμειναν με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Τζελάι, ωστόσο κατάφεραν να διατηρήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα μέχρι το τέλος του ματς.

ΙΑΛΥΣΟΣ (Μαρσέλο Τροΐζι): Ανδρούτσος, Τερζίου, Μακρυδημήτρης, Πετράκος (90'+4 Φράγκος), Κ. Χειμωνέττος, Χατζηδίμπας, Νατσιόπουλος, Τζελάι, Κουγιός (75' Μαρτσάκης), X. Πεταυράκης, Αυγενικού.

ΒΕΡΟΙΑ (Κώστας Γεωργιάδης): Βοσνιάδης, Μουχάλης (84' Μεληκιώτης), Σ. Πεταυράκης, Στάμου, Μαραγκός, Πολύζος (52' Μπλέτσας), Βεργώνης, Ν. Ζούρκος, Πέντα (62' Χαντζάρας), Σιμόνι, Πασάς.

Τρίγλια – Διαγόρας Ρόδου 1-1

Την ευκαιρία να ανέβει κι άλλο στην βαθμολογία έχασε ο Διαγόρας… Σ΄ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι στο πρώτο μέρος του ο Διαγόρας ήταν αυτός που στο 11΄ ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ, χάρη σε κεφαλιά του Μπαρμπαρούση

Η ομάδα της Χαλκιδικής μετά το γκολ που δέχτηκε πίεσε για να φτάσει στην ισοφάριση, κάτι το οποίο θα μπορούσε να είχε συμβεί στην φάση του 16΄, η προσπάθεια όμως του Λεμονή δεν είχε την κατάληξη που αυτός θα ήθελε με συνέπεια το 0-1, να διατηρηθεί ως έχει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 47΄ η Τρίγλια είχε δοκάρι σε πλασέ του Ντουνγκα… Αυτό το οποίο δεν κατάφεραν σε εκείνο το χρονικό σημείο οι παίκτες του Νίκου Καραμπετάκη, το πέτυχαν στο 55΄ με αυτογκόλ των Ροδιτών. Από εκεί και μετά πίεσε η ομάδα της Χαλκιδικής, ωστόσο το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.

TΡΙΓΛΙΑ (Νίκος Καραμπετάκης): Παλαυράκης, Ζώτος, Κουρέλλας, Σγουρής, Μιλκούδης, Σαρβανίδης, Λεμονής, Ευθυμιάδης, Ντούνγκα, Ζορμπάς, Παπαδημητρίου.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Πέτρος Ρουτζιέρης): Τσέλιος, Παπαδόπουλος, Ηλιάδης, Προβατίδης, Κασνέτσι, Καρπαθάκης, Κέρη (68' Πηνιώτης), Γλυνός, Μπουρλάκης, Μπαρμπαρούσης, Μανωλάκης.

Νίκη Βόλου – Ασπρόπυργος 3-0

Το τρίτο της τρίποντο στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια πέτυχε η Νίκη Βόλου. Η ομάδα του Στάικου Βεργέτη μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στο παιχνίδι, καθώς μόλις στο 8΄ άνοιξε το σκορ με τέρμα του Βοσκόπουλου. Από εκεί κι έπειτα ο Ασπρόπυργος ανέβασε την απόδοση του για να φτάσει στην ισοφάριση, κάτι το οποίο θα μπορούσε να το είχε πετύχει στην φάση του 34΄ με το σουτ του Νικολακάκη…

Στο 39΄ η Νίκη έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 2-0, η κεφαλιά όμως του Ροχάνο σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Παναγόπουλου, με συνέπεια το 1-0 να μείνει ως έχει…Στο β΄ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 61΄ η ομάδα του Γιώργου Βαζάκα έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Κάκκο με 2η κίτρινη κάρτα.

Οι Θεσσαλοί κατάφεραν να εκμεταλλευτούν στο έπακρο την εξέλιξη αυτή και να πετύχουν δύο ακόμα γκολ στο 68΄ με τον Ροχάνο και στο 89΄ με τον Τσιώλη και να κάνουν το 3-0. Νωρίτερα και πιο συγκεκριμένα στο 83΄ η ομάδα της Μαγνησίας είχε δοκάρι σε φάουλ του Κρουθ, με συνέπεια το ήδη υπάρχον σκορ να μείνει ως έχει μέχρι το φινάλε του αγώνα.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στάικος Βεργέτης): Αποστολίδης, Κ. Κυριακίδης (83' Τσιώλης), Βοσκόπουλος (73' λ. τρ. Παγώνης), Αλιατίδης, Σ. Κυριακίδης, Μπαλάφας, Μπιτσάκος, Λούκας Γκαρσία, Κρουθ, Καπός (69' Ντομίγνκεθ), Ροχάνο.

ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ (Γιώργος Βαζάκας): Παναγόπουλος, Γκουγκούδης, Ιωαννίδης, Ζώνας, Λογοθέτης, Νικολάου, Νικολακάκης (88' Ζαχαρός), Γκατσολάρι (85' Κωνσταντινίδης), Κάκκο, Πίντο (72' Βασιλείου), Σρέτσκοβιτς.

ΟΦ Ιεράπετρας – Θεσπρωτός 1-0

Επιστροφή στις νίκες έπειτα από τρεις αγωνιστικές για την Ιεράπετρα στο ντεμπούτο του Τίμου Καβακά στο πάγκο της. Σ΄ένα πρώτο μέρος με λίγες καλές φάσεις στο ματς, οι Κρητικοί ήταν αυτοί που στο 41΄ άνοιξαν το σκορ με τέρμα του Σκόνδρα.

Στο β΄ μέρος η ομάδα του Χουάν Ραμόν Ρότσα προσπάθησε να αντιδράσει και να φτάσει στην ισοφάριση, χωρίς όμως να έχει κάνει αισθητή την παρουσία της στα καρέ της Ιεράπετρας. Στο 84΄ τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα για τους Κρητικούς, καθώς οι «κιτρινόμαυροι» έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Βιγιαφάνιε με 2η κίτρινη κάρτα.

Από το σημείο εκείνο και μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάτι το οποίο ήταν υπέρ των γηπεδούχων, στην προσπάθεια που έκαναν για να διαχειριστούν με επιτυχία το υπέρ τους σκορ, το οποίο και διατηρήθηκε ως έχει μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Τιμόθεος Καβακάς): Καραγκιολίδης, Αναστασόπουλος, Χιντζίδης, Σέχου, Μάγκας, Σκονδρας, Χρυσοφάκης (61' Αποστολόπουλος), Βογιατζής, Κατσικοκέρης, Παπαδόπουλος (88' Σμίλτος), Μηνάς (68' Μέμος).

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Κωνσταντάκος, Δημητρουλάς, Σερβιλάκης, Νόνης, Σταυρίδης, Βιγιαφάνε, Ραμίρεζ (81' Κάτσης), Γώγος (87' Ευθυμίου), Κωνσταντίνου (73' Μπίκας), Κόλλας, Ντάλα Κοστα.