Απόλλων Σμύρνης – Καραϊσκάκης 1-2

Σπουδαίο εκτός έδρας «διπλό» πέτυχε ο Καραϊσκάκης, που έφυγε με το τρίποντο από την έδρα του πρωτοπόρου της βαθμολογίας Απόλλωνα. Σ’ένα παιχνίδι στο οποίο ο Απόλλων Σμύρνης ήταν αυτός που είχε την κατοχή της μπάλας, οι Ηπειρώτες ήταν αυτοί που στο 11΄ άνοιξαν το σκορ με τέρμα του Κυβελίδη.

Έπειτα από το τέρμα αυτό η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου προσπάθησε να αντιδράσει και να φτάσει στην ισοφάριση, οι παίκτες όμως του Απόστολου Χαραλαμπίδη ήταν αυτοί που στο 29΄ έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να κάνουν το 0-2, η λόμπα όμως του Κυβελίδη αποκρούστηκε από τον Βιτλή πάνω στην γραμμή. Από εκεί κι έπειτα δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, το οποίο και διατηρήθηκε ως έχει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο β΄ ημίχρονο ο Απόλλωνας κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 48΄ με κεφαλιά του Λαρέα, ωστόσο στο 73΄ ο Καραϊσκάκης κατάφερε να επανακτήσει το προβάδισμα στο σκορ με σουτ του Παναγιώτου. Ο Απόλλων μετά το γκολ που δέχτηκε πίεσε για να φτάσει στην ισοφάριση, η κεφαλιά όμως του Πατράλη στο 84΄ αποκρούστηκε από τον Μέλκα, με συνέπεια το σκορ να μείνει ως έχει μέχρι την λήξη του.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Βάρκας, Βιτλής, Ζησόπουλος, Λαρέα, Λαγός (71’ Πατράλης), Μπλάζιτς, Παυλίδης (46’ Βουό), Καραγκούνης (33’ Μπαστιάνος), Μπεντινέλι, Μαρκόφσκι.

Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Μέλκας, Παναγιώτου, Γιαννιώτης, Χατζηστραβός (90’+5 Χατζηστραβός), Καπίας, Κούστα (81’ Καψάλης), Μέτσε, Μασούρας, Βλάχος, Παπανίκου, Κυβελίδης (90’+2 Αλμπάνης).

Πλατανιάς – Κέρκυρα 4-0

Επιστροφή στις νίκες για τον Πλατανιά με εμφατικό τρόπο, βάζοντας παράλληλα τέλος στο σερί των τριών συνεχόμενων ηττών που είχε. Η ομάδα του Γιάννη Τάτση ήταν καλύτερη στο ματς, ωστόσο η Κέρκυρα από την πλευρά της είχε και αυτή τις δικές της φάσεις για να γίνει απειλητική για την εστία του Γκοτ.

Μία εξ αυτών ήταν και η εκτέλεση φάουλ του Βουκελάτου στο 10΄ που αποκρούστηκε από τον Γκοτ. Αυτό το οποίο δεν μπόρεσε να πετύχει η ομάδα του Ρομπέρτο Μπολάνο, το πέτυχε αυτή του Γιάννη Τάτση στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με κεφαλιά του Μπιανκόνι, αποτέλεσμα που έμελλε να είναι και το τελικό του πρώτου μέρους .Στην επανάληψη οι Χανιώτες μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη, κάτι το οποίο και κατάφεραν.

Ο Λουκίνας στο 50΄ με σουτ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους, ενώ στο 60΄ ο Μπιανκόνι με το δεύτερο του προσωπικό γκολ αυτή τη φορά με προβολή έκανε το 3-0 «κλειδώνοντας» για τα καλά την υπόθεση νίκη.Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 90΄ ο Κωστίκος που έκανε το 4-0…

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Ρεβυθόπουλος (83' Νίλι), Ποζατζίδης, Τσαμούρης, Ουές, Μποσέτι (70' Σμυρλάκης), Πουρζιτίδης, Λεϊρία, Παπουτσογιαννόπουλος (84' Κωστίκος), Μπιανκόνι, Λουκίνας.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Ρομπέρτο Μπολάνο): Βουτσελάς, Παναγιωτίδης, Αγιώτης, Μαρκελιάν (64' Ντο Νασιμέντο), Βασιλούδης (82' Ντε Νικολό), Ζερβόπουλος, Γεωργακόπουλος, Λεπενιώτης, Αμαραντίδης, Τσιμπούκας, Βουκελάτος (55' Νικολούδης).

Απόλλων Λάρισας – Απόλλων Πόντου 4-0

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το ματς με τον Απόλλωνα Πόντου ο Απόλλων Λάρισας… Η ομάδα του Άριαν Μπελά κυριάρχησε από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα και στο 18΄ κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με τέρμα του Σιφναίου.

Έπειτα από το γρήγορο αυτό γκολ, το συγκρότημα της Λάρισας πίεσε προκειμένου να φτάσει στο 2-0, το οποίο κι έγινε στο 27΄ με τον Σιφναίο να πετυχαίνει το δεύτερο του προσωπικό γκολ. Από το σημείο εκείνο και μετά δεν άλλαξε κάτι όσον αφορά το σκορ, με συνέπεια το 2-0 να διατηρηθεί ως έχει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο β΄ μέρος οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν να πετύχουν ακόμα δύο γκολ και να δώσουν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους. Στο 68΄ ο Μπαστακός έκανε το 3-0, ενώ στο 77΄ ο Χατζής νίκησε από το σημείο του πέναλτι τον Πολίτη για να κάνει το 4-0, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ του αγώνα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Άριαν Μπελά): Γκέκας, Γκουστάβο (72′ Νύκταρης), Σουλιώτης, Σκούπρα, Χατζής, Μπαστακός, Λίταινας, Ναζίμ (61′ Νούσιος), Κουρτεσιώτης, Καρρίκι, Σιφναίος (72′ Γκουντρουμπής).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Μπρίτο, Χασομέρης, Ολαϊτάν, Πορτουλίδης (81′ Δαλιανόπουλος), Καλογέρης, Τσουμάνης (70′ Χριστοδούλου), Θεολόγου, Αμαραντίδης, Κοντοές, Καλαϊτζίδης (85′ Δόρης).