• 17' Νίκος Κοροβέσης
  • 28' Δημήτρης Μάνος
  • 71' Λισάντρο Σεμέντο
  • 77' Πασχάλης Στάικος

Με τον…αέρα των τεσσάρων τελευταίων αγώνων στους οποίους μάζεψε 10 βαθμούς παραμένοντας αήττητοι (3 νίκες, 1 ισοπαλία) παρατάχθηκαν οι γηπεδούχοι κι έχοντας φυσικά ως στόχο να διευρύνουν αυτό το θετικό σερί.

Στην αντίπερα όχθη, ο ΟΦΗ πήγε στη Λαμία με ανεβασμένη ψυχολογία έπειτα από τη μεγάλη νίκη επί της ΑΕΚ την περασμένη αγωνιστική.

Προτού καλά, καλά ζεσταθούν οι μηχανές των δύο ομάδων, ο ΟΦΗ απέκτησε το τιμόνι του παιχνιδιού με εύστοχο πέναλτι του Ναμπί στο 10΄.

Πέναλτι που είχε την δική του…ιστορία και ορθώς καταλογίστηκε από τον ρέφερι Γκορτσίλα μέσω του VAR, αφού ο τερματοφύλακας της Λαμίας, Θεοδωρόπουλος βρίσκει τα πόδια του Μάνου σε μια φάση όπου αρχικά ο επιθετικός του ΟΦΗ υποδείχτηκε λανθασμένα ως οφσάιντ.

Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν πολύ πιο καλά στον αγωνιστικό χώρο και παίζοντας το γνώριμο – στρωτό ποδόσφαιρο  που τους χαρακτηρίζει την φετινή χρονιά, με κατοχή μπάλας και πολλές κάθετες πάσες, «φλέρταραν» και με ένα δεύτερο γκολ, έχοντας «χάσει» τον Ναμπί ο οποίος αμέσως μετά το εύστοχο πέναλτι εγκατέλειψε – λόγω τραυματισμού – το ματς.

Σε δύο περιπτώσεις η κρητική ομάδα απείλησε με τους Τσιλιανίδη (33) και Σεμέντο (35) χωρίς να βρει δίχτυα.

Ο Άκης Μάντζιος έριξε στο ματς τον Βασιλόγιαννη αντί του Ντελ Πίνο στο 36΄κι έπαιξε με δύο επιθετικούς (Τουράμ, Καραμάνος).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και κέρδισαν πέναλτι (μέσω του VAR) έπειτα από μαρκάρισμα του Κοροβέση στον Βασιλόγιαννη σε μια δύσκολη φάση κι ενώ αρχικά ο διαιτητής είχε κρίνει πως δεν υπάρχει καμία παράβαση.

Ο Τουράμ έφερε το ματς στα ίσα (1-1) και το παιχνίδι άρχισε πάλι με τις δύο ομάδες στο ίδιο σημείο σε ένα όμορφο α΄ημίχρονο με καλό ρυθμό κι αρκετές αξιόλογες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι με την έναρξη του β΄ημιχρόνου και πατούσαν με μεγάλη ευκολία την περιοχή του ΟΦΗ που έδειχνε αποδιοργανωμένος.

Η υπεροχή της ομάδας του Άκη Μάντζιου καρποφόρησε στο 59΄ με το γκολ του Δημούτσου να της δίνει το προβάδισμα και να την βάζει (με ανατροπή) στην θέση του οδηγού.

Το δεύτερο γκολ της Λαμίας δεν άλλαξε τις ισορροπίες της αναμέτρησης με τους οικοδεσπότες να΄χουν τον πρώτο λόγο, να ελέγχουν το ματς και να περιορίζουν σε παθητικό ρόλο τον ΟΦΗ που στο β΄ημίχρονο δεν θύμισε σε καμία περίπτωση την ομάδα που γοητεύει με τις περισσότερες εμφανίσεις της στο φετινό πρωτάθλημα.

Η Λαμία με τη νίκη που πέτυχε παρέμεινε αήττητη για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι έφτασε τους 17 βαθμούς και «βλέπει» εξάδα (πλέι οφ), ενώ ο ΟΦΗ που προβλημάτισε με την εικόνα του στο β΄ημίχρονο έμεινε στους 19 βαθμούς.

• 9

Με το γνώριμο 4-2-3-1 παρέταξε ο Άκης Μάντζιος τη Λαμία και χωρίς καμία έκπληξη στο αρχικό σχήμα. H ομάδα του δεν μπήκε καλά στο ματς…μπλοκαρίστηκε από τον ΟΦΗ. Η αλλαγή με την είσοδο του Βασιλόγιαννη αντί του Ντελ Πίνο στο 36΄ ανέβασε την ταχύτητα των γηπεδούχων και ο παίκτης που μπήκε στο ματς κέρδισε το πέναλτι. Στο β΄ημίχρονο η Λαμία ανέβασε θεαματικά…ταχύτητα και γύρισε το ματς έχοντας την απόλυτη υπεροχή και άριστο στήσιμο εντός του αγωνιστικού χώρου.

• 9

Τον Μάνο αντί του Φιγκεϊρέντο επέλεξε ο τεχνικός του ΟΦΗ για την βασική ενδεκάδα σε διάταξη 4-2-3-1. Στο α΄ημίχρονο η κρητική ομάδα είχε πολύ καλή εικόνα (κατοχή μπάλας, κάθετες πάσες, πίεση ψηλά) στο γήπεδο και θα μπορούσε να σημειώσει περισσότερα γκολ. Στο β΄ημίχρονο υπήρξαν πολλές δυσλειτουργίες σε όλες τις γραμμές με τους παίκτες του να μην μπορούν να κρατήσουν μπάλα και να περιορίζονται σε παθητικό ρόλο.

• 10’

ΓΚΟΛ! Ο Ναμπί εκτελεί εύστοχο το πέναλτι που κέρδισε ο ΟΦΗ και δίνει το προβάδισμα στην κρητική ομάδα. Αρχικά ο Μάνος υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ, ωστόσο όταν βρέθηκε απέναντι από τον Θεοδωρόπουλο και ανατράπηκε από τον κίπερ της Λαμίας. Ωστόσο ο ρέφερι Γκορτσίλας συμβουλεύτηκε το VAR και έδωσε πέναλτι από την στιγμή που ο επιθετικός του ΟΦΗ δεν ήταν εκτεθειμένος και ο τερματοφύλακας της Λαμίας του βρήκε τα πόδια.

• 19’

Καλή ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Διαγώνιο πλασέ του Μάνου μέσα από την περιοχή, η μπάλα λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Θεοδωρόπουλου.

• 33’

Καλό σουτ του Τσιλιανίδη από το ύψος της περιοχής των γηπεδούχων η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

• 35’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Σουτ του Σεμέντο στην κίνηση από το ύψος της περιοχής, ο Θεοδωρόπουλος απομακρύνει σωτήρια σε κόρνερ.

• 42’

Η Λαμία φωνάζει για πέναλτι έπειτα από ανατροπή του Βασιλόγιαννη από τον Κοροβέση μέσα στην περιοχή με τον ρέφερι να δείχνει άουτ. Εν τέλει κι αφού συμβουλεύτηκε το VAR ο Γκορτσίλας έδειξε την άσπρη βούλα με τον Τουράμ να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι και να ισοφαρίζει (1-1).

• 45+4’

Συρτό σουτ από τον Σκόνδρα, ο Σωτηρίου έπεσε στην αριστερή γωνία του και απέκρουσε σε κόρνερ.

• 50’

Ευκαιρία για τη Λαμία. Σέντρα του Καραμάνου κεφαλιά του Μπεχαράνο, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

• 57’

Ο Μάνος βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Λαμίας και έκανε το σουτ υπό την πίεση του Αντέτζο μέσα από την περιοχή το οποίο έφυγε άουτ.

• 59’

ΓΚΟΛ! Γύρισμα του Καραμάνου μέσα στην περιοχή οι αμυντικοί του ΟΦΗ δεν μπορούν να απομακρύνουν την μπάλα που στρώνεται στον Δημούτσο κι αυτός με άψογο πλασέ από το ύψος του πέναλτι βρίσκει δίχτυα (2-1).

• 70’

Φάουλ από τα αριστερά για τους γηπεδούχους, κεφαλιά του Αντέτζο η μπάλα άουτ.

• 81’

Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία. Σουτ του Τουράμ μέσα από την περιοχή η μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Μόλις 13 λεπτά συμμετοχής έγραψε το κοντέρ του Αντίλ Ναμπί, με τον Βρετανό μεσοεπιθετικό να εγκαταλείπει πρόωρα το ματς λόγω τραυματισμού κι ενώ δευτερόλεπτα νωρίτερα είχε ανοίξει το σκορ για τον ΟΦΗ.

7
Ανδρέας Βασιλόγιαννης
Μπορεί να μην πέτυχε κάποιο γκολ, ούτε να έβγαλε κάποια ασίστ, ωστόσο η είσοδος του στο ματς στο 36΄ άλλαξε τις ισορροπίες της αναμέτρησης. Ο 28χρονος μεσοεπιθετικός έδωσε άλλον…αέρα στους γηπεδούχους, πήρε πολλές προσπάθειες και σε μία εξ αυτών κέρδισε το πέναλτι από το οποίο προήλθε το γκολ της ισοφάρισης των γηπεδούχων. Μεγάλη εμφάνιση που δικαίωσε τον προπονητή του για την έμπνευσή του να τον ρίξει στο ματς προτού καν τελειώσει το α΄ημίχρονο.

47
Κρίστοφερ Μπράουν
Κάκιστο παιχνίδι από τον Γερμανό παίκτη. Δεν ανταποκρίθηκε καθόλου στο ρόλο του δεξιού μπακ και είναι απορίας άξιον πως κατάφερε να μείνει στο ματς για 66 λεπτά και μέχρι ωσότου αντικατασταθεί από τον Κουτρουμπή. Φυσικά και δεν ευθύνεται μονάχα αυτός για τα κακώς κείμενα στην άμυνα του ΟΦΗ, ωστόσο φέρει πολύ μεγάλο μερίδιο ευθύνης.

21
Ελίνι Δημούτσος
Σπουδαίο ματς από τον έμπειρο μέσο. Εκτός από το νικητήριο γκολ που χάρισε τους τρεις βαθμούς στη Λαμία, διένυσε πολλά χιλιόμετρα, τρέχοντας ακατάπαυστα και κερδίζοντας πολλές μονομαχίες στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Εξαιρετική εμφάνιση που έπαιξε ρόλο για την απόλυτη κυριαρχία των γηπεδούχων στο β΄ημίχρονο.

Σωστά ο ρέφερι Γκορτσίλας αφού συμβουλεύτηκε το VAR, καταλόγισε πέναλτι υπέρ του ΟΦΗ στην φάση του 8ου λεπτού. Ο Μάνος δεν ήταν σε θέση οφσάιντ όταν έγινε αποδέκτης της μπάλας (όπως υπέδειξε λανθασμένα ο βοηθός Κωνστάντιος) και ο τερματοφύλακας της Λαμίας του βρήκε τα πόδια. Και το πέναλτι με το οποίο ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι υποδείχτηκε μέσω VAR σε μια δύσκολη φάση με τον διαιτητή να κρίνει με τη βοήθεια της τεχνολογίας κι ενώ με γυμνό μάτι δεν είχε υποδείξει τίποτα πως υπάρχει τράβηγμα με το χέρι του Κοροβέση στον Βασιλόγιαννη.