• Χρύσα Κουρομπύλια (Δυτ. Αττικής)
  • Αντώνιος Σινιοράκης (Χανίων)
  • Ευστράτιος Μαχαίρας (Αθηνών)
  • 52 Δημήτρης Κολοβός

Το τερπνόν μετά του ωφελίμου συνδύασε ο Παναθηναϊκός απόψε στο ΟΑΚΑ, με τη δεύτερη νίκη του επί της Παναχαϊκής αυτή τη φορά με 2-0 και την πρόκρισή του στους «16» του Κυπέλλου, έχοντας ταυτόχρονα το άκρως θετικό πρόσημο της συμμετοχής πολλών νεαρών παικτών από την ακαδημία του.

Συν τοις άλλοις, ο Κολοβός (γκολ και ασίστ), ο Μπεκ (πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο), ο Καμπετσής (έτερος σκόρερ), αλλά και ο σταθερός Νούνες (τόσο ως κόφτης όσο και ως στόπερ) υπήρξαν έξτρα  «πράσινα» κέρδη από την αποψινή βραδιά.

Το σκορ του πρώτου αγώνα στην Πάτρα (3-1) έδωσε την ευκαιρία στον Γιώργο Δώνη να δώσει χρόνο συμμετοχής σε νέα παιδιά, αλλά και να κάνει δοκιμές στην ενδεκάδα.

Στο αρχικό σχήμα υπήρξαν τέσσερις παίκτες από την ακαδημία οι: Αποστολάκης (20), Μαυρομμάτης (22), Ζαγαρίτης (18), Σερπέζης (18), ενώ στο 38’ προστέθηκε ο Αλεξανδρόπουλος (18) μετά την αναγκαστική αλλαγή του Κολοβέτσιου και στο 63’ ο Βαγιαννίδης (18)!

Ντεμπούτο στην 11άδα έκανε ο Ούφε Μπεκ που έχει ταλαιπωρηθεί πολλάκις από τραυματισμούς, ενώ την παρθενική τους συμμετοχή έκαναν οι Ζαγαρίτης, Σερπέζης και Βαγιαννίδης.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του ρυθμού και την κατοχή της μπάλας από τα πρώτα λεπτά του ματς και προσπάθησε να δημιουργήσει ρήγματα κυρίως από τη δεξιά πλευρά με τους Αποστολάκη και Μπεκ.

Ο Δανός εξτρέμ ήταν ο πιο δραστήριος «πράσινος», ανέλαβε όλες τις στατικές φάσεις με καλά χτυπήματα και είχε συμβολή στις περισσότερες θετικές ενέργειες της ομάδας του.

Θετική ήταν και η παρουσία του Αποστολάκη από τη συγκεκριμένη πτέρυγα, ενώ αρκετά επιτυχημένα ανεβάσματα είχε και ο έτερος μπακ της πλευράς, Ζαγαρίτης.

Το πρόβλημα του Παναθηναϊκού αφορούσε τη μη εκμετάλλευση των στατικών φάσεων, αλλά και το αμυντικό τρανζίσιον, μια και η Παναχαϊκή είχε σαφές πλάνο να βγει σε κάθε ευκαιρία γρήγορα στην αντεπίθεση και σε κάποιες περιπτώσεις κατάφερε να δημιουργήσει απειλή παρότι αυτό δεν αποτυπώνονταν στη στατιστική του πρώτου ημιχρόνου (10-1 οι τελικές, 73-27%).

Στο δεύτερο ημίχρονο, το γκολ του Κολοβού (πρώτο του στον Παναθηναϊκό, που τόσο πολύ το έψαχνε για ψυχολογικούς λόγους), απλοποίησε το θέμα της πρόκρισης, ενόσω ο Βαγιαννίδης έδειξε με το καλησπέρα (ένα λεπτό μετά την είσοδό του στο ματς) πτυχές του ταλέντου του βγάζοντας με κάθετη πάσα τον Καμπετσή τετ α τετ με τον τερματοφύλακα.

Η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, αλλά στο 71’ ο Καμπετσής πήρε ρεβάνς και έκανε το 2-0 με σκαφτό πλασέ από πάσα του Κολοβού.

• 99

Γιώργος Δώνης Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού επέλεξε ως σχηματισμό το 4-2-3-1, ξεκινώντας στο βασικό σχήμα τον Σερπέζη ως παρτενέρ του Καμπετσή που είχε πιο ελεύθερο ρόλο και τους Μπεκ και Κολοβό στα δύο «φτερά». Στον άξονα το δίδυμο Νούνες-Κουρμπέλη, τροποποιήθηκε από το Αλεξανδρόπουλος-Κουρμπέλης μετά το 38’, ενώ χρησιμοποίησε και τον νεαρό Βαγιαννίδη σε θέση δεξιού χαφ.

• 19

Σπύρος Μπαξεβάνος Ο προπονητής της Παναχαϊκής παρέταξε την ομάδα του σε διάταξη 4-2-3-1, δίνοντας έμφαση στο χώρο της μεσαίας γραμμής, επιλέγοντας να περιμένει πίσω από τη μπάλα και να εκμεταλλευτεί τις γρήγορες μεταβάσεις προς την επίθεση (τραναζίσιον). Παρά τις αλλαγές που έκανε στην ενδεκάδα η εικόνα της ομάδας του είχε συνοχή, αν και στο δεύτερο ημίχρονο απείλησε ελάχιστα.

64'

Λίγα μόλις δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο ματς, στο ντεμπούτο του ως επαγγελματίας, ο 18χρονος Βαγιαννίδης έκανε μία εντυπωσιακή κάθετη πάσα με το εξωτερικό φάλτσο στον Καμπετσή και τον έβγαλε μόνο του με τον τερματοφύλακα, το πλασέ του οποίου σταμάτησε στο δοκάρι.

• 15’

Ωραία σέντρα του Μπεκ από δεξιά, ο Καμπετσής πιάνει αδύναμη κεφαλιά, η μπάλα στρώνεται στον Κολοβό που από τη μικρή περιοχή πλασάρει άουτ.

• 15’

Γρήγορη αντεπίθεση της Παναχαϊκής με τον Αντωνόπουλο να μπαίνει στην περιοχή από πλάγια δεξιά και τον Μαυρομμάτη να σταματάει το σουτ παραχωρώντας κόρνερ.

• 23’

Κλέψιμο του Κολοβού και κάθετη πάσα στον Σερπέζη που μπαίνει στην περιοχή και σουτάρει, αλλά ο Καπούταγλης αποκρούει σε κόρνερ.

• 25’

Ο Αποστολάκης τροφοδοτεί τον Μπεκ που γυρίζει ωραία τη μπάλα προς το ύψος του πέναλτι, εκεί όπου ο Κολοβός σουτάρει αλλά η μπάλα κοντράρει στον Πατάπη και βγαίνει κόρνερ.

• 37’

Επικίνδυνη σέντρα του Μαυριά από αριστερά, ο Τσελεπίδης δεν βρίσκει για λίγα εκατοστά τη μπάλα με κεφαλιά και αυτή περνάει άουτ.

• 52’

ΓΚΟΛ! Ο Μπεκ βλέπει την κίνηση του Αποστολάκη και του δίνει τη μπάλα, αυτός σεντράρει ιδανικά από δεξιά και ο Κολοβός δεν αστοχεί ανοίγοντας το σκορ (1-0).

• 64’

Εξαιρετική ενέργεια και κάθετη πάσα με το εξωτερικό του Βαγιαννίδη, βγάζει τον Καμπετσή μόνο του με τον τερματοφύλακα, αλλά το πλασέ του σταματάει στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

• 65’

Ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Αντωνακόπουλου μέσα από την περιοχή, ο Διούδης μπλοκάρει με εντυπωσιακό τρόπο.

• 71’

ΓΚΟΛ! Πάσα του Κολοβού στον Καμπετσή που βγαίνει μόνος με τον τερματοφύλακα και με σκαφτό πλασέ στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα (2-0).