Ιωνικός – Τρίγλια 2-0

Συνέχεια στο αήττητο σερί του που έχει χτίσει τις τελευταίες αγωνιστικές έδωσε ο Ιωνικός. Η ομάδα του Δημήτρη Αρναούτη μπήκε καλύτερα στο ματς και από τα πρώτα λεπτά πίεσε προκειμένου να φτάσει στο γκολ. Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο να το πετύχουν στο 32΄, όταν ο Καλλέργης προσπάθησε να κρεμάσει τον Παλαβράκη, ο τελευταίος όμως κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Ότι δεν κατάφεραν οι Νικαιώτες σε εκείνο το χρονικό σημείο, το πέτυχαν στο 33΄ με τον Κρητικό να βρίσκει τον δρόμο για τα δίχτυα και να κάνει το 1-0. Έπειτα από την εξέλιξη αυτή οι γηπεδούχοι πίεσαν προκειμένου να φτάσουν στο 2-0. Αυτό θα μπορούσε να είχε συμβεί στην φάση του 45΄, το σουτ όμως του Μάναλη στο 45΄ δεν είχε την κατάληξη που αυτό θα ήθελε καθώς κατέληξε άουτ.

Στο β΄ ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 60΄ο Ιωνικός κατάφερε να ζευγαρώσει τα τέρματα του, με γκολ του Βλαχομήτρου. Από το σημείο εκείνο και μετά ο Ιωνικός συνέχισε να πιέζει προκειμένου να φτάσει στο 3-0, ωστόσο παρά τις όποιες προσπάθειες των «κυανόλευκων», το υπάρχον αποτέλεσμα διατηρήθηκε ως είχε μέχρι το φινάλε του ματς.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Αρναούτης): Κουρεπίνης, Μουστάκης, Κολλαρας, Παπατζίκος, Ιωάννου, Τιεντσέ, Φουρλάνος (26' Παπούτσογιαννοπουλος), Μακρίδης (68' Καλογέρης), Κρητικός, Καλλέργης, Μάναλης (62' Βλαχομήτρος)

ΤΡΙΓΛΙΑ (Νίκος Καραμπετάκης): Παλαβράκης, Ζώτος, Κουρέας, Σγουρός, Μιλκούδης, Πότσι (65' Σαρβανίδης), Παπαδημητρίου, Εππας (58' Αμαραντίδης), Ευθυμιάδης (65' Μπουλγκουρίδης), Ντούνγκα, Λεμονής.

Θεσπρωτός – Αιγάλεω 0-1

Στις νίκες έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές επέστρεψε το Αιγάλεω, το οποίο πέτυχε την πρώτη του νίκη εκτός έδρας στην Ηγουμενίτσα κόντρα στον Θεσπρωτό. Η ομάδα του Θωμά Γράφα ήταν αυτή που μόλις στο 1΄ έφτασε κοντά στο 0-1, το σουτ όμως του Μάρτινς αποκρούστηκε από τον Κωνσταντάκο.Από το σημείο εκείνο και μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με συνέπεια να μην υπάρχουν φάσεις στο ματς.

Όλα αυτά μέχρι το 44΄ όταν το σουτ του Τσιλιγκίρη έφυγε μόλις άουτ από την εστία των Ηπειρωτών, με το στείρο 0-0 να παραμένει ως έχει μέχρι την λήξη του ημιχρόνου.Στην επανάληψη οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν στροφές και στο 66΄ έφτασαν κοντά στο 1-0, ο Ευθυμίου όμως δεν κατάφερε να νικήσει από το σημείο του πέναλτι τον Σικαλιά…

Στο 76΄ το Αιγάλεω είχε μία ακόμα καλή φάση για να σκοράρει με τον Φαρινόλα… Με το πέρας της ώρας ο ρυθμός του ματς έπεσε κάτι που είχε σαν συνέπεια να μην υπάρχουν φάσεις στο παιχνίδι. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα έληγε ισόπαλο χωρίς γκολ, ο Τσιλιγκίρης στο 92΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-1, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Κωνσταντάκος, Δημήτρουλας, Σερβιλάκης, Νόνης, Καρβούνης, Βιγιαφάνιε, Ραμιρεζ(85' Κωνσταντίνου), Γώγος, Ευθύμιου(67' Μπίκας), Κολλάς(80' Κολτσίδας), Ντάλα Κοστα

ΑΙΓΑΛΕΩ (Θωμάς Γράφας): Σικαλιας, Σπυρόπουλος, Ψάνης, Συριοπουλος, Παπανικόλας, Τσίτσαρης, Χατζηιωαννίδης(75' Φαρινόλα), Σταματάκης(74' Μπαξεβάνου), Ροτζέριο, Λάμπρου, Τσιλιγκίρης

Διαγόρας – Ολυμπιακός Βόλου 0-0

Την δυνατότητα να νικήσουν και να πλησιάσουν τις πρώτες θέσεις απώλεσαν Διαγόρας και Ολυμπιακός Βόλου. Σ΄’ένα πρώτο ημίχρονο που γρήγορα θα ξεχαστεί με το παιχνίδι να παίζεται κυρίως στο κέντρο, ο Ολυμπιακός Βόλου ήταν αυτός, που σε δύο περιπτώσεις έφτασε κοντά στο γκολ χωρίς όμως να το πετύχει.

Αρχικά στο 36΄ με το σουτ του Μπουτζίκου να φεύγει ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι του Τσέλιου και εν συνεχεία στο 37΄ με το σουτ του Ντούνη να σταματά στο δοκάρι του τέρματος των γηπεδούχων. Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα σε δύο περιπτώσεις ο Ιάλυσος ήταν αυτός που άγγιξε το 1-0, δεν κατάφερε ωστόσο να το πετύχει.

Στο 46΄ σουτ του Γλυνού απέκρουσε με υπερένταση ο Γιδόπουλος, ενώ στο 48΄ η εκτέλεση φάουλ του Κέρι αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα των Θεσσαλών. Με το πέρας της ώρας και όσο παρέμενε το 0-0 ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τις δύο ομάδες να δίνουν ιδιαίτερη βαρύτητα στο να διαφυλάξουν τα μετόπισθεν τους, παρά να ρισκάρουν. Αυτό είχε σαν συνέπεια το στείρο 0-0 να μείνει ως έχει μέχρι το τέλος του αγώνα.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Πέτρος Ρουτζιέρης): Τσέλιος, Παπαδόπουλος, Ηλιάδης, Προβατίδης, Καρπαθάκης, Κέρι(87' Πατσαρούχας), Γλυνός, Μπουρλάκης(75' Γούλας), Αθανασίου, Μπαρμπαρούσης, Μανωλάκης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Σούλης Παπαδόπουλος): Γιδόπουλος, Γραικός(61' Ρόκκας), Μπουτζίκος, Φαζός, Βοσνακίδης, Λάσκαρης, Τσιάρας, Ντούνης(51' Σκοπελίτης), Κουτσιανικούλης, Τσίτας, Πόζογλου(85' Δεινόπαππας)