• 62' Δημήτρης Κουρμπέλης
  • 8' Ντάνι Σουάρεθ
  • 23' Μπόρχα Φερνάντεθ
  • 80' Ματίας Έρικ Γιόχανσον

Διά πυρός και σιδήρου επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα σήμερα το μεσημέρι στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός επικρατώντας με 1-0 του Αστέρα Τρίπολης, μετά από κακή απόδοση και μπόλικη αφέλεια και άγχος μέχρι το φινάλε.

Ο Παναθηναϊκός ευτύχησε να ανοίξει το σκορ πολύ νωρίς στο ματς με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χατζηγιοβάνη στο 8’ (1-0), γεγονός που του έδωσε τη δυνατότητα να περιμένει πίσω από τη μπάλα και να εκμεταλλευτεί τα λάθη του Αστέρα Τρίπολη στη μεσαία ζώνη για να βγει στο επιθετικό τρανζίσιον.

Οι «πράσινοι» δεν έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον στην κατοχή της μπάλας (51-49%) αλλά στην ορθολογική διαχείριση του γρήγορου γκολ, ελέγχοντας πάντως πλήρως το ρυθμό του ματς στο πρώτο ημίχρονο.

Είναι ενδεικτικό ότι οι τελικές ήταν επτά (τρεις προς την εστία) για τον Παναθηναϊκό και καμία για την ομάδα της Τρίπολης, με το Χατζηγιοβάνη να είναι πιο ορεξάτος παίκτης του «τριφυλλιού» και τον Περέα να πρωταγωνιστεί στο επιθετικό τρίτο, όχι πάντα με θετικό πρόσημο, εξαιτίας της ταχύτητας και της ικανότητάς του στον ανοιχτό χώρο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ακόμη πιο ψηλά τη γραμμή της άμυνάς τους και το ματς απέκτησε πολύ πιο γρήγορο ρυθμό, με φάσεις μπροστά και από τις δύο εστίες.

Ο Διούδης με δύο αποκρούσεις σε ένα λεπτό (68’ και 69’) κράτησε ανέπαφη την εστία του και όσο το σκορ παρέμενε στο ρευστό 1-0 το ματς κρέμονταν από μία κλωστή, ειδικότερα από τη στιγμή που ο Αστέρας γινόταν σε αρκετές περιπτώσεις επικίνδυνος.

Ο Δώνης επιστράτευσε τον Κολοβέτσιο για τα τελευταία λεπτά προκειμένου ο Παναθηναϊκός να διατηρήσει το νικηφόρο αποτέλεσμα και ο στόχος επετεύχθη παρά την πολύ κακή εικόνα των πράσινων.

• 19

Γιώργος Δώνης Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού επέλεξε ως σχηματισμό το 4-4-2, ξεκινώντας στο βασικό σχήμα τον Περέα ως παρτενέρ του Μακέντα που είχε πιο ελεύθερο ρόλο. Σε αντίθεση με τα προηγούμενα ματς έδωσε χώρο στον αντίπαλο και προσπάθησε να τον χτυπήσει στο επιθετικό τρανζίσιον. Στα τελευταία λεπτά επιστράτευσε τον Κολοβέτσιο και αγωνίστηκε με πεντάδα στα μετόπισθεν.

• 30

Μπόρχα Χιμένεθ Ο προπονητής του Αστέρα Τρίπολης παρέταξε την ομάδα του σε διάταξη 4-1-4-1, δίνοντας έμφαση στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Το γρήγορο γκολ που δέχτηκε η ομάδα του, τροποποίησε εκ των πραγμάτων την τακτική του. Στο δεύτερο ημίχρονο πήρε πολλά ρίσκα αλλά βελτίωσε αισθητά την εικόνα της ομάδας του.

8

Καθοριστική για την εξέλιξη της αναμέτρησης η φάση στο ξεκίνημά της. Ο Σουάρεθ τράβηξε μέσα στην περιοχή τον Περέα, ο Χατζηγιοβάνης εκτέλεσε το πέναλτι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα βάζοντας τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ.

• 5’

Ο Περέα ανατρέπεται μέσα στην περιοχή από τον Σουάρεθ, ο διαιτητής ενημερώνεται από το VAR, βλέπει τη φάση και δίνει την εσχάτη των ποινών.

• 8’

ΓΚΟΛ! Ο Χατζηγιοβάνης αναλαμβάνει την εκτέλεση και στέλνει τη μπάλα στον ουρανό των διτχύων ανοίγοντας το σκορ (1-0).

• 19’

Ο Χατζηγιοβάνης κλέβει τη μπάλα και βγάζει τον Περέα μόνο του με το τέρμα, αλλά το πλασέ που επιχειρεί περνάει άουτ.

• 26’

Από την ωραία ενέργεια του Μακέντα, ο Περέα εκμεταλλεύεται την ταχύτητά του και βγαίνει τετ α τετ με τον Παπαδόπουλο που σώζει την εστία του αποκρούοντας σε κόρνερ.

• 66’

Κάθετη πάσα του Μπουζούκη στον Καμπετσή, ο Παπαδόπουλος προλαβαίνει σωτήρια με τα πόδια και απομακρύνει τη μπάλα.

• 68’

Ο Κρέσπι σουτάρει μέσα από την περιοχή από πλάγια αριστερά, αλλά ο Διούδης αποκρούει.

• 69’

Νέα απόκρουση του Διούδη σε σουτ του Καπίγια, που στην επαναφορά επιχειρεί νέο σουτ αλλά στέλνει τη μπάλα άουτ.

• 71’

Ωραίο γύρισμα του Μακέντα μέσα από την περιοχή, ο Μαρτίνεθ σώζει με τάκλιν προ του αμαρκάριστου Καμπετσή.

• 77’

Γύρισμα Μαρτίνεθ από αριστερά, η μπάλα περνάει απ’ όλους και ο Σαντόγια δεν την προλαβαίνει στο δεύτερο δοκάρι.

• 1

Το γκολ πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο του ματς από τον Παναθηναϊκό, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι τροποποίησε τα αρχικά πλάνα των ομάδων και έπαιξε σημαίνοντα ρόλο στην μετέπειτα εικόνα του ματς.

• 2

Οι δύο χαμένες ευκαιρίες του Περέα στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσαν να διώξουν το άγχος από τους «πράσινους» που όσο περνούσε η ώρα έπαιξαν αποκλειστικά για το αποτέλεσμα.

• 3

Η διπλή απόκρουση του Διούδη σε διάστημα ενός λεπτού (68’-69’) κράτησαν ανέπαφη την εστία του και έπαιξαν ρόλο στην κατάκτηση της νίκης από το «τριφύλλι».

Η πιο όμορφη εικόνα από τη σημερινή αναμέτρηση προήλθε από τις κερκίδες του Ολυμπιακού Σταδίου. Μετά από πρωτοβουλία της ΠΑΕ Παναθηναϊκός 100 πρόσφυγες φιλοξενήθηκαν και παρακολούθησαν από κοντά την αναμέτρηση με τον Αστέρα Τρίπολης, ενώ 22 παιδιά συνόδευσαν τους παίκτες στον αγωνιστικό χώρο.

11
Τάσος Χατζηγιοβάνης
Με το γκολ που πέτυχε άνοιξε το δρόμο για τη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Αστέρα Τρίπολης. Εκτέλεσε εξαιρετικά το πέναλτι που κέρδισε ο Περέα και έβαλε μπροστά στο σκορ από νωρίς την ομάδα του. Συνολικά είχε πολλή διάθεση, πήρε αρκετές προσπάθειες και ξεχώρισε για το τριφύλλι στη σημερινή αναμέτρηση.

15
Ντάνιελ Σουάρεθ
Έφερε με το «καλησπέρα» στην αναμέτρηση σε πολύ δύσκολη θέση την ομάδα του παραχωρώντας πέναλτι καθώς τράβηξε τον Περέα. Εκτός όμως από αυτό έκανε αρκετά ακόμα λάθη στα μετόπισθεν, κυρίως το πρώτο ημίχρονο όταν και ο Παναθηναϊκός δημιούργησε πολλές ευκαιρίες για περισσότερα γκολ.

1
Σωκράτης Διούδης
Ήταν αυτός που με τις επεμβάσεις του κράτησε όρθιο τον Παναθηναϊκό στο δεύτερο ημίχρονο. Ειδικά στο τετ α τετ με τον Λουίς Φερνάντεθ ο Έλληνας τερματοφύλακας έκανε μία πολύ δύσκολη απόκρουση και συνετέλεσε καθοριστικά στο να μπορέσει η ομάδα του Γιώργου Δώνη να πάρει το τρίποντο.

Μετά από υπόδειξη του Τζοβάρα που ήταν στο VAR ο Σέζος είδε τη φάση και ορθά υπέδειξε το πέναλτι στο τράβηγμα του Σουάρεθ στον Περέα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Από εκεί και πέρα, δεν χρειάστηκε να διαχειριστεί δύσκολες φάσεις και έτσι είχε ένα εύκολο σχετικά απόγευμα. Έκανε σωστή χρήση των καρτών, ενώ σωστές ήταν και οι υποδείξεις των βοηθών του.

Μαρτίνς: «Η αποτελεσματικότητα έκανε τη διαφορά»