«Κόκκινος ο βράχος» ήταν ο τίτλος με τον οποίο υποδέχθηκε την απόκτηση του 26χρονου Τυνήσιου ο «ερυθρόλευκος» τύπος. O παίκτης, για τον οποίο ο Ολυμπιακός έδωσε 1,5 εκατομμύριο ευρώ, ήρθε στην Ελλάδα για να αποτελέσει κολόνα της ομάδας στα μετόπισθεν έχει καταφέρει Νοέμβρη μήνα να βρεθεί στο στόχαστρο έντονης κριτικής για τις εμφανίσεις του.

Ειδικά, μετά από αυτό που έκανε το βράδυ της Τρίτης κόντρα στην Τότεναμ το ανέβασε στην κορυφή των trends στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Και ο λόγος για άλλη μια φορά δεν ήταν καλός. Eίναι, επίσης, χαρακτηριστικό ότι τα αγγλικά ΜΜΕ, ούτε λίγο ούτε πολύ, χαρακτηρίζουν... χορηγία του Μεριά την ανατροπή των Λονδρέζων!

Αν ήταν η πρώτη γκέλα ίσως να μην γινόταν τέτοιος χαμός. Ωστόσο, η παρουσία του Μεριά τη φετινή σεζόν στέρησε από τον Ολυμπιακό σε σημαντικό βαθμό την προοπτική της συνέχειας στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Έχουμε και λέμε...

Στην πρεμιέρα των ομίλων της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, ο Ολυμπιακός φιλοξένησε την Τότεναμ. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν σαφώς καλύτερα στο παιχνίδι, είχαν ευκαιρίες για να σκοράρουν και θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί αν δεν γινόταν το ανόητο πέναλτι του Μεριά στον Χάρι Κέιν. Οι Λονδρέζοι έβαλαν και δεύτερο γκολ με τον Λούκας Μόουρα, ο Ολυμπιακός τελικά ισοφάρισε και πήρε τον μοναδικό ως τώρα βαθμό του στον όμιλο.

Στο δεύτερο παιχνίδι των ομίλων, ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στο Βελιγράδι για να παίξει με τον Ερυθρό Αστέρα. Ο Τυνήσιος στρώνει τη μπάλα στον αντίπαλό του για να γίνει το 1-1 και σαν να μην έφτανε αυτό κι ενώ οι φιλοξενούμενοι παίζουν με δέκα παίκτες καθώς έχει αποβληθεί ο Μπενζιά, στο 86ο λεπτό ο Μεριά βρίσκεται μόνος του στη μικρή περιοχή και στέλνει τη μπάλα άουτ. Αντί να γίνει το 1-2 γίνεται το 2-1 ένα λεπτό αργότερα!

Στη φετινή Σούπερ Λίγκα οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν τους πρώτους βαθμούς τους στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ. Σε ένα παιχνίδι που γενικά οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς ήταν κακοί, ο Μεριά ήταν και πάλι ο αρνητικός πρωταγωνιστής. Σχεδόν στις περισσότερες φάσεις... κουτουλούσε με τον Σεμέντο, στο 2ο λεπτό χάρισε έναν τετ α τετ στον Μακέντα και στο 90' ήταν αυτός που έκανε το πέναλτι στον Ιταλό επιθετικό με αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να ισοφαρίσουν σε 1-1 χάρη στην εύστοχη εκτέλεση από τον Μολό.

Το βράδυ της Τρίτης στο Λονδίνο ο Τυνήσιος ήταν και πάλι αρνητικά καθοριστικός για την εξέλιξη του αγώνα. Ο Ολυμπιακός κάνει σπουδαίο παιχνίδι στο ξεκίνημα, ανοίγει το σκορ στο 6΄με το καταπληκτικό γκολ του Ελ Αραμπί, βάζει και δεύτερο τέρμα με τον Σεμέντο στο 19' και τότε αναλαμβάνει... δράση ο Μεριά. Η Τότεναμ πιέζει για να πετύχει ένα γκολ πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και τελικά το καταφέρνει στις καθυστερήσεις. Ο Σερζ Οριέ κάνει το γύρισμα από δεξιά, ο Μεριά δεν μπορεί να διώξει, η μπάλα περνά κάτω από τα πόδια του, και ο Ντέλε Άλι με πλασέ προ κενής εστίας δεν είχε κανένα πρόβλημα να νικήσει τον Σα. Η Τότεναμ είχε κάνει την αρχή για την ανατροπή.

Σε τρία από τα πέντε παιχνίδια στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, δηλαδή, ο... βράχος έσπασε! Ο Μεριά χαντάκωσε τον Ολυμπιακό με τις ενέργειές του, στερώντας από την ομάδα του τη δυνατότητα να διεκδικήσει κάτι περισσότερο. Οι «ερυθρόλευκοι» θα παίξουν με τον Ερυθρό Αστέρα την τελευταία αγωνιστική μόνο για τη νίκη ώστε να συνεχίσουν στο Γιουρόπα Λιγκ.

Στο μεταξύ, βέβαια, δεκάδες εκατομμύρια ευρώ που δίνονται σε νίκες, αλλά και σε προκρίσεις στις επόμενες φάσεις του Τσάμπιονς Λιγκ δεν μπήκαν σε καλή... μεριά.