Θετικός ήταν ο απολογισμός της αγωνιστικής του Σαββατοκύριακου για τους Έλληνες του εξωτερικού. Το δίδυμο Παυλίδης - Βρουσάι έβαλε την υπογραφή του στην ισοπαλία 3-3 της Βίλεμ απέναντι στην Ντε Χάαγκ, με τον πρώτο να σκοράρει δύο τέρματα και τον δεύτερο να μοιράζει μία ασίστ. Γκολ πέτυχε και ο Βαγγέλης Πλατέλλας στο 4-1 της Νέφτσι.

Ας δούμε αναλυτικά τα πεπραγμένα τους:

Αγγλία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Άρσεναλ): Βασικός στην ισοπαλία της Άρσεναλ απέναντι στη Σαουθάμπτον με 2-2

Ντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Εκτός αποστολής

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Η ομάδα του ηττήθηκε 3-0 από την Μπέρνλι, αγωνίστηκε βασικός.

Νίκος Καρέλης (Μπρέντφορντ): Έχει υποστεί ρήξη χιαστού, είναι εκτός αποστολής

Γερμανία

Πάνος Ρέτσος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Αναπληρωματικός στο 1-1 με την Φράιμπουργκ.

Κώστας Σταφυλίδης (Χόφενχαϊμ): Ήρθε από τον πάγκο στο 78'. Η Χόφενχαϊμ ηττήθηκε 5-1.

Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Έμεινε στον πάγκο στην ήττα επί της Σάλκε

Σεμπάστιαν Βασιλειάδης (Πάντερμπορν): Βγήκε από το παιχνίδι στο 40ο λεπτό, στην ισοπαλία 3-3 με την Ντόρτμουντ.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Σανκτ Πάουλι): Εκτός αποστολής.

Στέλιος Κοκοβάς (Μπόχουμ): Εκτός αποστολής.

Γιάννης Γκέλιος (Χόλστεϊν Κέιλ): Βασικός στο 6-3 επί της Βέεν Βίσμπαντεν.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Εκτός αποστολής.

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Έμεινε στον πάγκο στο 1-1 με τη Μίλαν

Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Αναπληρωματικός στο 1-1 κόντρα στη Μίλαν.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Λέτσε): Παίζει Δευτέρα (25/11) απέναντι στην Κάλιαρι

Χαράλαμπος Λυκογιάννης (Κάλιαρι):  Παίζει Δευτέρα (25/11) κόντρα στη Λέτσε.

Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): 'Ηρθε από τον πάγκο στο 69' στην ήττα 2-1 από τη Λάτσιο.

Δημήτρης Νικολάου: Αγωνίστηκε βασικός στην ισοπαλία 1-1 με τη Βενέτσια.

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεβάντε): Αγωνίστηκε βασικός στην ήττα 2-1 από την Μπαρτσελόνα.

Βασίλης Λαμπρόπουλος (Ντεπορτίβο Λα Κορούνια): Η ομάδα του έμεινε 0-0 με την Αλκορκόν, ο Λαμπρόπουλος έπαιξε βασικός.

Γαλλία

Ευθύμης Κουλούρης (Τουλούζ): Έγινε αλλαγή στο 45' στην ήττα κόντρα στη Μαρσέιγ.

Τάσος Δώνης (Ρεμς): Εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο στο 69' στο 1-1 με τη Μέτς.

Πορτογαλία

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Έμεινε αναπληρωματικός στο 2-1 επί της Βιζέλα.

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα):  Βασικός στο πρώτο ημίχρονο.

Ολλανδία

Κώστας Μήτρογλου (Αϊντχόφεν): Έμεινε αναπληρωματικός στο 2-1 κόντρα στη Χέρενφεν.

Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ ΙΙ): Πέτυχε δύο γκολ στην ισοπαλία 3-3 με την Ντε Χάαγκ.

Μάριος Βρουσάι (Βίλεμ ΙΙ): Ήρθε από τον πάγκο στο 54' μοιράζοντας και μία ασίστ.

Γιώργος Στρέζος (Βίλεμ ΙΙ): Έμεινε στον πάγκο.

Δημήτρης Ιωαννίδης (Φορτούνα Σιτάρντ): Εκτός αποστολής.

Κώστας Λάμπρου (Φίτεσε): Έμεινε στον πάγκο στην νίκη επί της Σπάρτα Ρότερνταμ.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Έπαιξε βασικός στη νίκη με 3-0 απέναντι στην Ουτρέχτη.

Ορέστης Κιομουρτζόγλου (Χέρακλες): Αγωνίστηκε βασικός στην ήττα με 4-1 απέναντι στον Άγιαξ.

Βέλγιο

Φιορίν Ντουρμισάι (Μπέβερν): Έμεινε στον πάγκο στο 1-1 κόντρα στην Σέρκλ Μπριζ.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Αναπληρωματικός στη νίκη 3-1 αππέναντι στην Σεντ Τρούιντεντ

Τουρκία

Τάσος Μπακασέτας (Αλάνιασπορ): Έπαιξε 90 λεπτα στην ήττα από την Γκοζτεπέ.

Μανώλης Σιώπης (Αλάνιασπορ): Βασικός στην ήττα από την Γκοζετεπέ.

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην ήττα με 1-0 της Γκοζτεπέ απέναντι στην Αλάνιασπορ.

Δημήτρης Χατζηϊσαΐας (Ρίζεσπορ): Ήρθε από τον πάγκο στο 85ο λεπτό.

Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Έπαιξε βασικός 90 λεπτα στην ήττα από την Τράμπζονσπορ.

Σλοβακία

Χρήστος Κουντουριώτης (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Ήρθε από τον πα΄γκο στο 71ο λεπτό, η ομάδα του κέρδισε 5-0 την Ντατς.

Λάζαρος Ρότα (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στη νίκη της ομάδας του.

Κυριάκος Σαββίδης (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Αγωνίστηκε για 75 λεπτά στη νίκη της Ντατς.

Δημήτρης Πόποβιτς (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε):  Εκτός αποστολής.

Γιώργος Τζοβάρας (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Έμεινε στον πάγκο στο 2-0 επί της Σέρεντ.

Δανία

Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη):  Αγωνίστηκε στη νίκη 2-1 απέναντι στην Χόμπρο.

Αυστρία

Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Έπαιξε βασικός στο 1-1 με την Στουρμ.

Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην ισοπαλία με την Ραπίντ.

Ελβετία

Κώστας Δημητρίου (Βασιλεία): Εκτός αποστολής στο παιχνίδι απέναντι στην Σερβέτ.

Βουλγαρία

Γιάννης Κάργας (Λέφσκι Σόφιας): Ήρθε από τον πάγκο στο 48ο λεπτό με τον Κάργα να ηττάται από την Τσάρσκο Σέλο.

Δημήτρης Χαντάκιας (Τσέρνο Μόρε): Έμεινε στον πάγκο στην ήττα από τη Σλάβια Πράγας.

Θεόφιλος Κουρούπης (Βιτόσα Μπίστριτσα): Εκτός αποστολής στο ματς με την Βίτοσα.

Ουγγαρία

Θεόδωρος Μπέριος (Βάρντα): Εκτός αποστολής στο ματς με την Ντεμπρετσένι.

Σταύρος Τσουκαλάς (Βάρντα): Μπήκε ως αλλαγή στο 27ο λεπτό.

Ρουμανία

Θανάσης Παπάζογλου (Βολουντάρι): Εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο στο 84ο λεπτό στην ισοπαλία 2-2 με την Πολιτέκτινα Ιάσι.

Πολωνία

Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν Σέσιν): Αγωνίστηκε βασικός στην ισοπαλία 3-1 κόντρα στην Λέγκια Βαρσοβίας.

Μιχάλης Μανιάς (Πογκόν Σέσιν): Έμεινε στον πάγκο.

Λευκορωσία

Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Μπρεστ): Εκτός αποστολής για το ματς με την Βίτεμπσκ.

Αζερμπαϊτζάν

Βαγγέλης Πλατέλλας (Νέφτσι): Μπήκε στο 72ο λεπτό και στις καθυστερήσεις σκόρερε το 4-1 για την Νέφτσι.

Τάσος Παπάζογλου (Ζίρα): Έμεινε στον πάγκο απέναντι στην Ίντερ Μπακού.

Σκωτία

Μάριος Όγκμποε (Χάμιλτον): Έπαιξε για 54' λεπτά απέναντι στην Ρέιντζερς, με την ομάδα του να χάνει 3-1.

Αυστραλία

Παναγιώτης Κονέ (Γουέστερν Γιουνάιτεντ): Η Γουέστερν Γιουνάιτεντ έχχασε 1-0 από τους Μαρίνερς, με τον Κονέ να παίζει βασικός.

90+2

O Βαγγέλης Πλατέλλας με όμορφη κίνηση κάνει το 4-0 για την Νέφτσι στο παιχνίδι απέναντι στην Καμπάλα.

Δίνει μάχες ο Παπασταθόπουλος, δίνει μάχες και η Άρσεναλ, η οποία έμεινε στο 2-2 με την Σαουθάμπτον. Στην 8η θέση της Premier League πλέον οι «κανονιέρηδες».

10
Βαγγέλης Παυλίδης
Ο Βαγγέλης Παυλίδης σκόραρε δύο γκολ και βοήθησε στο μέγιστο την ομάδα του να πάρει την εκτός έδρας ισοπαλία με την Ντε Χάαγκ

20
Ευθύμης Κουλούρης
Έκανε μία κακή εμφάνιση, ήταν άφαντος στην ήττα της Τουλούζ από την Μαρσέιγ, ενώ έχασε όλες τις μονομαχίες.

16
Μάριος Βρουσάι
Μπήκε ως αλλαγή στο 54ο λεπτό και μοίρασε μία ασίστ στον Παυλίδη.

PREMIER LEAGUE

Ο Παπασταθόπουλος... κάθισε κάτω από τη μπάρα και τρέλανε τους συμπαίκτες του (vid)

0
Έλληνες στο εξωτερικό: Παυλίδης - Βρουσάι πρωταγωνιστούν, γκολ για τον Πλατέλλα (vids)