• 72' Βασίλης Πλιάτσικας
  • 90' Μανώλης Σάλιακας
  • 45' Αριστοτέλης Καρασαλίδης
  • 48' Τιμπό Μουλέν

Το... τρένο της Λαμίας με τον Ακη Μάντζιο σε ρόλο «μηχανοδηγού» συνέχισε την ξέφρενη ανοδική πορεία του με τον σύλλογο της Φθιώτιδας να κερδίζει με 1-0 τη Ξάνθη. Αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη για τους Λαμιώτες με τον Ελληνα τεχνικό στον πάγκο τους, με τον Ντάνι Μπεχαράνο να είναι ο «χρυσός» σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι από το 20' και έπειτα ήταν κυρίαρχοι εντός αγωνιστικού χώρου, επέβαλλαν τον ρυθμό τους, έφτιαξαν πολλές φάσεις, κόντρα σε μία Ξάνθη που μετά την διπλή ευκαιρία του 11' δεν απείλησε ουδέποτε την εστία του Θεοδωρόπουλου, παρά το γεγονός πως στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα έκλεισε τους γηπεδούχους στα καρέ τους.

Η Θρακική ομάδα έμεινε για πέμπτο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, παραμένοντας κολλημένη στους 16 βαθμούς (σ.σ. τελευταία νίκη ήταν στις 5 Οκτωβρίου με το διπλό στη Ριζούπολη επί του Παναθηναϊκού).

Αντιθέτως η Λαμία σκαρφάλωσε στους 13 (έχει ήδη εννιά ο Μάντζιος σε τέσσερα παιχνίδια) και βλέπει τη συνέχεια του πρωταθλήματος με διαφορετικό μάτι.

Γενικώς το παιχνίδι, δεν είχε μεγάλες φάσεις, με την Λαμία, να καταγράφει τις περισσότερες τελικές σε ένα παιχνίδι που έμοιαζε πως θα κρίνονταν στο γκολ, κάτι που και τελικά συνέβη. Βέβαια, στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο ρυθμός άνοιξε πολύ με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να βρουν χώρους για να πετύχουν κι άλλο τέρμα, με τον τερματοφύλακα της Ξάνθης, Αμπάντ, να λέει «όχι» σε τρεις περιπτώσεις.

Για τους γηπεδούχους εκτός του σκόρερ ξεχώρισαν και οι Τουράμ, Τιρόνε που ήταν οι πιο δραστήριοι παίκτες του αγώνα.

• 9

Με 4-2-3-1 παρέταξε την Λαμία o Άκης Μάντζιος τοποθετώντας τον Τουράμ στην κορυφή της επίθεσης και τους Μπεχαράνο-Δημούτσο στα χαφ με στόχο να ανακόψει τα επιθετικά ατού της Ξάνθης, κάτι που το κατάφερε σε μεγάλο βαθμό, με τον Έλληνα τεχνικό να πανηγυρίζει τη τρίτη συνεχόμενη νίκη του στον πάγκο της Λαμίας!

• 88

Με 4-2-3-1 παρέταξε την Ξάνθη και ο Κίκο Ραμίρεθ, με τον Ισπανό τεχνικό να βλέπει στην προθέρμανση τον Ντίρεσταμ να τίθεται νοκ-άουτ, αναγκάζοντας τον να αλλάξει τα πλάνα του στην αμυντική λειτουργία της ομάδας του, ενώ δεν κατάφερε να πάρει πολλά από τους μεσοεπιθετικούς του, με αποτέλεσμα η Ξάνθη να γνωρίσει την δεύτερη συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα.

54'

H Λαμία έχασε σωρεία ευκαιριών στην αναμέτρηση με την Ξάνθη, όμως ο Ντάνι Μπεχαράνο στο 54ο λεπτό... λύτρωσε την ομάδα του με ένα εξαιρετικό σουτ από πλάγια θέση, δίνοντας το τρίποντο της νίκης στην ομάδα της Φθιώτιδας.

• 12’

Πολύ μεγάλη διπλή ευκαιρία για την Ξάνθη, με τον Θεοδωρόπουλο να βγάζει αρχικά το σουτ του Ντε Αμορίμ και στη συνέχεια την προσπάθεια του Τζουρίτσκοβιτς!

• 15’

Καλή στιγμή για την Λαμία! Μεγάλο λάθος του Μουλέν, που γυρίζει για τον Αμπάντ με τον Τιρόνε να παρεμβαίνει, σουτάροντας, αλλά τελικά ο γκολκίπερ της Ξάνθης μπλόκαρε σταθερά.

• 21’

Νέα ευκαιρία για την Λαμία, με την κεφαλιά του Αντέτζο εντός περιοχής, μετά από εκτέλεση φάουλ του Τιρόνε από δεξιά, να καταλήγει στην αγκαλιά του Αμπάντ!

• 32’

Νέα καλή στιγμή για τη Λαμία, με την προσπάθεια του Ταϊρόνε στη μικρή περιοχή από τα αριστερά να καταλήγει σε κόρνερ από την επέμβαση του Αμπάντ.

• 54’

ΓΚΟΛ για την Λαμία! Ωραία προσπάθεια από τους παίκτες της Λαμίας, με τον Ταϊρόνε να βγάζει εξαιρετική κάθετη στον Μπεχαράνο που με ψύχραιμο πλασέ από τα αριστερά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αμπάντ.

• 58’

Ευκαιρία για την Λαμία, με τον Μπεχαράνο να κάνει το πλασέ, μετά από ωραία πάσα του Τιρόνε από δεξιά, αλλά να στέλνει η μπάλα πάνω στον Αμπάντ!

• 69’

Ευκαιρία για την Ξάνθη, με τον Μαλεζά να πιάνει δυνατό σουτ αναγκάζοντας τον Θεοδωρόπουλο σε διπλή επέμβαση.

• 85’

Νέα ευκαιρία για τη Λαμία, με τον Ρόμανιτς να μην μπορεί να νικήσει τον Αμπάντ, μετά από βαθιά μπαλιά του Δημούτσου, που διώχνει σε κόρνερ!

Αρωμα... πολιτικής είχαν οι εξέδρες του ΔΑΚ Λαμίας, εκεί όπου το παρών έδωσε ο Υπουργός Οικονομικών, Χρήστος Σταϊκούρας, που δεν έχασε την ευκαιρία και στήριξε από κοντά την ομάδα της γεννέτειρας πόλης του.

16
Ντάνι Μπεχαράνο
Ο έμπειρος χαφ της Λαμίας, έλυσε τον... γόρδιο δεσμό για την ομάδα του, αφού με εξαιρετικό σουτ έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας της Ξάνθης, χαρίζοντας ουσιαστικά το τρίποντο της νίκης στην ομάδα του, έχοντας καταλυτική παρουσία στον χώρο της μεσαίας γραμμής

75
Τιμπό Μουλέν
Ο Γάλλος μέσος της Ξάνθης, αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από τους μεσοεπιθετικούς της Λαμίας, ενώ είχε πρόβλημα και στο κράτημα της μπάλας, με τον Κίκο Ραμίρεθ να τον αντικαθιστά στο δεύτερο ημίχρονο

10
Ταϊρόνε Ντελ Πίνο
Το «μυαλό» της Λαμίας στην μεσαία γραμμή, βγάζει τρομερή κάθετη πάσα στο γκολ του Μπεχαράνο, ενώ αποτέλεσε μια μόνιμη πηγή κινδύνων για την άμυνα των Θρακιωτών, δείχνοντας ότι αποτελεί τον ηγέτη της μεσοεπιθετικής γραμμής της Λαμίας

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Στέφανου Κουμπαράκη, σε ένα παιχνίδι που γενικώς δεν είχε πολλές φάσεις. Δείγμα αυτού το γεγονός πως ουδέποτε έγινε και η χρήση var. Πάντως, εξάντλησε τον πειθαρχικό έλεγχο, δείχνοντας συνολικά επτά κίτρινες κάρτες.