Euro 2020 Χορηγός ΟΠΑΠ Α.Ε

Όλα τα νέα από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίου Euro 2020 - 2021 παίζουν μπάλα στο SDNA.gr. Ειδήσεις και αναλυτικό ρεπορτάζ σχετικά με προκριματικά, τους αγώνες, την βαθμολογία και τα αποτελέσματα από τις ομάδες. Δείτε το πρόγραμμα για το Euro και ποιοι όμιλοι έχουν σχηματιστεί. Ρεπορτάζ για την Εθνική Ελλάδας και τις υπόλοιπες ομάδες. Η ομάδα του SDNA σας προσφέρει όλες τις πληροφορίες. Μείνετε συντονισμένοι.

Αυτή τη φορά δεν ήταν ματς νοκ άουτ. Έμοιαζε, όμως, με τέτοιο... Και στο εξής η Ιρλανδία δε θα θέλει να βρίσκει απέναντί της τη Δανία, όποτε έχει στα πόδια της την τύχη της για πρόκριση σε μεγάλη διοργάνωση. Οι Σκανδιναβοί, όπως το 2017 και στους αγώνες μπαράζ για το Μουντιάλ της Ρωσίας, πέταξαν έξω την Ιρλανδία μέσα στο Δουβλίνο με τον Μάρτιν Μπρέιθγουεϊτ να πετυχαίνει το χρυσό γκολ στο 73' και να σφραγίζει για την ομάδα του την πρόκριση στο Euro 2020.

Η Δανία ήταν εκείνη που εξ αρχής είχε τα δεδομένα υπέρ της στο ματς. Βολευόταν με την ισοπαλία, βολευόταν ακόμα και με ήττα, σε κάποια... τρελά σενάρια που δε θα μπορούσαν να γίνουν πραγματικότητα. Άντεξε στο πρώτο στείρο από πλευράς παραγωγής φάσεων ημίχρονο, άντεξε παρά τις δύο αναγκαστικές αλλαγές στο πρώτο ημίωρο του ματς, άντεξε στο καλό τέταρτο της Ιρλανδίας στο δεύτερο ημίχρονο και χτύπησε όπως και όταν έπρεπε.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, κόντρα στην επιθυμία των γηπεδούχων, ήρθε ο Μάρτιν Μπρέιθγουεϊτ με προβολή στην καρδιά της άμυνας των Ιρλανδών να κάνει το 0-1 και να υψώσει ένα βουνό μπροστά τους. Οι γηπεδούχοι προφανώς και δε θα τα παρατούσαν και το γκολ του Ντόχερτι στο 86' έβαλε φωτιά στο ματς και στην πρόκριση. Στα εναπομείναντα οκτώ λεπτά το… Δουβλίνο πήρε φωτιά, το ματς έγινε σε ρυθμούς σκληρού ροκ, όμως οι ρόλιγκανς για ακόμα μια φορά χόρεψαν στην ιρλανδική πρωτεύουσα.

Περίπατος και κορυφή!

Θεωρητικά το παιχνίδι στην Ιρλανδία ήταν άμεσα εξαρτώμενο και από το αποτέλεσμα στο Γιβραλτάρ... Αλλά, σοβαροί να είμαστε. Ποιο Γιβραλτάρ; Με δύο γκολ ενεργητικό σε όλη την προκριματική φάση και 25 παθητικό, ουδείς θα μπορούσε να φανταστεί κάτι διαφορετικό από αυτό που εντέλει έγινε στο «Victoria Stadium».

Η Ελβετία δεν είχε κανένα πρόβλημα να πάρει τη νίκη και την πρώτη θέση του τέταρτου ομίλου, δεν αγχώθηκε καν από τον αντίπαλό της. Φρόντισε τα όποια σύννεφα να τα διώξει από νωρίς με το γκολ του Σεντρίκ Ίτεν στο 10' και σε ένα ματς που κυριάρχησε απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο, το μόνο που θα είχε σημασία - κι αυτό για στατιστικούς και ιστορικούς λόγους - ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Ένα ακόμα γρήγορο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο από τον Ρούμπεν Βάργκας (50') έκανε ακόμα πιο εύκολα τα πράγματα, έστω κι αν το Γιβραλτάρ έχει να κρατήσει από το ματς το γεγονός ότι κατάφερε να σκοράρει. Το ιστορικό γκολ το πέτυχε ο Ρις Στάις στο 74’ για να ακολουθήσει ο Λόρις Μπενίτο στο 75’ για το 1-4, ο Ίτεν εκ νέου στο 84’ για 1-5 και ο Τζάκα έγραψε στο 86’ το τελικό 1-6.