Ο διαιτητής Σταύρος Μάνταλος παραχώρησε συνέντευξη στην ΕΡΑ ΣΠΟΡ και μεταξύ άλλων υποστήριξε πως ουδέποτε έδωσε δικαίωμα όσο σφύριζε. Μάλιστα, αναφέρθηκε και στα παράπονα που ούτε λίγο ούτε πολύ όπως άφησε να εννοηθεί... αδικαιολόγητα είχε από εκείνον ο Παναθηναϊκός κατά το παρελθόν. Αν πάμε λίγο πίσω στο χρόνο θα δούμε αρκετές περιπτώσεις που καθιστούν τα παράπονα από την πλευρά του τριφυλλιού μάλλον δικαιολογημένα.

Ολυμπιακός Βόλου – Παναθηναϊκός 3 - 2 (17/4/2011)

Το πρώτο δείγμα γραφής του εν λόγω διαιτητή ήταν το 2011 στην αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό Βόλου στη Θεσσαλία. Στο 21’ λεπτό ο Μάνταλος είχε υποδείξει πέναλτι σε χέρι του Μπουμσόνγκ από σουτ του Μάρτιν, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο παίκτης των γηπεδούχων, χωρίς όμως να κάνει το ίδιο έξι λεπτά αργότερα σε ίδια φάση και χέρι του Ντολεζάι μετά από σουτ του Λέτο.

Πλατανιάς – Παναθηναϊκός 1-0 (Κύπελλο - 23/1/2013)

Οι πράσινοι αγωνίζονταν με τον Πλατανιά στα Περιβόλια θέλοντας να υπερασπιστούν τη νίκη τους με 1-0 στο ΟΑΚΑ. Ο Μάνταλος έκλεισε τα μάτια σε πέναλτι του Κάστελς στον Μαυρία στο 57′ με αποτέλεσμα το γκολ του Αναστασάκου λίγο πριν από το τέλος να δώσει την πρόκριση στους Κρητικούς.

Παναθηναϊκός – Ξάνθη 0-1 (6/2/2016)

Ο Σταύρος Μάνταλος ήταν αυτός που είχε αναγκάσει τον Γιάννη Αλαφούζο μετά από ένα παιχνίδι με την Ξάνθη στη Λεωφόρο το Φλεβάρη του 2016 να εξαπολύσει ευθείες βολές προς τους εμπλεκόμενους στο ελληνικό ποδόσφαιρο και να κάνει λόγο για «καμόρα». Χαρακτηριστικά είχε δηλώσει «Σήμερα αποβλήθηκε ο αρχηγός μας, ο Ζέκα, χωρίς να έχει κάνει απολύτως τίποτα, από ένα μέλος του τωρινού ποδοσφαιρικού συστήματος. Αυτό που συμβαίνουν είναι τραγικά. Έχουμε κρίσιμα παιχνίδια μπροστά μας και είμαι σίγουρος ότι υπήρχε εντολή να αποβληθεί ο Ζέκα, γιατί είναι ένας από τους πιο βασικούς μας παίκτες» και είχε συνεχίσει λέγοντας ότι «Έχουμε μία καμόρα που λειτουργεί συστηματικά κάθε Κυριακή, έχουμε κασέτες, έχουμε αποδείξεις».

Ατρόμητος – Παναθηναϊκός 1-1 (25/11/2017)

Το τελευταίο δείγμα του Μάνταλου σε ματς του Παναθηναϊκό ήταν η αναμέτρηση στο Περιστέρι το 2017. Ο Έλληνας ρέφερι δεν καταλόγισε το πέναλτι μαρς του Γιαννούλη στον Αλτμαν στο 41’ (σκαριά στον αστράγαλο), δείχνοντας μάλιστα και κίτρινη κάρτα στον παίκτη των φιλοξενούμενων για θέατρο, ενώ στο 23’ στη φάση του Ρισβάνη με τον Μολίνς φαίνεται να υπάρχει επαφή, αλλά δεν μπορεί να πει κανείς με βεβαιότητα εάν αυτή προκάλεσε την πτώση του Σουηδού επιθετικού. Επιπλέον, θυμηδία είχαν προκαλέσει οι αποστάσεις στις οποίες έστηνε το τείχος του Παναθηναϊκού (ακόμη και στα τρία μέτρα) στις εκτελέσεις φάουλ του Ατρόμητου στο πρώτο ημίχρονο.

Αμέσως μετά το τέλος της αναμέτρησης σε ανακοίνωσή της η ΠΑΕ Παναθηναϊκός για τη «φιλοξενία» του Ατρόμητου είχε αναφερθεί και στον Έλληνα ρέφερι τονίζοντας μεταξύ άλλων «Όσο για τη διαιτησία του γνωστού στο πανελλήνιο κ. Μάνταλου η φράση «στα τρία κόρνερ πέναλτι», απέκτησε άλλη οντότητα αφού στις τρεις παραβάσεις πέναλτι που υπέπεσαν ποδοσφαιριστές του Ατρομήτου, υπέδειξε τη μία. Κατόρθωσε δε να αφήσει επί 94 λεπτά στο γήπεδο τους Ρισβάνη, Ουάρντα, Χατζηϊσαΐα οι οποίοι έπρεπε να είχαν αποβληθεί».

Η «καμόρα στο ελληνικό ποδόσφαιρο» και «ο γνωστός στο πανελλήνιο κ. Μάνταλος» (vids)