• 35' Λημνιός
  • 20' Γιαννούλης
  • 41' Σταφυλίδης
  • 45' Μάνταλος

Η Εθνική μας ομάδα συνέχισε από το σημείο εκείνο που σταμάτησε τον Οκτώβρη στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας κόντρα στη Βοσνία. Παρουσιάζοντας για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ένα πολύ καλό πρόσωπο επικράτησε της Αρμενίας με 1-0 στο Ερεβάν και έδειξε πως τα σημάδια των αγώνων που προηγήθηκαν, κάθε άλλο παρά τυχαία ήταν. Η ομάδα του Τζον Φαν΄τ Σχιπ έχοντας τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης σε όλη τη διάρκεια της, δημιούργησε πολλές ακόμα ευκαιρίες και θα μπορούσε να έχει φτάσει και σε ένα μεγαλύτερο σε έκταση σκορ.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Εθνική μας ομάδα πήρε τον έλεγχο του αγώνα και περιόρισε την Αρμενία σε έναν καθαρά παθητικό ρόλο. Ο Μάνταλος σε τρεις περιπτώσεις δεν κατάφερε να σκοράρει από πλεονεκτική θέση, ενώ ο Πολωνός διαιτητής έκλεισε τα μάτια σε καθαρό πέναλτι για την ελληνική ομάδα σε ανατροπή του Γιαννούλη μέσα στη μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων. Ενδεικτικό της εικόνας του αγώνα ήταν το γεγονός πως το ποσοστό κατοχής της μπάλας έφτασε ακόμα και το 75% υπέρ του συγκροτήματος του Τζον Φαν’τ Σχιπ. Το γκολ έδειχνε πως δεν θα αργούσε να έρθει. Και δεν άργησε. Ο Λημνιός μετά από ωραία συνεργασία Γιαννούλη με Μπακασέτα και πάσα του πρώτου, πέτυχε το πρώτο του τέρμα με το εθνόσημο στο στήθος.

Ανάλογη ήταν η εικόνα της αναμέτρησης και στην επανάληψη. Η Εθνική μας ομάδα έλεγξε απόλυτα τον ρυθμό, είχε την μπάλα στα πόδια της και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ που θα καθάριζε την υπόθεση νίκη. Στην αντίπερα όχθη δεν απειλήθηκε παρά ελάχιστα στα τελευταία λεπτά και έτσι το 1-0 έμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του Πολωνού διαιτητή. Πλέον, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στρέφει την προσοχή του στο ματς της Δευτέρας κόντρα στη Φινλανδία στο ΟΑΚΑ στο φινάλε αυτής της προκριματικής σειράς, θέλοντας να κλείσει με χαμόγελο αυτό τον κύκλο αγώνων.

• 20

Ο Άμπραχαμ Κασμανιάν παρέταξε την Αρμενία με σύστημα 5-4-1, έχοντας η ομάδα του καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς στο παιχνίδι. Οι τρεις σέντερ μπακ περιόρισαν σημαντικά τον Βαγγέλη Παυλίδη, ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν τρόπο να πράξουν το ίδιο με τους τρεις πίσω του, δηλαδή τους Μάνταλο, Μπακασέτα και Λημνιό που δημιούργησαν πολλά ρήγματα.

• 16

Ο Τζον Φαν΄τ Σχιπ παρέταξε την Εθνική μας ομάδα με σύστημα 4-2-3-1 και τους δέκα από τους έντεκα ίδιους με το παιχνίδι κόντρα στη Βοσνία τον Οκτώβρη στο Ολυμπιακό Στάδιο. Η σκέψη για τον ίδιο κορμό απέδωσε με την Εθνική να εμφανίζει εικόνα που έμοιαζε συνέχεια του αγώνα της 8ης αγωνιστικής αυτής της προκριματικής σειράς. Συνολικά, ο Ολλανδός είδε τους ποδοσφαιριστές του να βγάζουν στον αγωνιστικό χώρο τα στοιχεία εκείνα που τους ζητάει στις προπονήσεις.

35

Η φάση με την οποία άνοιξε ο δρόμος για τη νίκη της Εθνικής μας ομάδας κόντρα στην Αρμενία. Εξαιρετική συνεργασία του Γιαννούλη με τον Μπακασέτα και πάσα του πρώτου στον Λημνιό που έκανε το 0-1 με το πρώτο του τέρμα με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.

• 8’

Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική στο ματς με τον Μπακασέτα να κάνει το σουτ, τον Αϊραπετιάν να διώχνει ασταθώς και τον Μάνταλο στην εξέλιξη της φάσης να σημαδεύει το δοκάρι.

• 14’

Δεύτερη καλή στιγμή για την Εθνική στο ματς με τον Μάνταλο να αλλάζει πόδι στον αέρα και να κάνει τη λόμπα από το ημικύκλιο της περιοχής όμως να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.

• 26’

Νέα ευκαιρία για την ελληνική ομάδα με τον Μάνταλο και πάλι από το ύψος της περιοχής να κάνει το σουτ αλλά αυτό ήταν άτσαλο και κατέληξε άουτ.

• 35’

ΓΚΟΛ! Ο Γιαννούλης συνδυάζεται ωραία με τον Μπακασέτα, πασάρει στον Λημνιό και εκείνος με σουτ μέσα από την περιοχή δεν αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Αϊραπετιάν.

• 47’

Μεγάλη ευκαιρία για την ελληνική ομάδα στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με τον Λημνιό να μην μπορεί να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Αϊραπετιάν.

• 52’

Ωραία κυκλοφορία της μπάλας από την ελληνική ομάδα με τον Μπακασέτα να κάνει το δυνατό σουτ και να σημαδεύει την εξωτερική πλευρά των διχτύων άουτ.

• 66’

Μία ακόμα μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική και πάλι με τον Λημνιό να σουτάρει και να βρίσκει τον Αϊραπετιάν σε ετοιμότητα στην κλειστή του γωνία.

• 79’

Τεράστια ευκαιρία για τον Μασούρα που προ κενής εστίας μετά από εξαιρετική ενέργεια και γύρισμα του Λημνιού, στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

• 1

Οι παρέες γράφουν ιστορία και η Εθνική ομάδα δείχνει και πάλι μετά από καιρό, να είναι μία παρέα. Παίκτες νεαροί σε ηλικία οι περισσότεροι, φαίνεται να έχουν βρει χημεία μεταξύ τους και αφήνουν υποσχέσεις πως αυτά τα παιχνίδια μπορούν να αποτελέσουν την αφετηρία για να χτιστεί κάτι όμορφο στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.

• 2

Οι Έλληνες διεθνείς έβγαλαν στον αγωνιστικό χώρο τα στοιχεία εκείνα που τους ζητάει και περιμένει να δει ο Τζον Φαν΄τ Σχιπ. Η Εθνική έπαιξε ποδόσφαιρο κυριαρχίας με γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες για γκολ και θα μπορούσε κάλλιστα να έχει καθαρίσει πολύ νωρίτερα την υπόθεση νίκη. Παρ’ όλα αυτά, η εικόνα δημιουργεί αισιοδοξία πως

• 3

Η χαμηλή δυναμικότητα του αντιπάλου. Η Αρμενία έδειξε πως ποιοτικά είναι μία πολύ κατώτερη της Εθνικής μας ομάδας. Δεν απείλησε ουσιαστικά σε καμία περίπτωση σε όλο το 90λεπτο τον Βλαχοδήμο και ίσως η σημερινή εικόνα της αναμέτρησης να αποδεικνύει το μέγεθος της «στραβής» τον Ιούνιο στο Ολυμπιακό Στάδιο όταν και οι Αρμένιοι έφυγαν από την Αθήνα με τους τρεις βαθμούς.

Τι και αν το Ερεβάν δεν είναι εύκολα προσβάσιμο. Τι και αν το θερμόμετρο, όπως αναμενόταν, έδειχνε λίγο πάνω από 0 βαθμούς Κελσίου. Περίπου 150 Έλληνες ήταν εκεί, τραγουδώντας από το πρώτο έως και το τελευταίο λεπτό της συνάντησης και κάνοντας τους παίκτες του Τζον Φαν’τ Σχιπ να νιώθουν πως δεν είναι μόνοι.

18
Δημήτρης Λημνιός
Κορυφαίος σε απόδοση ο Δημήτρης Λημνιός στην καλύτερή του ίσως εμφάνιση με το εθνόσημο. Μάλιστα, έμελλε να την συνδυάσει με το γκολ που άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη της Εθνικής μας ομάδας στην Αρμενία. Εκτός από αυτό όμως απείλησε σε πολλές περιπτώσεις και αν δεν ήταν οι επεμβάσεις του Αϊραπετιάν θα είχε πετύχει και περισσότερα τέρματα.

13
Κάμο Χοβνανισιάν
Πάρα πολλά προβλήματα για τον Χοβνανισιάν στο αριστερό άκρο της άμυνας της Αρμενίας που είχε αναλάβει να περιορίσει τον Λημνιό. Ο ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ κατάφερε σε ουκ ολίγες περιπτώσεις να δημιουργήσει ρήγματα από εκείνη την πλευρά μετατρέποντας τον προσωπικό αντίπαλο σε... θεατή της αναμέτρησης.

22
Δημήτρης Γιαννούλης
Ο Δημήτρης Γιαννούλης πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση και σε μεγάλο βαθμό οφείλεται και σε εκείνον το γεγονός πως η Εθνική δημιούργησε πολλές ευκαιρίες στην αναμέτρηση με την Αρμενία. Πολλά ανεβάσματα από την πλευρά του και καλές σέντρες προς την μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων που αποτέλεσαν απειλές. Στην άλλη πλευρά του γηπέδου δεν είχε απολύτως κανένα πρόβλημα στο αμυντικό κομμάτι.

Ο Πολωνός Ρατσκόφσκι έκλεισε τα μάτια σε καθαρό πέναλτι για την Εθνική μας σε μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή της Αρμενίας πάνω στον Γιαννούλη στο πρώτο μέρος. Από εκεί και πέρα δεν χρειάστηκε να διαχειριστεί δύσκολες φάσεις, ενώ σωστές ήταν και οι υποδείξεις των βοηθών του. Ορθά ακυρώθηκε γκολ των γηπεδούχων στην επανάληψη, ως οφσάιντ.