Χρόνος ανάγνωσης 5’

Έλληνες στο εξωτερικό: «Εμφύλιος» στην Ολλανδία, χωρίς γκολ οι... παίκτες μας (vids)

0

Αρκετοί ήταν οι Έλληνες ποδοσφαιριστές που συμμετείχαν σε παιχνίδια της ομάδας τους στο εξωτερικό. Ωστόσο, κανένας από αυτούς δεν κατάφερε να πετύχει κάτι αξιόλογο, αφού γκολ δεν είχαμε, αλλά ούτε κάποια ασίστ. Άξιο αναφοράς βέβαια αποτελεί ο ελληνικός «εμφύλιος» ανάμεσα σε Αϊντχόφεν και Βίλεμ. Η ομάδα του Κώστα Μήτρογλου αναμετρήθηκε με την... παροικία της Βίλεμ, όπου αγωνίστηκε όμως μόνο ο Παυλίδης. H PSV ηττήθηκε με σκορ 2-1.

Ας δούμε τι έγινε το Σαββατοκύριακο αναλυτικά:

Αγγλία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Άρσεναλ):  H Άρσεναλ ηττήθηκε από τη Λέστερ με τον Σωκράτη να μένει στον πάγκο.

Ντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Εκτός της αποστολής των «κανονιέρηδων».

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Η Γουότφορντ επικράτησε της Νόριτς με 2-0, με τον Χολέμπας να παίζει για 88 λεπτά.

Νίκος Καρέλης (Μπρέντφορντ): Εκτός αποστολής για το ματς με την Μπρέντφορντ.

Γερμανία

Πάνος Ρέτσος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Έμεινε στον πάγκο στη νίκη με 2-0 επί της Βόλφσμπουργκ

Κώστας Σταφυλίδης (Χόφενχαϊμ): Μπήκε ως αλλαγή στο 74ο λεπτό στη νίκη 2-1 απέναντι στην Κολωνία

Δημήτρης Διαμαντάκος (Σανκτ Πάουλι): Αγωνίστηκε για 73 λεπτά στην ισοπαλία με 1-1 κόντρα στην Μπόχουμ.

Στέλιος Κοκοβάς (Μπόχουμ): Ήταν εκτός αποστολής.

Γιάννης Γκέλιος (Χόλστεϊν Κέιλ): Βασικός στην ισοπαλία 1-1 απέναντι στο Αμβούργο.

Σεμπάστιαν Βασιλειάδης (Πάντερμπορν): Βασικός στην ήττα 1-0 από το Άουγκσμπουργκ

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Ήταν εκτός αποστολής στο 0-0 απέναντι στην Τζένοα.

Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Αναπληρωματικός στη λευκή ισοπαλία με τη Τζένοα.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Λέτσε): Η Λέτσε ηττήθηκε 4-2 από τη Λάτσιο με τον Ταχτσίδη να παίζει βασικός.

Χαράλαμπος Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Αναπληρωματικός στη νίκη της Κάλιαρι επί της Φιορεντίνα.

Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Βασικός στη νίκη με 3-1 κόντρα στην Μπολόνια.

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά σοτ ματς κόντρα στη Σοσιεδάδ

Βασίλης Λαμπρόπουλος (Ντεπορτίβο Λα Κορούνια): Έπαιξε 90 επτά στην ήττα κόντρα στην Έλτσε.

Γαλλία

Ευθύμης Κουλούρης (Τουλούζ): Αγωνίστηκε μετά το 46' και η ομάδα του ηττήθηκε 3-0 από τη Μονπελίε.

Τάσος Δώνης (Ρεμς): Αγωνίστηκε για 59 λεπτά στην ισοπαλία με την Ανζέ.

Πορτογαλία

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Ήταν βασικός στη νίκη των «αετών» επί της Σάντα Κλάρα.

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Εκτός αποστολής

Ολλανδία

Κώστας Μήτρογλου (Αϊντχόφεν): Εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο στο 67' με την ομάδα του να χάνει 2-1 από τη Βίλεμ.

Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ ΙΙ): Αγωνίστηκε για 80 λεπτά στη νίκη κόντρα στην Αϊντχόφεν.

Μάριος Βρουσάι (Βίλεμ ΙΙ): Τραυματίας και εκτός αποστολής

Γιώργος Στρέζος (Βίλεμ ΙΙ): Ήταν αναπληρωματικός τερματοφύλακας της Βίλεμ.

Δημήτρης Ιωαννίδης (Φορτούνα Σιτάρντ):  Εκτός αποστολής για το παιχνίδι με την Ντε Χάαγκ.

Κώστας Λάμπρου (Φίτεσε): Αναπληρωματικός στο ματς με την Γκρόνινγκεν.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ):  Η ομάδα του κέρδισε 3-0 με την Έμεν, βασικός ο Χατζηδιάκος

Ορέστης Κιομουρτζόγλου (Χέρακλες): Έπαιξε το πρώτο ημίχρονο στη νίκη με 6-1 επί της Φένλο.

Βέλγιο

Φιορίν Ντουρμισάι (Μπέβερν): Αναπληρωματικός στο παιχνίδι κόντρα στην Κόρτραϊκ.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής για το ματς με την Έουπεν.

Νίκος Καινούργιος (Ζούλτε Βάρεγκεμ): Έμεινε εκτός αποστολής για το παιχνίδι κόντρα στην Άντερλεχτ.

Τουρκία

Τάσος Μπακασέτας (Αλάνιασπορ): Βασικός στην ήττα από την Τραμπζονσπόρ.

Μανώλης Σιώπης (Αλάνιασπορ): Έπαιξε 88 λεπτά στο ματς με Τραμπζονσπόρ.

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Αγωνίστηκε βασικός

Δημήτρης Χατζηισαΐας (Ρίζεσπορ): Έμεινε αναπληρωματικός στο ματς κόντρα στην Αντάλιασπορ

Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Βασικός στην ήττα από την Μπουγιούκσεχίρ.

Σλοβακία

Χρήστος Κουντουριώτης (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Έπαιξε βασικός στην ήττα με 4-0 από την Σένιτσα.

Λάζαρος Ρότα (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Αγωνίστηκε όλο το παιχνίδι.

Κυριάκος Σαββίδης (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Έπαιξε για μόλις 9 λεπτά.

Δημήτρης Πόποβιτς (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Εκτός αποστολής.

Γιώργος Τζοβάρας (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Εκτός αποστολής για το ματς κόντρα στην Ζλάτε Μοράβτσε.

Αυστρία

Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Εκτός αποστολής για το ματς με την Άλταχ.

Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός στη νίκη με 3-1 επί της Χάρτμπεργκ.

Δανία

Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Η Κοπεγχάγη ηττήθηκε 4-1 από τη Μίντολαντ, βασικός ο Ζέκα.

Ελβετία

Κώστας Δημητρίου (Βασιλεία): Εκτός αποστολής για το ματς με τη Λουγκάνο.

Βουλγαρία

Γιάννης Κάργας (Λέφσκι Σόφιας): Έμεινε στο πάγκο στην ήττα 1-0 από την Μπότεφ Πλόβντιφ.

Δημήτρης Χαντάκιας (Τσέρνο Μόρε): Έπαιξε βασικός στο ματς με την Ετάρ.

Θεόφιλος Κουρούπης (Βιτόσα Μπίστριτσα): Αναπληρωματικός στην ήττα 1-0 από τη Λουντογκόρετς.

Ουγγαρία

Θεόδωρος Μπέριος (Βάρντα): Εκτός αποστολής για το ματς με την Πάκσι.

Σταύρος Τσουκαλάς (Βάρντα): Αγωνίστηκε βασικός στο 1-1 της ομάδας του.

Ρουμανία

Θανάσης Παπάζογλου (Βολουντάρι): Βγήκε ως αλλαγή στο 69' με την Βολουντάρι να χάνει 1-0.

Πολωνία

Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν Σέσιν): Έπαιξε βασικός στη νίκη με 1-0.

Μιχάλης Μανιάς (Πογκόν Σέσιν): Αναπληρωματικός στην ήττα από την Λέχια Γκντάνσκ.

Λευκορωσία

Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Μπρεστ): Έμεινε εκτός αποστολής για τον ματς με την Ίσλοχ Μίνσκι Ράγιον.

Αζερμπαϊτζάν

Βαγγέλης Πλατέλας (Νέφτσι): Ήρθε από τον πάγκο στο 70' με την ομάδα του να χάνει 2-0.

Τάσος Παπάζογλου (Ζίρα): Αγωνίστηκε στις καθυστερήσεις της ισοπαλίας με την Κάραμπαγκ.

Σκωτία

Μάριος Όγκμποε (Χάμιλτον): Εκτός αποστολής για το ματς με την Χάμιλτον.

Αυστραλία

Παναγιώτης Κονέ (Γουέστερν Γιουνάιτεντ): Βγήκε στο 22ο λεπτό εξαιτίας τραυματισμού.