• 12' Μοχάμεντ Σαλάχ
  • 51' Σαντιό Μανέ
  • 79' Μπερνάρντο Σίλβα
Getty Images / Ideal Image

Τα 30 χρόνια χωρίς κούπα μοιάζουν πλέον μακριά. Η ομάδα του Γίργκεν Κλοπ λύγισε την πρωταθλήτρια, Μάντσεστερ Σίτι, και πήγε τη διαφορά στους 9 βαθμούς. Αν και ακόμα είναι Νοέμβριος, οι Reds είναι πλέον το Νο1 φαβορί για να κατακτήσουν τον πρώτο τους τίτλο επί εποχής Premier League, ενώ οι Πολίτες έχουν κάθε λόγο να βράζουν με τον διαιτητή, Μάικλ Ολιβερ, καθώς δεν πήραν δύο καθαρά πέναλτι, αμφότερα για χέρι από τον Αλεξάντερ-Αρνολντ.

Η ομάδα του Πεπ Γκουρδιόλα, παρά τις αρκετές απουσίες, φάνηκε ότι μπαίνει στο ματς για να κυριαρχήσει με το κλασικό στιλ παιχνιδιού, όμως πριν καλά-καλά καταλάβει τι έχει συμβεί, βρέθηκε να χάνει με 2-0 και είχε μπροστά της ένα βουνό να ανέβει. Οι Reds διαχειρίστηκαν άψογα την υπέρ τους κατάσταση, δεν είχαν κανένα πρόβλημα να δώσουν μπάλα, να είναι συμπαγείς και να περιμένουν κόντρες και η συνέχεια τους ευνόησε καθώς στην αρχή της επανάληψη πέτυχαν τρίτο γκολ και καθάρισαν τη μεγάλη νίκη.

Ο Πεπ ρίσκαρε από νωρίς με πιο επιθετικό ρόλο στον Ντε Μπρόινε, όμως η Σίτι κατάφερε να σκοράρει πολύ αργά στο ματς σε ένα σημείο που ο Κλοπ έκλεισε το μαγαζί για την Λίβερπουλ γυρίζοντας σε 4-4-2 για να απορροφήσει την πίεση από τα πλάγια. Οι Reds παρέμειναν αήττητοι στο φετινό πρωτάθλημα και έχοντας ως μοναδική απώλεια το 1-1 με την Γιουνάιτεντ, προελαύνουν για τον τίτλο. Στην 4η θέση πλέον στην PL βρίσκεται πλέον η Σίτι, κάτω από Τσέλσι και Λέστερ.

• 11

Η Λίβερπουλ σπάνια αλλάζει διάταξη και δεν το έκανε κόντρα στην Μάντσεστερ Σίτι. Ο Γίργκεν Κλοπ, χωρίς να έχει ουσιαστικά απουσίες, κατέβασε το κλασικό 4-3-3 επιλέγοντας τον Λόβρεν για παρτενέρ του Φαν Ντάικ στο κέντρο της άμυνας και στη μεσαία γραμμή τον Χέντερσον για να παίξει μαζί με τους Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ. Στην επίθεση η τριπλέτα-φωτιά των Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο ήταν αδιαπραγμάτευτη. Στο τελευταίο κομμάτι του ματς ο Γερμανός γύρισε σε 4-4-1-1 για να προστατεύσει το σκορ.

• 10

Αντίθετα με τον Κλοπ, ο Πεπ Γκουαρδιόλα δεν μπορούσε να υπολογίζει σε βασικά εργαλεία. Ο Καταλανός έπαιξε με 4-3-3 και επέμεινε με τον Φερναντίνιο στόπερ, επέλεξε τον νεαρό Ισπανό, Ανχελίνιο για αριστερό μπακ, ενώ ο Ρόδρι, που επέστρεψε, ήταν στο κέντρο μαζί με τους Γκουντογκάν, Ντε Μπρόινε. Μπερνάρντο, Στέρλινγκ, Αγουέρο αποτελούσαν την τριπλέτα στην επίθεση. Οταν βρέθηκε να χάνει νωρίς με δύο γκολ, ο Πεπ έδωσε καθαρά ρόλο δεκαριού στον Ντε Μπρόινε, πήγαινοντας ουσιαστικά σε 4-2-3-1 και περιορίστηκε στην αλλαγή του Ζεσούς με τον Αγουέρο (71').

6'

O... χαμός στο 6ο λεπτό. Ο Μπερνάρντο Σίλβα μπήκε στην περιοχή των γηπεδούχων, γύρισε τη μπάλα που φάνηκε να χτύπησε στο χέρι του Αλεξάντερ Άρνολντ όμως ο διαιτητής δεν έδωσε κάτι και στην αντεπίθεση με βολίδα ο Φαμπίνιο, έκανε το 1-0 για τη Λίβερπουλ.

• 6’

Ο Μπερνάρντο Σίλβα έκανε το γύρισμα από δεξιά, η μπάλα φάνηκε να βρίσκει στο απλωμένο χέρι του Αλεξάντερ-Αρνολντ μέσα στην περιοχή όμως δεν υπήρξε υπόδειξη για πέναλτι

• 6’

ΓΚΟΛ! Στην εξέλιξη της προηγούμενης φάσης, μετά την κακή απομάκρυνση του Γκουντογκάν, ο Φαμπίνιο έπιασε φωτοβολίδα εκτός περιοχής και τίναξε τα δίχτυα του Μπράβο

• 12’

Αγουέρο και Στόουνς δεν πρόλαβαν από κοντά μετά το φάουλ του Ντε Μπρόινε

• 13’

ΓΚΟΛ! Ο Αλεξάντερ-Αρνολντ άνοιξε στον Ρόμπερτσον, εκείνος με τηλεκατευθυνόμενη μπαλιά βρήκε τον Σαλάχ και εκείνος με κεφαλιά νίκησε εύκολα τον Μπράβο

• 25’

Ο Αγουέρο πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Φαμπίνιο αλλά το σουτ του απέκρουσε ο Αλισον

• 29’

ΔΟΚΑΡΙ! Ο αριστερός μπακ, Ανχελίνιο, έπαιξε το '1-2' με τον Ντε Μπρόινε αλλά το πλασέ του με το εξωτερικό πήγε στο σίδερο

• 38’

Ο Αλεξάντερ-Αρνολντ ξεκίνησε αντεπίθεση και έδωσε στον Φιρμίνο, ο οποίος έκανε το δυνατό αριστερό σουτ αλλά ο Μπράβο τον σταμάτησε

• 42’

Στην κόντρα ο Ντε Μπρόινε έβγαλε σε καλή θέση τον Αγουέρο αλλά το αριστερό του πέρασε μόλις έξω

• 51’

ΓΚΟΛ! Ο Χέντερσον έκανε τη σέντρα από δεξιά, κανένας από την άμυνα της Σίτι δεν αντέδρασε και ο Μανέ με κεφαλιά πήρε μέσα τα χέρια του Μπράβο

• 53’

Ο Στέρλινγκ πήρε στα αριστερά, συνέκλινε μέχρι το ημικύκλιο όμως το σουτ του κοντραρίστηκε και πέρασε έξω

• 78’

ΓΚΟΛ! Ο Ανχελίνιο έκανε το γύρισμα από αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Μπερνάρντο Σίλβα που με δυνατό σουτ βρήκε τη γωνία του Αλισον

• 83’

Η μπάλα βρήκε στο χέρι του Αλεξάντερ-Αρνολντ, όμως το πέναλτι δεν δόθηκε

• 86’

Ο Γουόκερ βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή, όμως η κεφαλιά του έφυγε ψηλά

Η εκφρασή του Αγκουέρο (δεν έχει σκοράρει ποτέ στο Anfield) τα λέει όλα για την απόδοση της Σίτι στο ντέρμπι με τη Λίβερπουλ

3
Φαμπίνιο
Ο Βραζιλιάνος μέσος ξεκουράστηκε στο μεσοβδόμαδο παιχνίδι για το Champions League και σήμερα ήταν όλο το κέντρο των γηπεδούχων. Ο Φαμπίνιο «εξαφάνισε» το κέντρο της Σίτι και ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τη μεγάλη νίκη, με μια απίθανη βολίδα έξω από την περιοχή.

1
Κλαούντιο Μπράβο
Ο Πεπ Γκουαρντιόλα δήλωνε σίγουρος ότι ο Κλαούντιο Μπράβο θα αναπληρώσει το μεγάλο κενό του Έντερσον ωστόσο, κάτι τέτοιο δεν συνέβει καθώς ο Χιλιανός μάζεψε τρεις φορές τη μπάλα από τα δίχτυα του.

11
Μοχάμεντ Σαλάχ
Ο Αιγύπτιος επιθετικός της Λίβερπουλ έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα, ταλαιπώρησε αφάνταστα την άμυνα της Σίτι, κράτησε τη μπάλα και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες. Μάλιστα ο Σαλάχ ήταν αυτός που έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους μόλις στο 12'.

Δεν χρειάζονται πολλά έξτρα λόγια για τον ρέφερι, Μάικλ Ολιβερ, στον οποίο μετά το τέλος του αγώνα, ο Πεπ Γκουαρδιόλα έδωσε συγχαρητήρια. Στην Σίτι δεν δόθηκε πέναλτι με το σκορ στο 0-0 στο 6' και με το σκορ στο 3-1 στο 83'. Και στις δύο περιπτώσεις ο δεξιός μπακ της Λίβερπουλ, Αλεξάντερ-Αρνολντ βρήκε την μπάλα με απλωμένο χέρι μέσα στην περιοχή

Εσπίριτο Σάντο για την τιμωρία της Νότιγχαμ: «Πρέπει να επικεντρωθούμε στην πραγματικότητα που υπάρχει»

0

Συνεχίζονται οι περιπέτειες για τον Τονάλι: Διερευνάται για παράνομο στοιχηματισμό και από την FA!

0

Ριτσάρλισον: «Ο ψυχολόγος μου έδωσε τη ζωή, όλα είχαν καταρρεύσει, είχα σκεφτεί να τα παρατήσω»