Σε ένα παιχνίδι που θα μείνει στην ιστορία η Μάντσεστερ Σίτι αν και προηγήθηκε από νωρίς κατάφερε να περάσει από χίλια κύματα για να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στην Αταλάντα. Ο Πεπ Γκουαρντιόλα αναγκάστηκε να βαφτίσει τερματοφύλακα τον Γουόκερ για δέκα λεπτά καθώς αποβλήθηκε ο Μπράβο.

Ο 3ος όμιλος του Champions League επιφύλασσε ακόμα μια έκπληξη καθώς σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι Ντιναμό Ζάγκρεμπ και Σαχτάρ Ντόνετσκ ήρθαν ισόπαλες με 3-3 με την Ουκρανική ομάδα να σκοράρει δύο γκολ μετά την συμπλήρωση των 90'!

Η Σίτι συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου χωρίς ωστόσο να έχει καταφέρει να κλειδώσει και μαθηματικά την πρόκριση της στους «16», ενώ η δεύτερη θέση παραμένει αμφίβολη με την Σαχτάρ και την Ντιναμό να την διεκδικούν επί ίσοις όροις.

Μάντσεστερ Σίτι - Αταλάντα 1-1

Η Μάντσεστερ Σίτι χρειάστηκε μόλις εφτά λεπτά για να ανοίξει την άμυνα της Αταλάντα και μια εξαιρετική ασίστ του Χεσούς ο οποίος τροφοδότησε με τακουνάκι τον Στέρλινγκ που δεν δυσκολεύτηκε να πετύχει το 0-1 για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα.

Στο 43ο λεπτό η Σίτι σπατάλησε σπουδαία ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της καθώς κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Ίλισιτς αλλά ο Χεσούς αστόχησε από τα έντεκα βήματα. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Αταλάντα έφερε το ματς στα ίσια, με τον Γκόμεζ να βγάζει συστημένη σέντρα για το κεφάλι του Πάσαλιτς που πέτυχε το 1-1.

Από την ισοφάριση και μετά οι «πολίτες» έψαξαν για κάποιο γκολ χωρίς αποτέλεσμα, ενώ στο 81' έμειναν με δέκα παίκτες και χωρίς κλασσικό τερματοφύλακα καθώς αποβλήθηκε ο Μπράβο που είχε αντικαταστήσει τον Έντερσον στο ημίχρονο. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα κατάφερε να διατηρήσει τον βαθμό της ισοπαλίας μέχρι το τέλος και έμεινε στην κορυφή με δέκα.

Αταλάντα (Γκασπερίνι): Γκολίνι, Τολόι, Τζιμσίτι, Παλομίνο, Χατεμπόερ, Ντε Ρουν, Φρόιλερ, Καστάνιε, Γκόμεζ, Πάσαλιτς, Ίλισιτς

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρντίολα): Έντερσον (Μπράβο 46'), Κανσέλο, Οταμέντι, Φερναντίνιο, Μαντί, Γκουντογκάν, Μπερνάντο Σίλβα, Ντε Μπρόινε, Μαχρέζ, Στέρλινγκ, Χεσούς.

Ντιναμό - Σαχτάρ 3-3

Ντιναμό Ζάγκρεμπ και Σαχτάρ Ντόνετσκ έδωσαν... παράταση στη μάχη της δεύτερης θέσης καθώς έμειναν στο (3-3) και συνεχίζουν να συγκατοικούν στην δεύτερη θέση του 3ου ομίλου. Παράλληλα η ισοπαλία που απέσπασε η Αταλάντα από την Μάντσεστερ Σίτι βάζει τους Ιταλούς στην διεκδίκηση της πρόκρισης έστω και αν οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος τους.

Η Σαχτάρ άνοιξε το σκορ στην Κροατία στο 13ο λεπτό με τον Άλαν Πάτρικ, έπειτα από ασίστ του Ζούνιορ Μοράες. Παρόλα αυτά η ουκρανική ομάδα δεν κατάφερε να διατηρήσει για μεγάλο διάστημα το προβάδισμα της καθώς η Ντιναμό Ζάγκρεμπ απάντησε με τον Πέτκοβιτς στο 25ο λεπτό.

Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ χτύπησε στο τελευταίο δεκάλεπτο και έκανε άλμα πρόκρισης για τους «16». Συγκεκριμένα οι Κροάτες έκαναν στο 83' το 2-1 με τον Ιβάνουσετς και λίγο αργότερα ο Αντέμι κλείδωσε τη νίκη της ομάδας του, κάνοντας το 3-1.

Η Σαχτάρ μείωσε σε 3-2 με τον Μοράες στο 93ο λεπτό και στο 98ο λεπτό έριξε στο καναβάτσο του Κροάτες καθώς ισοφάρισε με πέναλτι του Τετέ δίνοντας παράταση στην μάχη της δεύτερης θέσης.

Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Μπιέλιτσα): Λιβάκοβιτς, Αντέμι, Όλμο, Πέτκοβιτς, Λέοβατς, Μόρο, Καθερίν, Στογιάνοβιτς, Πέριτς, Ντιλαβέρ, Ορσιτς

Σαχτάρ Ντόνετσκ (Κάστρο): Πιάτοφ, Κριστόφ, Στεπανένκο, Τάισον, Μοράες, Μάρλος, Κοβαλένκο, Άλαν, Ματβιγιενκο, Ισμαϊλι, Ντόντο

Αποτελέσματα:

Αταλάντα - Μάντσεστερ Σίτι 1-1
(Στέρλινγκ 7', Πάσαλιτς 49')

Ντιναμό Ζάγκρεμπ - Σαχτάρ Ντόνετσκ 3-3
(Πάτρικ 13', Πέτκοβιτς 25, Ιβανουσέτς 83, Αντέμι 89', Μοράες 93, Τέτε 98')

Αταλάντα-Ντιναμό Ζάγκρεμπ

Έμεινε... ζωντανή με δέκα και Γουόκερ στο τέρμα η Σίτι, γκολ και θέαμα στο Ντιναμό - Σαχτάρ