• Ράντοσλαβ Σιέκα
  • Κριστόφ Γιακούμπικ
  • 69' Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι
  • 89' Ιβάν Πέρισιτς

Σε ένα ματς που -όπως είχε δηλώσει ο Πέδρο Μαρτίνς την προηγούμενη- χρειαζόταν πίστη στις δυνάμεις του, θάρρος και τόλμη, ο Ολυμπιακός δεν είχε τίποτα από αυτά. Οι «ερυθρόλευκοι» φάνηκαν φοβισμένοι στην Allianz Arena, δεν κόντραραν ούτε λεπτό τη Μπάγερν, αναλώθηκαν σε έναν εντελώς παθητικό ρόλο ελπίζοντας να κρατήσουν το «μηδέν» και έχουν μόνο τον Σα να ευχαριστούν που το σκορ δεν «ξέφυγε» από αυτό το 2-0.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, η Μπάγερν προσπάθησε να ελέγξει το ματς από τα πρώτα δευτερόλεπτα με κατοχή και κυκλοφορία μπάλας αλλά χωρίς να παίξει φουλ επίθεση. Η ομάδα του Φλικ ήταν φλύαρη για πολλή ώρα πάντως, δεν βρήκε χώρους προς την περιοχή του Σα και αναλώθηκε σε σέντρες προς τον Λεβαντόφσκι και μακρινά σουτ, ενώ φάνηκαν και τα προβλήματα στην άμυνά της σε 1-2 περιπτώσεις. Αντίθετα, ο Ολυμπιακός έκανε αυτά που έπρεπε και αυτά που μπορούσε. Είχε καλή πίεση στα χαφ, ήταν -κατά κανόνα- άριστα στημένος στην άμυνά του και ως συνήθως με
πολύ τρέξιμο και αλληλοκαλύψεις. Βέβαια, δεν κράτησε καθόλου μπάλα, ενώ είχε και πολλές λάθος πάσες λόγω της πίεσης της Μπάγερν.

Γενικότερα ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν καλός κάτι που αφενός βόλευε φυσικά τον Ολυμπιακό, αφετέρου εν πολλοίς οφειλόταν στο δικό του παιχνίδι τακτικής. Ως το μισάωρο ο Ολυμπιακός έπαιρνε αυτό που ήθελε με αυτό το προσεκτικό και έξυπνο 4-3-3, κλείνοντας άριστα τους διαδρόμους, με τη Μπάγερν να βρίσκει ουσιαστικά τις πρώτες της ευκαιρίες σε ένα πεντάλεπτο ξέσπασμα μετά το 30'. Χαρακτηριστικό άλλωστε το στατιστικό με τις μόλις 77 πάσες των Πειραιωτών στο 35' και την κατοχή μπάλας των Βαυαρών κοντά στο 70%.

Σε αυτό το πρώτο μέρος, ο Ολυμπιακός περιόρισε όσο μπορούσε το παιχνίδι της Μπάγερν, ο Σα έβγαλε τις τρεις φάσεις προς την εστία του, ενώ είχε και την τύχη στο πλευρό του στη φάση του 45' με το δοκάρι του Λεβαντόφσκι. Στο δεύτερο 45λεπτο πια, η πίεση της Μπάγερν ήταν πολύ πιο έντονη, με τον Σα να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής σώζοντας ξανά τρεις μεγάλες φάσεις ως το 60' και τον Ολυμπιακό να αρχίσει να παρουσιάζει σημάδια κούρασης. Μέχρι τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, οι τελικές στο ματς ήταν 18-1 υπέρ της Μπάγερν, η οποία όσο κυλούσαν τα λεπτά, πλησίαζε όλο και με μεγαλύτερη συχνότητα την «ερυθρόλευκη» περιοχή.

Αυτό δυστυχώς για τους Πειραιώτες συνέβη στο 69ο λεπτό, όταν σε μια από τις λίγες φάσεις που ο Κομάν βρήκε λίγο χώρο παραπάνω, βρήκε αντίστοιχα και τον Λεβαντόφσκι ο οποίος άνοιξε το σκορ με εναέριο πλασέ, δείγμα της παγκόσμιας κλάσης του. Τίποτα απολύτως δεν άλλαξε για τον Ολυμπιακό ως το φινάλε του αγώνα παρά τις αλλαγές του Μαρτίνς που θέλησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του. Η Μπάγερν διατήρησε εύκολα το υπέρ της σκορ και στο φινάλε βρήκε και το 2-0 με τον Πέρισιτς. Με το «τρίποντο» εξασφάλισε από αυτή την αγωνιστική την πρόκρισή της στους «16». Για τον Ολυμπιακό δεν αλλάζει κάτι, αφού στα επόμενα ματς θα διεκδικήσει την 3η θέση του ομίλου για το Europa League.

• 9

Με μια μάλλον πειραματική σύνθεση κατέβασε τη Μπάγερν ο Χανς-Ντίτερ Φλικ στο πρώτο του ματς στον πάγκο των Βαυαρών ως πρώτος προπονητής. Δηλαδή με αριστερό μπακ έναν εξτρέμ, τον Ντέιβις, ως στόπερ χρησιμοποίησε έναν αριστερό μπακ (Αλάμπα) και έναν αμυντικό χαφ (Χάβι Μαρτίνεθ) και αμυντικό χαφ ένα δεξί μπακ (Κίμιχ). Κατά τα άλλα, η γερμανική ομάδα δεν παρουσίασε κάτι νέο σε σχέση με την εποχή Κόβατς, ήταν και πάλι μια κοντρολαρισμένη ομάδα, με πολλή πίεση και κατοχή μπάλας στον αντίπαλο, με ορισμένους σπουδαίους παίκτες που μπορούν σε μία στιγμή να σε «σκοτώσουν» αλλά και χωρίς το κάτι παραπάνω ή το φρέσκο σε επίπεδο ιδεών, στο δημιουργικό κομμάτι.

• 97

Με μοναδική έκπληξη την είσοδο του Λαζάρ Ραντζέλοβιτς στην αρχική ενδεκάδα, κατέβασε αντίθετα ο Πέδρο Μαρτίνς τον Ολυμπιακό στο Μόναχο. Το 4-3-3 του τελευταίου διαστήματος διατηρήθηκε από τον Πορτογάλο, ενώ έγιναν και οι δύο αναμενόμενες αλλαγές, δηλαδή αυτή του Μεριά αντί του Αβραάμ στα στόπερ και του Γκερέρο αντί του Ελ Αραμπί στην κορυφή της επίθεσης. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τρεξίματα, είχαν συγκέντρωση αλλά ελάχιστο χρόνο με τη μπάλα στα πόδια για να απειλήσουν επί της ουσίας. Έτσι, με την ομάδα του Μαρτίνς να είναι έξω από τα νερά της ως προς τη συνολική τακτική -με ένα ξένο προς αυτή παιχνίδι δηλαδή- αργά η γρήγορα ο εξαιρετικά ποιοτικός αντίπαλος βρήκε έστω το ένα γκολ που χρειαζόταν απέναντι σε έναν ακίνδυνο επιθετικά Ολυμπιακό.

69'

Αναμφισβήτητα, υπήρξε η φάση που έκρινε το παιχνίδι: στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Λεβαντόφσκι έδειξε πως το κλισέ πως μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με κάθε πιθανό τρόπο μόνο αναληθές δεν είναι και νικώντας τον -μέχρι εκείνη τη στιγμή- ανίκητο Σα, καθόρισε το ματς.

• 5’

Ωραίο δυνατό, συρτό σουτ του Γκορέτσκα με το αριστερό εκτός περιοχής, ο Σα πέφτει στη γωνία του και μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

• 16’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Λάθος γύρισμα του Αλάμπα προς τον Νόιερ, ο Γκερέρο παίρνει τη μπάλα, γυρνάει με τακουνάκι για τον Ραντζέλοβιτς και αυτός σουτάρει άουτ, περίπου ένα μέτρο.

• 21’

Επικίνδυνο γύρισμα του Κομάν στην περιοχή, η μπάλα κοντράρει στον Ομάρ και περνάει λίγο έξω.

• 25’

Κεφαλιά του Λεβαντόφσκι μετά από γέμισμα στην περιοχή, ο Σα είναι στη σωστή θέση για να μπλοκάρει.

• 34’

Μεγάλη ευκαιρία για τη Μπάγερν! Ο Κομάν πέρασε τον Τσιμίκα από αριστερά, άδειασε και τους στόπερ και απείλησε με δυνατό σουτ, όμως ο Σα απέκρουσε ενστικτωδώς!

• 35’

Μετά από αναμπουμπούλα στην άμυνα του Ολυμπιακού, ο Μίλερ απειλεί με συρτό σουτ εντός περιοχής, όμως ο Σα και πάλι είναι εκεί που πρέπει για να μπλοκάρει.

• 45’

Δοκάρι για τη Μπάγερν! Εκτέλεση κόρνερ του Κίμιχ, ο Λεβαντόφσκι πιάνει την κεφαλιά και η μπάλα μετά από κόντρα στον Παβάρ σταματάει στο αριστερό κάθετο του Σα.

• 50’

Νέα μεγάλη φάση για τη Μπάγερν! Εκτέλεση φάουλ του Κίμιχ, ο Λεβαντόφσκι παίρνει την πρώτη κεφαλιά, ο Γκορέτσκα τη δεύτερη εξ επαφής, όμως ο Σα σώζει και πάλι ενστικτωδώς με το δεξί χέρι.

• 52’

Ο Σα γλιτώνει και πάλι τον Ολυμπιακό με επέμβαση μετά από λάθος του Μεριά και προσπάθεια του Λεβαντόφσκι.

• 61’

Δυνατό σουτ του Κομάν μέσα από την περιοχή και πάλι ο Σα απέκρουσε με υπερένταση.

• 64’

Αντεπίθεση του Ολυμπιακού με τον Γκερέρο, η μπάλα φτάνει στον Καμαρά ο οποίος όμως σουτάρει ψηλά άουτ αντί να δώσει πιο δεξιά στον Ποντένσε.

• 69’

ΓΚΟΛ! Ο Κομάν βρίσκει χώρο δεξιά και βγάζει τη σέντρα και ο Λεβαντόφσκι με ένα μαγικό άγγιγμα της μπάλας αυτή τη φορά νικάει τον Σα από το όριο της μικρής περιοχής.

• 71’

Νέα φάση για τους γηπεδούχους, με τον Κομάν να μην φτάνει οριακά τη μπάλα με προβολή έπειτα από σέντρα του Γκνάμπρι.

• 74’

Μακρινό δυνατό σουτ του Ντέιβις μετά από κόρνερ, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο του Σα.

• 89’

ΓΚΟΛ! Σε αντεπίθεση των Βαυαρών ο Τολισό γύρισε την μπάλα από αριστερά και έπειτα από λανθασμένη απόκρουση του Τσιμίκα, ήρθε ο Πέρισιτς να σουτάρει από κοντά στα δίχτυα.

• 1

Η φάση με Γκερέρο – Ραντζέλοβιτς στο ξεκίνημα του αγώνα ήταν και η μοναδική του Ολυμπιακού. Με λίγο καλύτερο σουτ από τον Σέρβο, ίσως το ματς είχε διαφορετική τύχη για τους «ερυθρόλευκους».

• 2

Η απόδοση του Σα με τη σωρεία σωτήριων επεμβάσεων αλλά και η κακή απόδοση των τριών της επίθεσης που δεν βοήθησαν καθόλου τους τρεις χαφ στο κράτημα της μπάλας, έφερε ουσιαστικά αυτό το 2-0. Χαμηλό σκορ παρά τις ευκαιρίες των Γερμανών και καμία επιθετική τύχη για τον Ολυμπιακό.

• 3

Μοιραία, η κλάση του Λεβαντόφσκι που φάνηκε στο 69ο λεπτό φέρνει και το κομβικό σημείο του αγώνα με το γκολ που ξεκλείδωσε το ματς για τη Μπάγερν.

Ένα γήπεδο που μοιάζει λες και είναι βγαλμένο από το ποδόσφαιρο του μέλλοντος, από ταινία επιστημονικής φαντασίας. Δεν ισχύει φυσικά τίποτα τέτοιο: είναι απλά η «Allianz Arena».

29
Κινγκσλέι Κομάν
Ο Γάλλος εξτρέμ υπήρξε ο πιο κινητικός ποδοσφαιριστής της Μπάγερν Μονάχου, ταλαιπώρησε όσο κανένας άλλος την άμυνα του Ολυμπιακού και ήταν αυτός που δημιούργησε το γκολ με το οποίο ο Λεβαντόφσκι «ξεκλείδωσε» την άμυνα του Ολυμπιακού. Χωρίς καμία αμφιβολία, ο Κομάν υπήρξε ο καλύτερος ποδοσφαιριστής του γηπέδου.

10
Ντάνιελ Ποντένσε
Τον είχε πολύ μεγάλη ανάγκη ο Ολυμπιακός αυτό το βράδυ: αν είχε άλλωστε μια ελπίδα να σκοράρει μέσα στο Μόναχο κόντρα στην Μπάγερν θα έπρεπε ο πιο γρήγορος και διεισδυτικός του παίκτης να εκμεταλλευτεί τα προσόντα του στις αντεπιθέσεις. Κάτι τέτοιο δεν έγινε από τον Ντάνιελ Ποντένσε, που κινήθηκε σε πολύ ρηχά νερά και έκανε τη μια κακή επιλογή μετά την άλλη.

1
Ζοσέ Σα

Πιο εύκολο βράδυ δεν θα μπορούσε να φανταστεί ο Πάβελ Ρακόφσκι: ο διαιτητής της αναμέτρησης σφύριξε ένα παιχνίδι όπου αμφισβητούμενη φάση δεν υπήρξε ούτε για δείγμα, ένα παιχνίδι που αν και ήταν αμφίρροπο μέχρι τα τελευταία λεπτά δεν είχε σκληρές φάσεις -χαρακτηριστικό είναι πως δεν έβγαλε ούτε μία κίτρινη- και έκανε μια από τις πιο εύκολες διαιτησίες της ζωής του.

Υποψηφιότητα για τον τελικό Champions League 2028 ανακοίνωσε ο πρωθυπουργός της Γεωργίας