Η ψύχραιμη οπτική για τη διαιτησία της Κυριακής αλλά και η βουτιά στο παρελθόν επιβεβαιώνει τις διαφορές ανάμεσα σε μια αμφιλεγόμενη καθυστέρηση και ένα ξεκάθαρο χειρουργείο. Προς όφελος βεβαίως όχι του ΠΑΟΚ τότε αλλά του διαχρονικού προβλήματος του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Ήταν το πρωτάθλημα της περιόδου 2000/2001 με τον τίτλο του πρωταθλητή να κρίνεται στην κούρσα Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού. Μετά τις έξι πρώτες αγωνιστικές, οι ερυθρόλευκοι προηγούνταν στη βαθμολογία έχοντας μικρή διαφορά μόλις δύο βαθμών από τους πράσινους (14 έναντι 12). Μάλιστα, την έκτη αγωνιστική είχε διεξαχθεί και το μεταξύ τους ντέρμπι που είχε λήξει ισόπαλο χωρίς σκορ. Στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής ο Παναθηναϊκός ταξίδευε στη Θεσσαλονίκη για να αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ του Ντούσαν Μπάγεβιτς.

Σε εκείνο το παιχνίδι που είχε διεξαχθεί στις 18 Νοεμβρίου του 2000, ο Δικέφαλος του Βορρά είχε προηγηθεί με σκορ 2-0 χάρη σε γκολ των Ναλιτζή και Καραδήμου. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Άγγελου Αναστασιάδη είχαν βρει τον τρόπο και παρά την διαιτησία – έκτρωμα του Νίκου που εκείνο το βράδυ ήταν σε... εντεταλμένη υπηρεσία, ισοφάρισαν σε 2-2 με τέρματα των Βλάοβιτς και Σιπνιέφσκι. Όμως ο ρέφερι της αναμέτρησης που αποτελούσε ένα από τα πρωτοπαλίκαρα της παράγκας, σε μία από τις σκοτεινές περιόδους του ελληνικού ποδοσφαίρου, έκανε το θαύμα του στις καθυστερήσεις και έβαλε το «κερασάκι» στην τούρτα.

Μία από τις φάσεις που είχαν προκαλέσει την οργή των ανθρώπων του τριφυλλιού ήταν αυτή του 40’ όταν ο Νίκου έκλεισε τα μάτια σε πεντακάθαρο πέναλτι του Καραδήμου στον Ολιβάρες πριν ακόμα μειώσουν οι πράσινοι. Στο 62’ και με το σκορ στο 2-1, ο Λεωνίδας Βόκολος είχε σκοράρει με εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι, όμως ο Νίκου ακύρωσε το γκολ, εφευρίσκοντας επιθετικό φάουλ. Μέχρι και σήμερα, όποιος βλέπει τη συγκεκριμένη φάση σε βίντεο, αντιλαμβάνεται πόσο πολύ είχαν ασελγήσει πάνω στο ελληνικό ποδόσφαιρο όσοι είχαν τότε τις τύχες του στα χέρια τους. Ο λόγος πως πρόκειται για μία φάση στην οποία δεν υπάρχει αμφιβολία. Όλα είναι ξεκάθαρα μιας και δεν υφίσταται καν υποψία φάουλ.

Κάπως έτσι, φτάσαμε στις καθυστερήσεις με τον τέταρτο διαιτητή να έχει δείξει πως θα παιχτούν τρία επιπλέον λεπτά. Στο τελευταίο εξ’ αυτών, ο Παναθηναϊκός βγήκε στην κόντρα «τέσσερις εναντίον δύο» και ο Νίκου σφύριξε για τελευταία φορά με το ρολόι να δείχνει 2:38. Κάτι περισσότερο από είκοσι δευτερόλεπτα νωρίτερα, δηλαδή. Δεν μπορούσε, βλέπετε, να κρύψει με τίποτα την ανησυχία του μην και οι πράσινοι σκοράρουν και φύγουν από την Τούμπα με τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Χαρακτηριστική και η απάντηση του Τάκη Φύσσα όταν τότε είχε ερωτηθεί από τον Γιώργο Μίνο που βρισκόταν στον αγωνιστικό χώρο, αμέσως μετά τη λήξη για το αν είναι δίκαιο το αποτέλεσμα. Ο Έλληνας μπακ γελώντας, είχε αναφέρει «το είδατε εσείς!». Όλα αυτά, βεβαίως, όχι με σκοπό να ευνοηθεί ο ΠΑΟΚ, αλλά αυτός που έμαθε είκοσι χρόνια να παίζει με τους δικούς του κανόνες. Να μην δίνει δικαίωμα στους τίτλους σε κανέναν άλλον, χτυπώντας βάναυσα το ελληνικό ποδόσφαιρο.

Τούμπα, η νύχτα των καθυστερήσεων που μνημονεύεται 20 χρόνια μετά! (vids)