Χρόνος ανάγνωσης 5’

Έλληνες στο εξωτερικό: Κονέ σερβίρει, Διαμαντάκος και Χατζηδιάκος σκόραρουν (vids)

0

Οι Έλληνες που εκπροσωπούν τη χώρα μας σε ομάδες του εξωτερικού είναι αρκετoί και γι' αυτό το λόγο το SDNA σας παρουσιάζει κάθε Δευτέρα τα πεπραγμένα τους. Ο «έλεγχος προόδου» μπορεί να χαρακτηριστεί θετικός αυτό το Σαββατοκύριακο. Ο Παντελής Χατζηδιάκος σκόραρε το εναρκτήριο τέρμα για την ομάδα του, ενώ ο Διαμαντάκος έβαλε δύο φορές γκολ από την άσπρη βούλα. Στη Σλοβακία οι Χρήστος Κουντουριώτης και Λάζαρος Ρότα βρήκαν έκαστος μία φορά δίχτυα στην ισοπαλία 2-2 της Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε.

Πάμε να δούμε αναλυτικά:

Αγγλία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Άρσεναλ): Έπαιξε για 90 λεπτά στην ισοπαλία με την Γουλβς.

Ντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Δεν αγωνίστηκε, ήταν εκτός αποστολής

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ):  Είδε το παιχνίδι με την Τσέλσι από τον πάγκο

Νίκος Καρέλης (Μπρέντφορντ): Είναι τραυματίας και δεν βρέθηκε στην αποστολή.

Γερμανία

Πάνος Ρέτσος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Παρέμεινε στον πάγκο στην ήττα της ομάδας του από την Γκλάντμπαχ.

Κώστας Σταφυλίδης (Χόφενχαϊμ): Είναι τραυματίας και έμεινε εκτός αποστολής.

Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Παρέμεινε στον πάγκο

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Δεν βρισκόταν στην αποστολή.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Σανκτ Πάουλι): Η ομάδα του ήρθε 2-2 με την Καρσλρούη, σκόραρε τα δύο γκολ με πέναλτι.

Γιάννης Γκέλιος (Χόλστεϊν Κέιλ): Ήταν βασικός στην ήττα από την Μπίλεφελντ

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Βασικός στην ήττα από την Ρόμα

Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Έμεινε στον πάγκο

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Λέτσε): Βρισκόταν εκτός αποστολής

Χαράλαμπος Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στη νίκη επί της Αταλάντα. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα, ενώ ο Ίλιτσιτς τον κλώτσησε και αποβλήθηκε.

Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Βγήκε ως αλλαγή μετά από 81 λεπτά στο 2-2 απέναντι στη Λέτσε

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Η ομάδα του έχασε 2-1 από την Έιμπαρ, έπαιξε βασικός.

Βασίλης Λαμπρόπουλος (Ντεπορτίβο Λα Κορούνια): 1-1 η «Ντέπο» απέναντι στην Φουενλαμπράδα, αγωνίστηκε βασικός.

Γαλλία

Ευθύμης Κουλούρης (Τουλούζ): Έπαιξε βασικός στην ήττα της Τουλούζ από τη Λιόν με 3-2.

Τάσος Δώνης (Ρεμς): Ήταν εκτός αποστολής.

Πορτογαλία

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Βασικός στη νίκη με 2-0 επί της Ρίο Άβε

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Εκτός αποστολής.

Ολλανδία

Κώστας Μήτρογλου (Αϊντχόφεν): Μπήκε ως αλλαγή μετά από 57 λεπτά αγώνα

Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ ΙΙ): Η ομάδα του ηττήθηκε 2-0 από την Γκρόνινγκεν, ήταν βασικός.

Μάριος Βρουσάι (Βίλεμ ΙΙ): Εκτός αποστολής εξαιτίας τραυματισμού.

Γιώργος Στρέζος (Βίλεμ ΙΙ): Ήταν στον πάγκο στο παιχνίδι απέναντι στην Γκρόνινγκεν.

Δημήτρης Ιωαννίδης (Φορτούνα Σιτάρντ): Εκτός αποστολής στην ήττα 6-0 από την Ουτρέχτη.

Κώστας Λάμπρου (Φίτεσε): Βρισκόταν στον πάγκο στην ήττα από την Έμεν.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Σκόραρε το πρώτο γκολ στη νίκη με 3-0 κόντρα στην Τβέντε.

Βέλγιο

Φιορίν Ντουρμισάι (Μπέβερν): Αγωνίστηκε για 52 λεπτά στην ήττα από την Ζούλτε Βάρεγκεμ.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Ήταν αναπληρωματικός στην ισοπαλία της ομάδας του κόντρα στην Μαλίν.

Τουρκία

Τάσος Μπακασέτας (Αλάνιασπορ): Έπαιξε βασικός στη «λευκή» ισοπαλία με την Μπασάκσεχιρ.

Μανώλης Σιώπης (Αλάνιασπορ): Βασικός και τα 90 λεπτά.

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Βασικός, αγωνίστηκε και τα 90 λεπτά.

Δημήτρης Χατζηϊσαΐας (Ρίζεσπορ): Εκτός αποστολής στην ήττα απέναντι στην Γαλατάσαραϊ.

Σλοβακία

Χρήστος Κουντουριώτης (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Σκόραρε στο παιχνίδι απέναντι στην Ζλάτε Μοράβτσε, το οποίο έληξε 2-2.

Λάζαρος Ρότα (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Έβαλε το πρώτο γκολ την ισοπαλίας με την Ζλάτε Μοράβτσε.

Κυριάκος Σαββίδης (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Αγωνίστηκε βασικός.

Δημήτρης Πόποβιτς (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Ξεκίνησε βασικός έπαιξε για 44 λεπτά.

Γιώργος Τζοβάρας (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Εκτός αποστολής στην νίκη επί της Σένιτσα.

Αυστρία

Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Εκτός αποστολής στην ήττα 1-0 από την Σεν Πόλτεν.

Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Η ομάδα του ηττήθηκε 4-0 από την Βόλφσμπεργκερ, έμεινε εκτός αποστολής.

Δανία

Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη):  Βασικός στη νίκη με 3-0 απέναντι στην Σοντερίσκε.

Ελβετία

Κώστας Δημητρίου (Βασιλεία): Έμεινε εκτός αποστολής.

Ουγγαρία

Θεόδωρος Μπέριος (Βάρντα): Εκτός αποστολής στην ήττα από την Ντιοσγκόρ

Σταύρος Τσουκαλάς (Βάρντα): Αγωνίστηκε για 82 λεπτά.

Ρουμανία

Θανάσης Παπάζογλου (Βολουντάρι): Ξεκίνησε βασικός και έπαιξε για 75 λεπτά στην ήττα από την Μποτοσάνι.

Πολωνία

Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν Σέτσιν): Έπαιξε βασικός απέναντι στην Λεχ Πόζναν, 1-1 το τελικό αποτέλεσμα.

Μιχάλης Μανιάς (Πογκόν Σέτσιν): Έμεινε στον πάγκο στην ισοπαλία με την Λεχ Πόζναν.

Λευκορωσία

Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Μπρεστ): Εκτός αποστολής για το ματς με την Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ.

Αζερμπαϊτζάν

Βαγγέλης Πλατέλας (Νέφτσι): Έμεινε στον πάγκο στη «λευκή» ισοπαλία με την Κάραμπαχ.

Τάσος Παπάζογλου (Ζίρα): Ξεκίνησε βασικός στο ισόπαλο (2-2) ματς με την Σουμγκαγήτ.

Σκωτία

Μάριος Όγκμποε (Χάμιλτον): Εκτός αποστολής για το ματς με την Ρος Κάουντι.

Αυστραλία

Παναγιώτης Κονέ (Γουέστερν Γιουνάιτεντ): Έδωσε την ασίστ για το τρίτο και νικητήριο γκολ της ομάδας του στο 3-2 επι της Μέλμπουρν Βίκτορι.

Σουηδία

Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ): Η ομάδα του ηττήθηκε με 7-1 από την Όστερσουντς και αγωνίστηκε για 71 λεπτά.

Bonus: Η Ντιουργκόρντεν κέρδισε το πρωτάθλημα στη Σουηδία και στο τιμ της βρίσκεται ο Νίκος Γκούλιος ως προπονητής τερματοφυλάκων.