Cosmote Sport 1HD

Κόντρα στα προγνωστικά ο Απόλλων Λάρισας, κατάφερε να κερδίσει με 2-1 τη Ξάνθη και να πάρει προβάδισμα πρόκρισης, ενόψει της ρεβάνς που θα γίνει στα Πηγάδια στις 4 Δεκεμβρίου.

Η ομάδα του Αριαν Μπελά, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, με το γκολ του Λισγάρα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και με γκολ των Ναζίμ και Μπρέμπου, πήρε μία πολύτιμη νίκη.

Γενικώς το παιχνίδι τα είχε... όλα. Καταιγισμό φάσεων (έγιναν 31 στο σύνολο τελικές φάσεις), χαμένων ευκαιριών, δύο δοκάρια και ορισμένες έξοχες επεμβάσεις των δύο πορτιέρε.

Γενικώς η Ξάνθη ήταν πολύ απειλητική, έχασε μεγάλες ευκαιρίες, τόσο στο 0-0, όσο και μετά το 1-1, ωστόσο η αστοχία τις στοίχισε με τους Θεσσαλούς σε μία κόντρα επίθεση να βρίσκουν τον τρόπο στο 83' να σκοράρουν με τον Μπρέμπο να εκμεταλλεύεται την όμορφη σέντρα του Σκούπρα και με ωραίο πλασέ να νικάει τον Γκονσάλβες που δεν είχε απάντηση.

Το γκολ του Λισγάρα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ισοφάρισε ο Ναζίμ, με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή μετά την παράλληλη σέντρα του Μπιμπάι.

Οι συνθέσεις:

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Άριαν Μπελά): Γκέκας, Χατζής, Σκούπρα, Ντος Σάντος (64’ Σιφναίος), Μπαστακός (64’ Νύκταρης), Λίταινας (75’ Νούσιος), Μπιμάι, Μπρέμπος, Καμπέρης, Κωστούλας, Ναζίμ.

ΞΑΝΘΗ (Κίκο Ραμίρεθ): Γκονζάλες, Πολέτο (58’ Εντουάρντο), Καμαρά, Ντε Λούκας, Σόσα (46’ Λεωντσάκος), Ρενέλα, Λισγάρας, Μπαριέντος (73’ Γκαργκαλατζίδης), Μουλέν, Ντουρίτσκοβιτς, Ντίρεσταμ.

Απόλλων Λάρισας-Ξάνθη 2-1