• 31' Χόρχε Ντίαζ
Κοκκινες καρτες
  • 60' Βλαντ Μοράρ

Στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι του Μίχαελ Ένινγκ μπροστά στο κοινό του «Κλεάνθης Βικελίδης», οι παίκτες του Άρη εμφανίστηκαν ψυχωμένοι ώστε να... τελειώσουν από νωρίς το παιχνίδι με τον Παναιτωλικό.

Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν καλύτεροι όπου είχαν τον απόλυτο έλεγχο, με τις γραμμές των παικτών να είναι αρκετά συμπαγείς και βρήκαν από νωρίς το πρώτο γκολ στην αναμέτρηση με τον Μπρούνο Γκάμα.

Ο Πορτογάλος ποδοσφαιριστής έκανε μια καταπληκτική κίνηση όπου πέρασε ανάμεσα από δύο αντιπάλους, οι οποίοι ακολούθως τον ανέτρεψαν και από την άσπρη βούλα κατάφερε να πετύχει τόσο το 1-0 για τον Άρη, όσο και να σημειώσει το 2ο σερί του γκολ.

Ο Παναιτωλικός στη συνέχεια προσπάθησε να... παγώσει τον ρυθμό του αγώνα και να γίνει πιο απειλητικός, ωστόσο έξι λεπτά μετά το 1-0 του Άρη, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να κερδίσουν και 2ο πέναλτι, με τον Ντίας να ανατρέπει καθαρά τον Σούντγκρεν. Αυτή την φορά, την μπάλα πήρε ο Μπράουν Ιντέγε, ο οποίος έγραψε το 2-0 και έφτασε τα τρία γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.

Από την πλευρά του ο Μάκης Χάβος προσπάθησε να αλλάξει την κατάσταση, αλλάζοντας τον σχηματισμό σε 4-2-3-1 και προβαίνοντας σε αλλαγές στα πρόσωπα, με τον Παναιτωλικό να φτάνει κοντά στο 2-1 στο 51’, ωστόσο η κεφαλιά του Μαρσιάλ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Έμαν.

Εννέα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες αφού ο Βλαντ Μοράρ, αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή και έτσι το έργο του Παναιτωλικού έγινε ακόμα πιο δύσκολο.

Ο Άρης συνέχισε να έχει τα ηνία του αγώνα, δημιούργησε και άλλες φάσεις για το 3-0 χωρίς να τα καταφέρει, ωστόσο πήρε την 2η σερί νίκη ξανά με μηδέν παθητικό και ψαλίδωσε την διαφορά από τις πρώτες έξι θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

• 11

Στο πρώτο του παιχνίδι μπροστά στο κοινό του «Κλεάνθης Βικελίδης», ο Μίχαελ Ένινγκ παρέταξε την ομάδα του με σχηματισμό 4-2-3-1, δίνοντας φανέλα βασικού στον Γιάννη Φετφατζίδη, ο οποίος αντιμετώπισε μικροπροβλήματα στις προπονήσεις που προηγήθηκαν, ωστόσο ήταν αρκετά δραστήριος. Αυτή την φορά έφερε τον Γκάμα σε ρόλο επιτελικού σε σχέση το ματς με την Ξάνθη, ο οποίος κατάφερε να κερδίσει το πρώτο πέναλτι και να σκοράρει, ανοίγοντας το δρόμο για τη νίκη της ομάδας του.

• 7

Ο Μάκης Χάβος παρέταξε την ομάδα του με σχηματισμό 4-4-1-1, χωρίς κάποια έκπληξη στα πρόσωπα, ωστόσο ο Παναιτωλικός βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ με 2-0 μετά από τα πέναλτι που κέρδισε ο Άρης, με αποτέλεσμα να ανακατέψει στην συνέχεια την τράπουλα. Συγκεκριμένα γύρισε τον σχηματισμό σε 4-2-3-1 με τον Παναιτωλικό από εκείνο το σημείο να δημιουργεί επικίνδυνες καταστάσεις, χωρίς ωστόσο να ανατρέψει την κατάσταση.

25'

Το πρώτο πέναλτι που κέρδισε ο Μπρούνο Γκάμα για τον Άρη, ήταν αυτό που άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη για τους «κιτρινόμαυρους». Ο Πορτογάλος παίκτης έκανε μια καταπληκτική κίνηση με αποτέλεσμα να τον ανατρέψουν δυο παίκτες, ευστόχησε από την άσπρη βούλα πετυχαίνοντας το 2ο σερί του γκολ και έδωσε ηρεμία και ψυχολογία στους συμπαίκτες του, που από την αρχή της αναμέτρησης πίεζαν για το πρώτο τέρμα.

• 8’

Τρομερή ευκαιρία για τον Άρη! Ο Κόρχουτ κάνει το γύρισμα από τα αριστερά, ο Γιοβάνοβιτς με προβολή πάει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, όμως ο Γιαννακόπουλος κάνει καταλυτική επέμβαση και «σώζει» τον Παναιτωλικό από τα χειρότερα.

• 26’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Τάχαρ ανατρέπει τον Γκάμα στην περιοχή με τον διαιτητή της αναμέτρησης, Τσαγγαράκης δείχνει το σημείο του πέναλτι, με τον Πορτογάλο μεσοεπιθετικό του Άρη, να αναλαμβάνει την εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα στο βάθος της εστίας του Γιαννακόπουλου.

• 31’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Οι «κιτρινόμαυροι» παίρνουν προβάδισμα δύο τερμάτων με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ιντέγε, αφού είχε προηγηθεί ανατροπή του Σούντγκρεν από τον Ντίαζ μέσα στην περιοχή.

• 37’

Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον Άρη. Ο Ιντέγε κόβεται την τελευταία στιγμή πριν... εκτελέσει τον Γιαννακόπουλο, με τον Σάσα να παίρνει το ριμπάουντ αλλά να σουταρει άουτ από το ύψος της περιοχής.

• 51’

Δοκάρι για τον Παναιτωλικό! Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μαρσιάλ πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Έμαν.

• 60’

Με δέκα παίκτες μένει ο Παναιτωλικός, αφού ο Βλαντ Μοράρ, αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή, Τσαγγαράκη, αφήνοντας την ομάδα του με αριθμητικό μειονέκτημα.

• 80’

Χαμένη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, με τον Μαρσιάλ, να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Άρη και να μειώσει για τον Παναιτωλικό.

• 81’

Τριπλή ευκαιρία για τον Άρη, με τον Ντουάρτε να μην μπορεί να βρει δύο φορές εστία και τον Ιντέγε να βλέπει το σουτ του να σταματάει στον Λουσέρο πριν καταλήξει στα δίχτυα.

• 92’

Ο Μπαΐροβιτς σκοράρει σε κενή εστία και μειώνει για τον Παναιτωλικό, ενώ απομένει ενάμιση λεπτό στο ματς. Ωραία προσπάθεια και γύρισμα του Αριγίμπι, ίσως να είναι οριακά οφσάιντ ο σκόρερ, ωστόσο ο Τσαγγαράκης μετά από υπόδειξη του VAR ακυρώνει το γκολ ως οφσάιντ.

• 1

Τα δύο πέναλτι που υπέπεσαν οι παίκτες του Παναιτωλικού, καθόρισαν σε μεγάλο βαθμό το αποτέλεσμα του αγώνα, με τους παίκτες του Άρη να εκμεταλλεύονται και τις δύο στιγμές που είχαν, παίρνοντας με τα γκολ του Γκάμα και του Ιντέγε σαφές προβάδισμα.

• 2

Ο Μίκαελ Ένινγκ στο πρώτο του ματς ως προπονητής του Άρη στο Κλεάνθης Βικελίδης, παρέταξε την ομάδα του με ορθολογικό σχήμα και είδε τους παίκτες του να αποδίδουν αυτά που τους ζήτησε στον αγωνιστικό χώρο, πανηγυρίζοντας το δεύτερο τρίποντο του στο πρωτάθλημα.

• 3

Ο Μπρούνο Γκάμα με τον Μπράουν Ιντέγε μετά την Ξάνθη, έδειξαν και απέναντι στον Παναιτωλικό ότι αρχίζουν να δένουν, με τους δύο ποδοσφαιριστές να εξελίσσονται σε σημεία αναφοράς για την μεσοεπιθετική γραμμή του Άρη.

Εικόνες που θέλουμε να τις βλέπουμε πιο συχνά στα ελληνικά γήπεδα, με την μικρή φίλη του Άρη, να είναι χαρούμενη βλέποντας τους παίκτες του Μίκαελ Ένινγκ, να παίρνουν το τρίποντο της νίκης απέναντι στον Παναιτωλικό.

16
Μπρούνο Γκάμα
O Πορτογάλος μεσοεπιθετικός του Άρη, ανέλαβε τον ρόλο του επιτελικού χαφ στην αναμέτρηση με τον Παναιτωλικό και ανταποκρίθηκε άψογα στα καθήκοντα του, ανοίγοντας τον δρόμο της νίκης για τον Άρη με το γκολ που σημείωσε, μετά το πέναλτι που κέρδισε.

11
Χόρχε Ντίαζ
Ο Ουρουγουανός μεσοεπιθετικός του Παναιτωλικού, αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από τους αμυντικούς του Άρη, που έκλειναν τους χώρους, με τον 30χρονο ποδοσφαιριστή του Παναιτωλικού, να υποπίπτει και στο δεύτερο πέναλτι που κέρδισαν οι «κιτρινόμαυροι», αφού ανέτρεψε εντός περιοχής τον Σούντγκρεν

9
Μπράουν Ιντέγε
O Νιγηριανός επιθετικός ανεβάζει συνεχώς στροφές και για ακόμη ένα ματς είχε θετική εικόνα, βοηθώντας τον Άρη με τις ενέργειες του να φτάσει τη νίκη απέναντι στον Παναιτωλικό. Με το εύστοχο πέναλτι που σημείωσε, μάλιστα, έφτασε τα τρία γκολ στο πρωτάθλημα.

Παρά το γεγονός πως είχε να διαχειριστεί δυο φάσεις πέναλτι, ο ρέφερι Πέτρος Τσαγγαράκης τις χειρίστηκε αμφότερα σωστά. Στο πρώτο πέναλτι ορθά δίνει την παράβαση καθώς ο Γκάμα περνάει ανάμεσα από δύο αντιπάλους και τον ανατρέπουν και οι... δύο, ενώ ορθά έδωσε και το 2ο έξι λεπτά μετά, καθώς ο Ντίας ανατρέπει τον Σούντγκρεν ενώ η μπάλα είχε φύγει από τα πόδια του, ενώ σωστή ήταν και η απόφαση να αποβάλει τον Μοράρ με δεύτερη κίτρινη, αφού ο Ρουμάνος επιθετικός απώθησε τον Βέλεθ. Στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων, ο Παναιτωλικό πέτυχε γκολ, ωστόσο μετά από υπόδειξη του VAR o Τσαγγαράκης, ορθώς ακύρωσε το γκολ. Σωστή και η απόφαση του επόπτη Παντελή Σπυρόπουλου στην φάση του πρώτου γκολ του Άρη που ακυρώθηκε, καθώς ο Φετφατζίδης ήταν σε θέση οφσάιντ.