Επίδειξη δύναμης έκανε η Παρί ΣΖ στο Βέλγιο, εκεί όπου συνέτριψε με 5-0 την Κλαμπ Μπριζ, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κίλιαν Μπαπέ, που πέτυχε χατ-τρικ (είχε και ασίστ) αν και μπήκε στο παιχνίδι ως αλλαγή (στο 52').

Τα άλλα δύο γκολ σημείωσε ο Ικάρντι, με τον Ντι Μαρία να έχει τρεις ασίστ στο παιχνίδι. Με τη νίκη τους αυτοί οι Παριζιάνοι έκαναν το τρία στα τρία στον 1ο όμιλο και επί της ουσίας «κλείδωσαν» την πρωτιά, έχοντας μάλιστα 9-0 τέρματα.

Στο άλλο παιχνίδι που έγινε στην Τουρκία η Ρεάλ Μαδρίτης, ήταν πραγματική «βασίλισσα» και κέρδισε με 1-0 (το γκολ ο Κρόος), ωστόσο είχε σωρεία χαμένων ευκαιριών για να πετύχει κι άλλα τέρματα.

Εστω και έτσι όμως πήρε το τρίποντο-ανάσα, το πρώτο της στον όμιλο και αναρριχήθηκε στην δεύτερη θέση με τέσσερις βαθμούς.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 0-1

Αυτή τη φορά η Ρεάλ Μαδρίτης έδιωξε τις όποιες υποψίες νέας ευρωπαϊκής γκέλας υπήρχαν από το ημίχρονο. Το γκολ του Τόνι Κρόος (στο 100ο του παιχνίδι στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση) στο 18' ήταν καθοριστικό, όχι μόνο για την ψυχολογία των Μερένγκες, αλλά και για την έκβαση του αγώνα από τη στιγμή που η ομάδα του Φατίχ Τερίμ αναγκάστηκε να αλλάξει πλάνο παιχνιδιού και να κυνηγήσει αρχικά ένα γκολ ισοφάρισης. Το ημίχρονο έκλεισε στο 1-0 (με τη Ρεάλ να έχει συνολικά 14 τελικές) και εδώ είναι το ενδιαφέρον στατιστικό που δείχνει και το γιατί η Ρεάλ Μαδρίτης δεν θυμίζει τελευταία σε τίποτα την ομάδα που έκανε... περίπατο στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, αφού αυτό ήταν μόλις το πρώτο στα πέντε τελευταία πρώτα ημίχρονα των ευρωπαϊκών παιχνιδιών της Ρεάλ που η ομάδα του Ζιντάν είχε «κεφάλι» στο σκορ.

Η Ρεάλ Μαδρίτης συνέχισε να απειλεί και να χάνει ευκαιρίες στην Κωνσταντινούπολη, όμως η μπάλα δεν έκανε το χατίρι στους παίκτες του Ζιντάν, με τον Μουσλέρα να βάζει... το χέρι του, καθώς ήταν από τους λόγους που έμεινε το 1-0 χάρη στις πολλές και δύσκολες επεμβάσεις του. Είναι χαρακτηριστικό πως η Ρεάλ είχε 13 τελικές εντός εστίας.

Το «φτωχό» βάσει εικόνας του αγώνα 1-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε με την ισπανική ομάδα να πανηγυρίζει την πρώτη της νίκη στον 1ο όμιλο της διοργάνωσης και να φτάνει τους τέσσερις βαθμούς.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΙ (Φατίχ Τερίμ): Μουσλέρα, Σερί (77' Εμρέ Μορ), Μπελχαντά (67' Ομέρ Μπαϊράμ), Μπάμπελ, Ντόνκ (46' Φεγκουλί), Μαριάνο Φερέιρα, Αντονέ, Λουινταμά, Μαρκάο, Ναγκατόμο, Νζονζί.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ζινεντίν Ζιντάν): Κουρτουά, Καρβαχάλ, Σέρχιο Ράμος, Βαράν, Αζάρ (79' Βινίσιους), Κρόος, Μπενζεμά, Μαρσέλο, Κασεμίρο, Βαλβέρδε (79' Χάμες Ροντρίγκες), Ροντρίγκο (82' Γιόβιτς).

ΤΟ ΓΚΟΛ

ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ - ΠΑΡΙ ΣΖ 0-5

Nωρίς-νωρίς «καθάρισε» την μπουγάδα η Παρί στο Βέλγιο, απέναντι στη Κλαμπ Μπριζ, που είδε τα όποια σχέδια είχε κάνει να πηγαίνουν... στράφι σε μόλις επτά λεπτά παιχνιδιού. Μια άψογη συνεργασία από τους Ντι Μαρία (είχε τρεις ασίστ συνολικά στο παιχνίδι) και Ικάρντι ήταν αρκετή με τον Αργεντινό στράικερ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μινιολέ.

Γκολ που «ξεκλείδωσε» πολύ το παιχνίδι, έδωσε αρκετούς χώρου στους Γάλλους, που είχαν ακόμα περισσότερες ευκαιρίες για να πετύχουν και δεύτερο γκολ. Ντι Μαρία και Τσούπο-Μότινγκ όμως αστόχησαν με το «εύθραυστο» 1-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Η πολύ ποιοτική Παρί ΣΖ, έκανε επίδειξη δύναμης στο δεύτερο ημίχρονο και με χατ-τρικ του Μπαπέ (61' και 79', 83') με τον Γάλλο να μπαίνει στο παιχνίδι ως αλλαγή στο 52', και να έχει και ασίστ και άλλο ένα του Ικάρντι (63') πήρε τη νίκη (0-5) που την φέρνει αγκαλιά με την πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League.

ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ (ΦΙλίπ Κλεμέντ): Μινιολέ, Σομπόλ (80' Μπαλάντα), Ντιατά, Ντελί, Βανακέν, Ριτς, Ταού, Μποναβεντούρ (76' Οπεντά), Μεσέλ, Μάτα, Ντε Κετελάρ (57' Οκερέκε).

ΠΑΡΙ ΣΖ (Τόμας Τούχελ): Νάβας, Σίλβα, Κιμπεπέ, Μαρκίνιος, Βεράτι, Ντι Μαρία, Μενιέ, Μπερνάτ, Τσούπο-Μότινγκ (52' Mπαμπέ), Ικάρντι (65' Παρέδες), Ερέρα (72' Ντιαλό).