• 62' Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι
  • 75' Κορεντίν Τολισό
  • 50' Τιάγκο Αλκάνταρα
  • 71' Μάνουελ Νόιερ

Απλή διαφορά κλάσης! Ο Ολυμπιακός έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε απέναντι στο κυνικό γερμανικό μεγαθήριο, προηγήθηκε, κράτησε μπάλα, έφτιαξε τις ευκαιρίες του, μείωσε ξανά στο φινάλε, ωστόσο η Μπάγερν έδειξε ότι σε αυτό το επίπεδο, αφενός ότι τα λάθη πληρώνονται ακριβώς, αφετέρου ότι οι λεπτομέρειες κάνουν στο φινάλε τη διαφορά. Η νίκη (2-3) της γερμανικής ομάδας τη στέλνει πια στους 9 βαθμούς και την κάνει απόλυτο φαβορί πρωτιάς, ενώ για τους Πειραιώτες επί της ουσίας δεν αλλάζει τίποτα και θα κυνηγήσουν στο φινάλε τη νίκη επί του Αστέρα για την 3η θέση. Σημειώνεται ότι αυτή ήταν η πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα του Ολυμπιακού, πρώτη εντός έδρας στην Ευρώπη μετά από 10 ματς, ωστόσο παρέμεινε χωρίς νίκη σε ματς ευρωπαϊκού ομίλου για 12 σερί αγώνα.

Όσον αφορά στην εξέλιξη του αγώνα, από τα πρώτα δευτερόλεπτα η Μπάγερν προσπάθησε να κυριαρχήσει στο Καραϊσκάκη, όπως κάνει δηλαδή και σε κάθε άλλο γήπεδο, με πολύ έντονη πίεση και φουλ επίθεση. Αυτό δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην «ερυθρόλευκη» άμυνα και κυρίως πάνω στα δυο στόπερ Σεμέδο και Μεριά, ενώ αρκετές λάθος «ερυθρόλευκες» πάσες, υπήρξαν και στη μεσαία γραμμή. Γρήγορα πάντως ο Ολυμπιακός βελτίωσε τις αντιδράσεις του, με τριπλή ζώνη άμυνας και με δική του πίεση στα χαφ, αλλά όχι «ψηλά» στην γερμανική άμυνα. Το πρώτο τέταρτο πέρασε με την βαυαρική ομάδα σε θέση επίθεσης και τους Πειραιώτες καλά κλεισμένους, με 11 παίκτες πίσω από τη μπάλα και πολύ καλές αλληλοκαλύψεις τηρουμένων των συνθηκών και των δυσκολιών του αγώνα.

Μάλιστα, η ομάδα του Μαρτίνς ευτύχησε να πάρει και κεφάλι στο σκορ με το προσφιλές δικό της στυλ υπό τις οδηγίες του Πορτογάλου: με ταχύτατη κυκλοφορία μπάλας και επίθεση από την πτέρυγα. Ήταν η φάση του 23ου λεπτού όταν Ποντένσε, Μασούρας και Τσιμίκας συνδυάστηκαν, ο τελευταίος έβγαλε τη σέντρα και ο Ελ Αραμπί αξιοποίησε τη μισή ευκαιρία που χρειάζεται για να σκοράρει, με κεφαλιά από το πίσω δοκάρι. Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος μετά το γκολ στη μεσαία γραμμή, κατάφερε να πιέσει πιο σωστά τους Γερμανούς και να βγει πιο συχνά από την άμυνά του, ωστόσο η Μπάγερν και πάλι βρήκε σχετικά γρήγορα την απάντηση στο 34', εκμεταλλευόμενη το ότι η ομάδα του Μαρτίνς ξεθάρρεψε. Σκόρερ ήταν ο Λεβαντόφσκι που πήρε το ριμπάουντ σε σουτ του Μίλερ, μετά από επίθεση από τα δεξιά. Ως το φινάλε του πρώτου μέρους, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να «κλειδώσει» το ματς, η Μπάγερν είχε ακόμη μια ευκαιρία για γκολ, ωστόσο η άμυνα των γηπεδούχων ανταποκρίθηκε, κρατώντας αυτό το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, με φουλ πίεση αυτή τη φορά ως και την εστία του Νόιερ. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να χτυπήσουν την αργή γερμανική άμυνα με τα τέσσερα... πλάγια μπακ (σ.σ. Ερναντές, Παβάρ έπαιξαν ως στόπερ), ανεβάζοντας τους ρυθμούς τους στην κυκλοφορία της μπάλας και παίρνοντας και την κατοχή. Όλα αυτά έφεραν πέντε τελικές των Πειραιωτών και μια καλή ευκαιρία του Μασούρα, ωστόσο η... κυνική γερμανική μηχανή, ήταν αυτή που σκόραρε και πάγωσε το Καραϊσκάκη στην μία μόλις τελική της σε αυτό το διάστημα. «Δράστης» και πάλι ο Λεβαντόφκσι, μετά από νέο λάθος του Σεμέδο νωρίτερα. Απέναντι σε έναν απογοητευμένο Ολυμπιακό που στη συνέχεια επιτέθηκε μάλλον βιαστικά και όχι γρήγορα, η Μπάγερν απέδειξε για πολλοστή φορά ότι σε αυτό το επίπεδο όλα τα λάθη πληρώνονται και τελικά «καθάρισε» το ματς στο 75' με το 1-3 του Τολισό. Ως το φινάλε, ο Ολυμπιακός βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσει, μείωσε με τον Γκιγιέρμε, είχε την ευκαιρία για το 3-3 με τον Ποντένσε, όμως... στο τέλος νίκησαν οι Γερμανοί.

• 10

Ο Πέδρο Μαρτίνς κατέβασε την καλύτερη διαθέσιμη ενδεκάδα του, με δεδομένες τις απουσίες. Με τρεις χαφ για να πιέσει και να ελέγξει στα χαφ, με τον Ελ Αραμπί που έχει την ικανότητα να είναι πιο «οικονομικός» από τον Γκερέρο στην αξιοποίηση των ευκαιριών και ας υστερεί σε πίεση και δημιουργία. Τα πάντα απέδωσαν... σχεδόν τέλεια, αν δεν υπήρχαν οι λεπτομέρειες με τα ελάχιστα λάθη στην άμυνα που αξιοποίησαν και με το παραπάνω οι Γερμανοί.

• 9

Η Μπάγερν δεν έκανε το καλύτερο δυνατό παιχνίδι της, απόρροια και του καλού ματς του Ολυμπιακού, ωστόσο όταν έχεις τόση ποιότητα και τόσο βάθος στο ρόστερ, κάποιες φορές δεν χρειάζεται κάτι περισσότερο. Ο Λεβαντόφσκι έκανε τη διαφορά στην επίθεση στα σημεία που χρειάστηκε, ενώ γενικά σε επίπεδο τακτικής ο Κόβατς πήρε δεν έκανε κάτι περισσότερο απ' ότι συνήθως κάνει επί των ημερών του, διατηρώντας δηλαδή το... αυτοματοποιημένο ποδόσφαιρο της ομάδας του.

34'

Στην πρώτη βολίδα του Μίλερ ο Σα ανταποκρίθηκε. Ενστικτωδώς και με μεγάλη υπερένταση αλλά ανταποκρίθηκε. Στην δεύτερη συνεχόμενη βολίδα των παικτών της Μπάγερν, αυτή τη φορά από τον Λεβαντόφσκι, ήταν αδύνατο να υπάρξει δεύτερη θετική αντίδραση: η Μπάγερν έφερε το παιχνίδι στα ίσια πολύ γρήγορα με ένα γκολ - σήμα κατατεθέν της βαυαρικής επιθετικότητας που χαρακτηρίζει το στιλ παιχνιδιού της αντιπάλου του Ολυμπιακού, στη φάση του αγώνα.

• 6’

Πρώτο σουτ για τη Μπάγερν από τον Κουτίνιο, από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα κοντράρει και περνάει κόρνερ.

• 13’

Καλή κίνηση του Κουτίνιο και σουτ από τα αριστερά, ο Σα είναι στη σωστή θέση για να μπλοκάρει.

• 16’

Μακρινό, φιλόδοξο πλασέ του Λεβαντόφσκι, η μπάλα ψηλά άουτ.

• 18’

Πρώτη τελική του Ολυμπιακού με βολέ του Γκιγιέρμε στην κίνηση άουτ, μετά από γύρισμα του Καμαρά.

• 23’

ΓΚΟΛ! Ο Ποντένσε κάνει έξοχη ενέργεια, αλλάζει το παιχνίδι για τον Μασούρας, αυτός δίνει στον Τσιμίκα, ο μπακ του Ολυμπιακού βγάζει μια υπέροχη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Ελ Αραμπί με κεφαλιά γράφει το 1-0. Ο Νόιερ έδιωξε αλλά η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή.

• 31’

Ταχύτατη αντεπίθεση του Ολυμπιακού με Μπουχαλάκη και Μασούρα, η μπάλα φτάνει τον Τσιμίκα που κάνει το γύρισμα, η μπάλα κοντράρει και παραλίγο να γίνει το αυτογκόλ από κόντρα στον Ερνάντες.

• 34’

ΓΚΟΛ! Η Μπάγερν ισοφαρίζει με τον Λεβαντόφσκι να παίρνει το κοντινό «ριμπάουντ» μετά από επέμβαση του Σα σε βολέ του Μίλερ, έπειτα από επίθεση της γερμανικής ομάδας από δεξιά.

• 39’

Μεγάλη ευκαιρία για τη Μπάγερν. Σωτήρια επέμβαση του Τσιμίκα πάνω στη γραμμή προ του Κουτίνιο που γλιτώνει τον Ολυμπιακό από το 1-2, μετά από προσπάθεια του Γκνάμπρι.

• 44’

Σουτ του Μίλερ εκτός περιοχής με το αριστερό, ο Σα δεν ανησυχεί και ελέγχει την πορεία της μπάλας, άουτ.

• 46’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Σέντρα του Ποντένσε από τα δεξιά και κεφαλιά του Μασούρα από καλή θέση, ένα μέτρο άουτ.

• 49’

Κεφαλιά του Γκιγιέρμε μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μασούρα, αρκετά μέτρα άουτ η μπάλα.

• 51’

Νέα τελική του Ολυμπιακού, αυτή τη φορά με τον Μπουχαλάκη να σουτάρει δυνατά από μακριά και τη μπάλα να περνάει ψηλά άουτ.

• 62’

ΓΚΟΛ! Η Μπάγερν παίζει... βόλεϊ με κεφαλιές στην περιοχή του Σα μετά από κόρνερ, την πρώτη ο Μπόατενγκ, τη δεύτερη ο Μίλερ και ο Λεβαντόφσκι από κοντά νικά τον Πορτογάλο με εναέριο πλασέ.

• 75’

ΓΚΟΛ! Ταχύτατη επίθεση της Μπάγερν που αλλάζει έξοχα τη μπάλα, αυτή φτάνει στον Τολισό μετά από κόντρα και αυτός με ένα υπέροχο σουτ εκτός περιοχής, στέλνει τη μπάλα στη γωνία του Σα.

• 79’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός μειώνει άμεσα σε 2-3, με τον Γκιγιέρμε να σουτάρει από μακριά και τη μπάλα να καταλήγει στην εστία του Νόιερ έπειτα από κόντρα στον Τιάγκο.

• 87’

Φοβερή ενέργεια του Ποντένσε που μπήκε στην περιοχή του Νόιερ, άλλαξε πόδι και σούταρε με το αριστερό, αλλά ο Γερμανός μπλόκαρε.

• 1

Η ισοφάριση του Λεβαντόφσκι μετά από δέκα λεπτά κυριαρχίας του Ολυμπιακού και ενώ είχε βάλει φωτιά στο Καραϊσκάκη με το 1-0, είναι η μισή ιστορία του αγώνα.

• 2

Η... άλλη μισή γράφτηκε με τον ίδιο τρόπο, μετά από 5 τελικές του Ολυμπιακού και τη Μπάγερν να κάνει την ανατροπή μάλλον από το πουθενά, μετά από ένα τραγικό λάθος του Σεμέδο.

• 3

Η φάση του Ποντένσε στο φινάλε άξιζε... κάτι παραπάνω. Έκανε την κίνηση, ντρίμπλαρε σωστά, σημάδεψε εστία, ωστόσο όχι με τον τρόπο που θα έπρεπε για να νικήσει τον Νόιερ και να ισοφαρίσει.

Όσες φορές και αν το βιώσει ένα γήπεδο, πάντα μα πάντα η στιγμή που το σεντόνι του Champions League θα τεντώνεται και θα κουνιέται στο κέντρο του γηπέδου θα είναι μια υπέροχη στιγμή, η πρακτική επικύρωση πως το ποδοσφαιρικό βράδυ που θα ακολουθήσει είναι σημαντικό.

9
Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι
Είναι ένας από τους καλύτερους επιθετικούς που κυκλοφορούν στα ευρωπαϊκά γήπεδα και το μεγαλύτερο επιθετικό όπλο της Μπάγερν. Ο Λεβαντόφσκι το επιβεβαίωσε αυτό και στο «Καραϊσκάκης»: έβαλε δυο γκολ, αποτελούσε μόνιμη πηγή κινδύνου για την άμυνα του Ολυμπιακού και υπήρξε ο αναμφισβήτητος MVP του αγώνα.

3
Ρούμπεν Σεμέδο
Περιμένει πολλά από τον κεντρικό του αμυντικό ο Ολυμπιακός και στο παιχνίδι με την Μπάγερν δεν τα πήρε: ο Ρούμπεν Σεμέδο βρέθηκε σε πάρα πολύ κακή μέρα, είχε κακές τοποθετήσεις, έκανε πολλά λάθη και εκτέθηκε σε πολλές περιπτώσεις από τους αντιπάλους του. Η τόσο κακή του απόδοση ήταν ένας από τους λόγους της ήττας του Ολυμπιακού.

21
Κώστας Τσιμίκας
Έβγαλε τη σέντρα για το 1-0, ήταν εξαιρετικά σταθερός στα αμυντικά του καθήκοντα (η Μπάγερν δεν απείλησε σχεδόν καθόλου από τη μεριά του σε αντίθεση με το έτερο άκρο της άμυνας), αξιοπρεπέστατος στις προωθήσεις του και έκανε μια αθόρυβη μεν αλλά πολύ ουσιαστική εμφάνιση δε. Από τις εμφανίσεις που βάζουν έναν Έλληνα παίκτη στα μπλοκάκια των συλλόγων των μεγάλων ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων.

Ο Ολλανδός Ντάνι Μάκελι έκανε μια διαιτησία που συνολικά ήταν ισορροπημένη αλλά υπάρχουν δυο φάσεις για τις οποίες ο Ολυμπιακός διαμαρτύρεται. Η πρώτη είναι στα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου με το σκορ ακόμα στο 1-1, όταν και οι «ερυθρόλευκοι» φώναξαν για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μασούρα μέσα στην περιοχή. Η δεύτερη αφορά στο δεύτερο γκολ της Μπάγερν, όπου και ο Λεβαντόφσκι φαίνεται και από το replay πως βρίσκεται σε θέση οφσάιντ. Αν η πρώτη φάση μοιάζει συζητήσιμη, στην δεύτερη φαίνεται πως ο Ολυμπιακός έχει δίκιο.

Υποψηφιότητα για τον τελικό Champions League 2028 ανακοίνωσε ο πρωθυπουργός της Γεωργίας