Οι Έλληνες ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στο εξωτερικό είχαν συνολικά καλές αποδόσεις αυτή την εβδομάδα. Αυτό φαίνεται από τα τέσσερα γκολ που σημείωσαν με τις ομάδες τους οι Φούντας, Βρουσάι, Μπακασέτας και Κονέ, ενώ ο Ζέκα μοίρασε μία ασίστ.

Αναλυτικά τα πεπραγμένα τους:

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Έπαιξε βασικός στην εκτός έδρας ισοπαλία της Γουότφορντ κόντρα στην Τότεναμ.

Νίκος Καρέλης (Μπρέντφορντ): Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόμου έγινε αλλαγή στη νίκη απέναντι στη Μίλγουολ με 3-2.

Γερμανία

Πάνος Ρέτσος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Δεν αγωνίστηκε στην ήττα της ομάδας του κόντρα στην Άιντραχτ.

Κώστας Σταφυλίδης (Χόφενχαϊμ): Δεν αγωνίστηκε στη νίκη κόντρα στη Σάλκε.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Σανκτ Πάουλι): Ξεκίνησε βασικός στην ήττα με 1-0 από την Ντάρμσταντ.

Στέλιος Κοκοβας (Μπόχουμ): Δεν ήταν στην αποστολή για το ματς κόντρα στην Καρλσρούη.

Γιάννης Γκέλιος (Χόλστεϊν Κέιλ): Βασικός στην νίκη επί της Στουτγάρδης με 1-0.

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Βασικός στην νίκη απέναντι στη Βερόνα με 2-0.

Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Ήταν αναπληρωματικός στην νίκη με 2-0 κόντρα στην Ελλάς Βερόνα.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Λέτσε): Έπαιξε πολύ καλά στην ισοπαλία της Λέτσε με αντίπαλο τη Μίλαν με 2-2.

Χαράλαμπος Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Δεν ήταν στην αποστολή της Κάλιαρι για τον αγώνα με την Σπαλ.

Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Αναπληρωματικός στην ήττα της ομάδας του απέναντι στην Ίντερ με 4-3.

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεβάντε): 'Εβγαλε όλο το ματς στην ήττα με 2-0 απέναντι στη Χετάφε.

Βασίλης Λαμπρόπουλος (Ντεπορτίβο Λα Κορούνια): Έμεινε στον πάγκο σε παιχνίδι που η ομάδα του ηττήθηκε από τη Μάλαγα.

Γαλλία

Ευθύμης Κουλούρης (Τουλούζ): Αγωνίστηκε 89 λεπτά στη νίκη της ομάδας του απέναντι στη Λιλ.

Τάσος Δώνης (Ρεμς): Εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο στο 68ο λεπτό, με την ομάδα του να κερδίζει με 1-0 τη Μονπελιέ.

Πορτογαλία

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Δεν ήταν στην αποστολή για το παιχνίδι Κυπέλλου της Μπενφίκα.

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Αγωνίστηκε 70 λεπτά στον αγώνα των «αετών» για το Κύπελλο Πορτογαλίας.

Ολλανδία

Κώστας Μήτρογλου (Αϊντχόφεν): Μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 78'. Η PSV κέρδισε την Ουτρέχτη 3-0.

Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ ΙΙ): Έγινε αλλαγή στο 79', η ομάδα του κέρδισε 1-0 την Τβέντε.

Μάριος Βρουσάι (Βίλεμ ΙΙ): Σκόραρε το νικητήριο γκολ στο παιχνίδι με την Τβέντε.

Γιώργος Στρέτζος (Βίλεμ ΙΙ): Βρισκόταν στον πάγκο.

Δημήτρης Ιωαννίδης (Φορτούνα Σιτάρντ): Η ομάδα του κέρδισε την Έμεν 1-0, βρισκόταν στον πάγκο.

Κώστας Λάμπρου (Φίτεσε): Ήταν αναπληρωματικός στην νίκη της ομάδας του.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Ήρθε από τον πάγκο στο 68' στην εντός έδρας ήττα από τη Χέρενφεν.

Βέλγιο

Φιορίν Ντουρμισάι (Μπέβερν): Βρισκόταν στον πάγκο στη νίκη απέναντι στη Γάνδη.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Δεν αγωνίστηκε στην νίκη της ομάδας του.

Τουρκία

Τάσος Μπακασέτας (Αλάνιασπορ): Ο Μπακασέτας σκόραρε ένα γκολ και μοίρασε μία ασίστ στην νίκη κόντρα στη Ρίζεσπορ με 5-2.

Μανώλης Σιώπης (Αλάνιασπορ): Αγωνίστηκε και τα 90 λεπτά.

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Έπαιξε κατά τη διάρκεια ολόκληρου του παιχνιδιού.

Δημήτρης Χατζηϊσαΐας (Ρίζεσπορ): Αντικαταστάθηκε στις αρχές του β' ημιχρόνου στο παιχνίδι απέναντι στην Αλάνιασπορ.

Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Έπαιξε βασικός στη «λευκή» ισοπαλία απέναντι στη Μπεσίκτας.

Σλοβακία

Χρήστος Κουντουριώτης (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Ήρθε από τον πάγκο στο 73ο λεπτό στην ισοπαλία κόντρα στη Ζίλινα,

Λάζαρος Ρότα (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Ήταν βασικός απέναντι στη Ζίλινα.

Κυριάκος Σαββίδης (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Αγωνίστηκε 90 λεπτά.

Δημήτρης Πόποβιτς (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Αγωνίστηκε 80 λεπτά απέναντι στη Ζίλινα.

Γιώργος Τζοβάρας (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Δεν βρισκόταν στην αποστολή της ομάδας του.

Αυστρία

Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Άνοιξε το σκορ στην ισοπαλία με 1-1 απέναντι στη Βόλφσμπεργκ.

Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός στην ισοπαλία κόντρα στη Σάλτσμπουργκ.

Δανία

Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Η ομάδα του κέρδισε με 3-1 την Έσμπιεργκ μοιράζοντας την ασίστ του δεύτερου γκολ.

Ελβετία

Κώστας Δημητρίου (Βασιλεία): Εκτός αποστολής για το ματς κόντρα στην Τουν.

Βουλγαρία

Γιάννης Κάργας (Λέφσκι Σόφιας): Αναπληρωματικός στην νίκη επί της Άρντα.

Δημήτρης Χαντάκιας (Τσέρνο Μόρε): Αγωνίστηκε βασικός στο 2-0 κόντρα στην Βιτόσα.

Θεόφιλος Κουρούπης (Βιτόσα Μπίστριτσα): Ήρθε από τον πάγκο στο 71ο λεπτό στην ήττα με την Τσέρνο Μόρε

Ουγγαρία

Θεόδωρος Μπέριος (Βάρντα): Έπαιξε βασικός στην νίκη απέναντι στη Ρακόστζι.

Σταύρος Τσουκαλάς (Βάρντα): Βρισκόταν εκτός αποστολής.

Ρουμανία

Θανάσης Παπάζογλου (Βολουντάρι): Βασικός στη λευκή ισοπαλία απέναντι στην Χέρμσταντ.

Πολωνία

Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν Σέσιν): Αγωνίστηκε 90 επτα στην νίκη απέναντι στην Ζαγκλέμπιε Λούμπιν.

Μιχάλης Μανιάς (Πογκόν Σέσιν): Δεν έπαιξε, καθώς βρισκόταν στον πάγκο.

Λευκορωσία

Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Μπρεστ): Ήταν εκτός αποστολής για το παιχνίδι με την Σλούτσκ.

Αζερμπαϊτζάν

Βαγγέλης Πλατέλας (Νέφτσι): Η ομάδα του κέρδισε τη Ζίρα με 3-0, εκείνος μπήκε στο 70'.

Τάσος Παπάζογλου (Ζίρα): Ήταν βασικός στην ήττα με 3-0 κόντρα στη Νέφτσι.

Σκωτία

Μάριος Όγκμποε (Χάμιλτον): Αγωνίστηκε για 76 λεπτά στην ισοπαλία 1-1 με την Χιμπέρνιαν.

Αυστραλία

Παναγιώτης Κονέ (Γουέστερν Γιουνάιτεντ):  Σκόραρε το γκολ της ομάδας του κόντρα στην Περθ Γκλόρι.

Έλληνες στο Εξωτερικό: Έλαμψαν Φούντας, Βρουσάι, Μπακασέτας και Κονέ (vids)