Η Κολονία μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 8ο λεπτό του αγώνα άνοιξε το σκορ. Μετά από φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή η μπάλα έφτασε Τερόντ, ο οποίος άνοιξε το σκορ από κοντά. Ο διαιτητής έκανε χρήση του VAR μάλιστα και στην συνέχεια επικύρωσε κανονικά το γκολ.

Εννιά λεπτά αργότερα η Πάντερμπορν έφτασε μία ανάσα από το 1-1. Ο Χόλτμαν εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από μέση απόσταση, με την μπάλα να περνάει μόλις λίγα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι.

Στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου η Κολονία έχασε μία τεράστια ευκαιρία με τον Τερόντ να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι μέσα από την περιοχή.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση με το σουτ του Χόλτμαν να αποκρούει εντυπωσιακά ο Χορν.

Στο 59ο λεπτό της αναμέτρησης ο Σουντ με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-0 και έβαλε γερές βάσεις για τη νίκη. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μπορνόβ με εκπληκτικό τελείωμα.

Κολωνία - Πάντερμπορν 3-0