• 6' Δημήτρης Λημνιός
  • 11' Κάρολ Σφιντέρσκι
  • 19' Ντόουγκλας Αουγκούστο
  • 23' Λάζαρ Ρόμανιτς

Γκολ και θέαμα στην Τούμπα, με τους «ασπρόμαυρους» να προσφέρουν ένα χορταστικό παιχνίδι στους φίλους της ομάδας που βρέθηκαν στην Τούμπα, επικρατώντας της Λαμίας με 3-0 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Super League 1.

Ο... χορός των γκολ ξεκίνησε μόλις στο 2΄λεπτό της αναμέτρησης, με τον Μίσιτς να πιστοποιεί από νωρίς τις υψηλές πτήσεις που πραγματοποιεί, «εκτελώντας» με μακρινό σουτ εκτός περιοχής τον Βελλίδη, ο οποίος φάνηκε να μην βρίσκεται σε καλή ημέρα.

Η σκυτάλη δόθηκε στον Λημνιό (6'), ο οποίος μετά από εξαιρετική συνεργασία με τον Γιαννούλη, πήρε τη κεφαλιά, νικώντας κατά κράτος τον αντίπαλό του για το 2-0. Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν non stop και πριν την ολοκλήρωση του 15λεπτου, βρήκαν ένα ακόμη γκολ. Αυτήν την φορά, από τον... συνήθη ύποπτο, Κάρολ Σφιντέρσκι, ο οποίος πρόσφερε το στιγμιότυπο του αγώνα, σκοράροντας με τακουνάκι μετά από ασίστ του βασικού Στοχ.

Ο Δικέφαλος απέπνεε όρεξη και φρεσκάδα από τα άκρα, έχοντας βοήθειες και από τον άξονα, μην επιτρέποντας σε κανένα σημείο του α΄ημιχρόνου στους φιλοξενούμενους να κρατήσουν μπάλα, να ασκήσουν πίεση και να δημιουργήσουν επικίνδυνες συνθήκες μπροστά από τον Ζίβκοβιτς, στο πιο ήρεμο απόγευμα για τον Σέρβο.

Με μαζεμένες αλλαγές απάντησε ο Αντωνίου στο β΄ημίχρονο, ψάχνοντας αντίδραση απέναντι στον ΠΑΟΚ, προχωρώντας ακόμη και στην αντικατάσταση του τερματοφύλακα της Λαμίας, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Ο Δικέφαλος φάνταζε μια μόνιμη πηγή κινδύνου, δημιουργώντας διαρκώς φάσεις μπροστά από τα αντίπαλα καρέ, έχοντας ακόμη και δοκάρι (76') με τον Σφιντέρσκι αλλά ο πορτιέρε της Λαμίας με τη βοήθεια και της τύχης πρόλαβε να μπλοκάρει τη μπάλα, διατηρώντας μέχρι τέλους το 3-0.

Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού, η επανεμφάνιση του αρχηγού του ΠΑΟΚ, Αντελίνο Βιεϊρίνια αντί του Λημνιού, σηκώνοντας την Τούμπα στο πόδι που είχε στήσει από νωρίς το δικό της πάρτυ...

• 9

Για πρώτη φορά, ο Αμπέλ Φερέιρα έδωσε φανέλα βασικού στον Μίροσλαβ Στοχ, ρίχνοντας τον Σλοβάκο στο αριστερό άκρο της επίθεσης. Μια επιλογή που τον δικαίωσε εκ του αποτελέσματος καθώς ο Στοχ παρουσιάστηκε άκρως ορεξάτος, δημιουργώντας διαρκώς ρήγματα από την πλευρά του. Φανέλα βασικού και σε Ίνγκασον, δίπλα στον Κρέσπο, σε ένα ήσυχο απόγευμα για το κεντρικό αμυντικό δίδυμο.

• 18

Με 3-5-2 παρέταξε στον αγωνιστικό χώρο την Λαμία ο Σωτήρης Αντωνίου, όμως τα πλάνα του... πήγαν περίπατο μετά το ξέσπασμα του ΠΑΟΚ στα πρώτα 15 λεπτά της αναμέτρηση, όπου ο Δικέφαλος πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων, με τον Έλληνα τεχνικό, να προχωρά σε εσωτερικές αλλαγές για να περιορίσει την επιθετικότητα των «ασπρόμαυρων».

11'

Ήταν το... κερασάκι στην τούρτα σε ένα καταιγιστικό ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ. Η έμπνευση και η μαεστρία της εκτέλεσης με τακουνάκι από τον Κάρολ Σφιντέρσκι για το 3-0 πρόσφεραν, όμως, το στιγμιότυπο του αγώνα.

• 2’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Γιόζιπ Μίσιτς με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή στέλνει την μπάλα στο βάθος της εστίας του Βελλίδη και κάνει το 1-0.

• 6’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Τρομερή ενέργεια του Γιαννούλη από τα αριστερά, με τον νεαρό μπακ να βγάζει την σέντρα και τον Λημνιό και αυτός με κεφαλιά να διαμορφώνει το 2-0.

• 11’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Κάρολ Σφιντέρσκι γίνεται αποδέκτης της ασίστ του Στοχ και με αριστοτεχνικό τακουνάκι στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0 του ΠΑΟΚ.

• 34’

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ με τον Λημνιό να κάνει το σουτ και τον Βελλίδη να μπλοκάρει.

• 41’

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Στοχ, διώχνει με υπερένταση ο Βελλίδης.

• 51’

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ! Μακρινό σουτ του Μίσιτς με τον Κατσίκα να διώχνει σε κόρνερ.

• 62’

Σέντρα του Μπίσεσβαρ από τα αριστερά, κεφαλιά του Σφιντέρσκι, η μπάλα άουτ.

• 76’

Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ! Ο Σφιντέρσι σούταρε η μπάλα βρήκε στην αριστερή δοκό του Κατσικά που με δεύτερη προσπάθεια μπλόκαρε την μπάλα.

• 90’

Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Κρέσπο κάνει την κεφαλιά και στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι του Κατσίκα. Στη συνέχεια ο Ίνγκασον αστοχεί από το μισό μέτρο.

• 1

Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός. Ο ΠΑΟΚ πήρε φορά από το 2ο λεπτό της αναμέτρησης χάρη στον Γιόζιπ Μίσιτς. Ο Κροάτης βρίσκεται σε εξαιρετικό φεγγάρι, κάτι που πιστοποιούν και οι αριθμοί του μέχρι στιγμής. Ο Μίσιτς έσυρε τον χορό των τερμάτων, κάνοντας αυτό που ξέρει καλά. Να εκμεταλλεύεται τους κενούς χώρους, δοκιμάζοντας και εκτελώντας εκτός περιοχής. Η Λαμία τους έδωσε και το πλήρωσε από νωρίς.

• 2

Χρειάστηκε να φτάσουμε στην έβδομη αγωνιστική προκειμένου ο Αμπέλ Φερέιρα να δώσει φανέλα βασικού στον Μίροσλαβ Στοχ, ο οποίος εμφανίστηκε στο γήπεδο της Τούμπας, πραγματοποιώντας μια μεστή εμφάνιση, δίνοντας ακόμη μια λύση στα χέρια του Πορτογάλου. Η αριστερή πλευρά του ΠΑΟΚ και το δίδυμο Γιαννούλη - Στοχ αναμφισβήτητα φαντάζει άκρως ενδιαφέρον ενόψει της συνέχειας... Κάτι που έδειξε και σήμερα.

• 3

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα ψάχνει ακόμη η Λαμία, παλεύοντας μάταια να αυξήσει τη βαθμολογική της συγκομιδή. Η αλήθεια είναι πως με εμφανίσεις σαν τις σημερινές, τα περιθώρια για την ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου είναι στενά, ψάχνοντας το... restart.

Άπαντες παρόντες στην Τούμπα. Το γήπεδο του ΠΑΟΚ ήταν για ακόμη μια φορά κατάμεστο ενώ αυτήν την φορά δεν έλειψαν και οι ξεχωριστοί... επισκέπτες, απόλυτα εναρμονισμένοι στο κλίμα του αγώνα.

27
Γιόζιπ Μίσιτς
Ο Κροάτης χαφ, χρειάστηκε μόλις δύο λεπτά στην αναμέτρηση για να ανοίξει τον δρόμο της νίκης για τον ΠΑΟΚ, αφού με μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Βελλίδη. Ο Μίσιστς επιβεβαίωσε σε ακόμη ένα ματς την εξαιρετική κατάσταση που βρίσκεται, όντας σίγουρος στις μεταβιβάσεις του, έχοντας αρκετές κερδισμένες μονομαχίες στον χώρο του κέντρου.

1
Μάρκος Βελλίδης
Ο Έλληνας πορτιέρο κάνει κακή εκτίμηση στα δύο πρώτα γκολ του ΠΑΟΚ, αφού με τις ασταθείς αποκρούσεις του επέτρεψε στους παίκτες να σκοράρουν, με τον Βελλίδη να μην είναι σταθερός στις επεμβάσεις του, δημιουργώντας κινδύνους στην άμυνα του, ενώ στην διάρκεια του ημιχρόνου αντικαταστάθηκε από τον Παναγιώτη Κατσικά.

99
Μίροσλαβ Στοχ
Ο Σλοβάκος μεσοεπιθετικός στην επανεμφάνιση του στο γήπεδο της Τούμπας, παρουσιάστηκε ιδιαίτερα δραστήριος, προκαλώντας πολλά προβλήματα στην άμυνα της Λαμίας, «σφραγίζοντας» την εξαιρετική του εμφάνιση με την ασίστ που έβγαλε στον Κάρολ Σφιντέρσκι για το 3-0 του ΠΑΟΚ.

Εύκολο απόγευμα για τον Φωτιάδη και τους βοηθούς του στην Τούμπα δεδομένου πως δεν σημειώθηκαν φάσεις που να σηκώνουν αμφισβήτηση. Σαφώς βοήθησε και η εξέλιξη του παιχνιδιού, με τον Έλληνα ρέφερι να μην έχει ιδιαίτερα προβλήματα και στον πειθαρχικό έλεγχο.

Παρέμβαση Γ.Σαββίδη για τις ερυθρόλευκες φωνές περί... διαπλοκής του Κόκκαλη! (pic)