• 89' Κόρμπος
  • 44' Μ. Φερνάντεζ
  • 16' Χαουρέγκι
  • 89' Καπίγια

Παιχνίδια - «τελικοί» σαφώς και δεν υπάρχουν την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Δεν υπήρξαν και δεν θα υπάρξουν.

Ωστόσο στην προκειμένη περίπτωση, Πανιώνιος και Αστέρας Τρίπολης έχοντας μείνει καθηλωμένοι στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, είχαν σοβαρούς λόγους να επιζητούν να πέσει στο σακούλι τους το «τρίποντο» στη μάχη της Νέας Σμύρνης  και να πάρουν έτσι βαθιά βαθμολογική ανάσα. Και το μεταξύ τους ραντεβού, όλο κι ανέδυε οσμές πρόωρου τελικού στην ατμόσφαιρα.

Το α΄ημίχρονο δεν είχε να επιδείξει πολλές αξιόλογες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν να βρουν ρυθμό στο παιχνίδι τους κι όταν αυτό συνέβη με τον Αστέρα να΄χει την πρώτη καλή στιγμή (με τον Χαουρέγκι) για γκολ στο 15΄, ήρθε η πεντάλεπτη διακοπή λόγω του τραυματισμού του Κότνικ (έγινε αλλαγή και έφυγε για το νοσοκομείο λόγω τραυματισμού στο μάτι) να ρίξει εκ νέου τις στροφές των παικτών.

Με κινητήριο μοχλό τον πολύ καλό και δραστήριο Μιλόγεβιτς που για δεύτερο σερί ματς πήρε φανέλα βασικού και έπαιξε στο κεντρικό άξονα, ο Πανιώνιος επιχειρούσε να διασπάσει (χωρίς επιτυχία) την καλά στημένη άμυνα του Αστέρα, χωρίς πολλές ιδές και ποικιλία στο παιχνίδι.

Εν τέλει ό,τι δεν πέτυχαν οι γηπεδούχοι, το κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι λίγο πριν από το φινάλε του α΄ημιχρόνου με ένα αριστοτεχνικό χτύπημα φάουλ του Μαρκ Φερνάντεθ.

Η ομάδα της Αρκαδίας πήρε…κεφάλι στο σκορ και εξαργύρωσε την κατοχή της μπάλας που είχε υπέρ της στο πρώτο 45λεπτο χωρίς να παίξει σπουδαία μπάλα.

Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα με την έναρξη του β΄ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν ένα πιο έντονο πάθος και κάποια διάθεση παραπάνω να απειλήσουν με περισσότερες αξιώσεις την εστία του Παπαδόπουλου, χωρίς όμως να διαθέτουν το λεγόμενο «know how» να το καταφέρουν.

Ένα πλασέ του Αραμπούλι στο 69΄που έβγαλε ο Παπαδόπουλος και η διπλή ευκαιρία με τους Αραμπούλι και Τσιλούλη στο 78΄ ήταν οι πιο αξιόλογες ευκαιρίες για γκολ των γηπεδούχων στο β΄ημίχρονο.

Ο Αστέρας «έκατσε» στο γκολ του Φερνάντεθ και παίζοντας σε μερικές περιπτώσεις με την…φωτιά κατάφερε να πάρει τη νίκη χωρίς να καταπλήξει τα πλήθη με την εμφάνισή του στη Νέα Σμύρνη,.

Με το «διπλό» στη Νέα Σμύρνη ο Αστέρας Τρίπολης σημείωσε την δεύτερη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα, έφτασε τους 6 βαθμούς ξεκινώντας ένα restart έπειτα από την τελευταία διακοπή του πρωταθλήματος.

Ο Πανιώνιος αποδείχτηκε κατώτερος των προσδοκιών σε ένα κρίσιμο ματς και γνώρισε νέα (οδυνηρή) ήττα στη Νέα Σμύρνη. Η ομάδα του Νίκκι Παπαβασιλείου παραμένει «κολλημένη» στην…παγωνιά του -2 και έχει ένα βουνό μπροστά της στο «Survivor» της Super League.

• 10

Με το γνώριμο 4-2-3-1 και νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα τους Λυμπεράκη (αριστερό μπακ), Δούμτσιο (δεξί εξτρέμ) ξεκίνησε το παιχνίδι ο τεχνικός του Πανιωνίου, Νίκκι Παπαβασιλείου. O σοβαρός τραυματισμός του Κότνικ στο πρόσωπο τον υποχρέωσε στην πρώτη αναγκαστική αλλαγή μόλις στο 20΄. Με εξαίρεση κάποιες ατομικές εξάρσεις του Μιλόγεβιτς η ομάδα του δεν έβγαλε μεγάλη φρεσκάδα και ενέργεια στο μεσοεπιθετικό κομμάτι και σε συνδυασμό με την ήττα αποδοκιμάστηκε από τον κόσμο της με το σφύριγμα της λήξης.

• 19

Με σύστημα 4-2-3-1 και τον Χουαρέγκι στην κορυφή της επίθεσης (προτιμήθηκε αντί του Μπαράλες) παράταξε ο Μπόρχα Χιμένεθ τον Αστέρα Τρίπολης. Παρότι η ομάδα του δεν είχε καλή εικόνα στο α΄ημίχρονο εντούτοις κατάφερα να έχει την κατοχή της μπάλας και να πάρει το τιμόνι του παιχνιδιού στα χέρια της με το γκολ του Μαρκ Φερνάντεθ στο 44΄. Ούτε στο β΄μέρος εντυπωσίασε ο Αστέρας με την εμφάνισή του. Περισσότερο επεδίωξε να κρατήσει το υπέρ του 1-0, παρά να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ.

• 15΄’

Πρώτη καλή στιγμή για τον Αστέρα. Συρτή σέντρα – σουτ του Ριέρα, ο Χαουρέγκι γίνεται αποδέκτης της μπάλας πλασάρει απέναντι από τον Κότνικ με τον πορτιέρε του Πανιωνίου να απομακρύνει.

• 27’

Απευθείας (φαλτσαριστό) χτύπημα κόρνερ του Μιλόγεβιτς, ο Παπαδόπουλος απομακρύνει δύσκολα και ενώ η μπάλα είχε πορεία προς τα δίχτυα.

• 28’

Ευθύβολο συρτό σουτ του Μασούρα η μπάλα λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Παπαδόπουλου.

• 38’

Κόρνερ του Μιλόγεβιτς κεφαλιά του Ευαγγέλου ο Παπαδόπουλος μπλοκάρει σε δεύτερο χρόνο.

• 44’

ΓΚΟΛ! Εξαιρετικό χτύπημα φάουλ του Μαρκ Φερνάντεθ η μπάλα καταλήγει στην δεξιά πλευρά του Μαλέρμπ και ο Αστέρας ανοίγει το σκορ (0-1).

• 57’

Καλοζυγισμένο ευθύβολο σουτ του Μασούρα έξω από την μεγάλη περιοχή ο Παπαδόπουλο διώχνει σε κόρνερ.

• 68’

68΄Σέντρα του Μαρκ Φερνάντεθ κεφαλιά του Μπόρχα Φερνάντεθ μέσα από την περιοχή πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

• 69’

Καλή ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Ο Αραμπούλι μπαίνει στην περιοχή πλασάρει με το αριστερό ο Παπαδόπουλος απομακρύνει.

• 78’

Διπλή ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Πρώτα ο Αραμπούλι και μετά ο Τσιλούλης δεν κατάφεραν να κερδίσουν από θέση βολής τον Παπαδόπουλο.

Ο Μάτιτς Κότνικ δεν αποδείχτηκε της ποδοσφαιρικής μοίρας γραφτό να γράψει μία ακόμα «γεμάτη» συμμετοχή κάτω από τα δοκάρια του Πανιωνίου. Ο τραυματισμός στο πρόσωπο έβγαλε νοκ – άουτ τον Σλοβένο κίπερ μόλις στο 15΄και τον έστειλε με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο.

1
Νίκος Παπαδόπουλος
Σπουδαία εμφάνιση από τον Έλληνα κίπερ του Αστέρα. Με τις σπουδαίες επεμβάσεις του στο β΄ημίχρονο κράτησε το μηδέν στην εστία του και έπαιξε καθοριστικό ρόλο για τη νίκη των Αρκάδων στη Νέα Σμύρνη. Μπορεί να μην δέχτηκε τρομερά μεγάλη πίεση, αλλά όποτε χρειάστηκε φώναξε «παρών» και αποτέλεσε τον «φύλακα – άγγελο» των φιλοξενούμενων.

8
Νόβιτσα Μαξίμοβιτς
Φυσικά και δεν ευθύνεται ο Σέρβος μέσος για όλα τα «κακώς κείμενα» του Πανιωνίου. Ωστόσο ο 31χρονος ποδοσφαιριστής βρέθηκε σε άσχημη ημέρα κάτι που είχε ως αποτέλεσμα η ομάδα της Νέας Σμύρνης να χάσει ένα μεγάλο μέρος της δυναμικής της. Στον κεντρικό άξονα έμεινε μόνος του να παλεύει ο Μιλόγεβιτς χωρίς να έχει βοήθειες.

7
Μαρκ Φερνάντεθ
Η…απόδραση του Αστέρα από τη Νέα Σμύρνη έφερε στην ούγια την υπογραφή του Ισπανού μεσοεπιθετικού. Το υπέροχο χτύπημα φάουλ ήταν αυτό που «ξεκλείδωσε» την εστία του Πανιωνίου και εν τέλει αποδείχτηκε αρκετό για να δώσει το «τρίποντο» στην ομάδα της Αρκαδίας. Παρεμπιπτόντως η «πιστολιά» στην πλατεία ήταν το τέταρτο προσωπικό γκολ του 29χρονου παίκτη την φετινή σεζόν.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Κουτσιάυτη. Έβγαλε τις κάρτες που έπρεπε στον πειθαρχικό έλεγχο και κράτησε το παιχνίδι. Ορθώς «κιτρίνισε» για δεύτερη φορά και απέβαλλε τον Κόρμπο στο 87΄για «κοκορομαχία» που είχε με τον Καπίγια. Σωστά έδειξε να συνεχιστεί στο παιχνίδι έπειτα από πτώση του Παπανικολάου στο 47΄και παρά τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για πέναλτι.

Αυτός, μέχρι και μουστάκι θα σε βάλει να ξυρίσεις!