Διαγόρας Ρόδου – Τρίκαλα 1-2

Το πρώτο τους τρίποντο στο πρωτάθλημα και δη σε μια δύσκολη έδρα όπως αυτή του Διαγόρα πέτυχαν τα Τρίκαλα. Ο Διαγόρας ήταν αυτός, που μόλις στο 3΄ έφτασε κοντά να ανοίξει το σκορ, το γυριστό όμως του Μπαρμπαρούση σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Ζαρόπουλου. Η φάση αυτή αφύπνισε τους παίκτες του Περικλή Αμανατίδη, οι οποίοι από το σημείο εκείνο κι έπειτα είχαν τον έλεγχο του αγώνα και πίεσαν προκειμένου να φτάσουν στο γκολ που θα τους έβαζε μπροστά στο σκορ.

Αυτό θα μπορούσε να είχε συμβεί στην φάση του 30΄ το σουτ όμως του Ριζογιάννη πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Τσέλιου.... Αυτό που δεν κατάφεραν σε εκείνο το χρονικό σημείο οι Θεσσαλοί, το πέτυχαν στο 38΄ χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ριζογιάννη... Στο 43΄ ο Διαγόρας έχασε σημαντική ευκαιρία για το 1-1, η προβολή όμως του Γεωργίου αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον Ζαρόπουλο... Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 57΄ ο «γηραιός» κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα, χάρη σε εκτέλεση φάουλ του Κέρι.

Από το σημείο εκείνο και μετά το ματς άνοιξε με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το 2-1. Αυτό θα μπορούσε να το είχε πετύχει ο ΑΟΤ η κεφαλιά όμως του Οικονομόπουλου κατέληξε μόλις άουτ από την εστία των γηπεδούχων στο 70΄, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ήταν η σειρά του Διαγόρα να αγγίξει το γκολ, το πλασέ όμως του Μπουρλάκη αντί για τα δίχτυα του Ζαρόπουλου κατέληξε άουτ... Στο 79΄ η ομάδα των Τρικάλων κατάφερε να επανακτήσει το προβάδισμα στο σκορ, χάρη σε σουτ του Λώττα, αποτέλεσμα που έμελλε να είναι και το τελικό του ματς.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σούλης Παπαδόπουλος): Τσέλιος, Ευαγγελιδάκης, Μανωλάκης, Ηλιάδης (82’ Πατσαρούχας), Καρπαθάκης, Παρέχο, Ναβαλόν (46’ Mπουρλάκης), Μπέλερης, Μπαρμπαρούσης, Κέρι, Γεωργίου (66’ Γλυνός).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Περικλής Αμανατίδης): Ζαρόπουλος, Σανδραβέλης, Ντούσης, Οικονομόπουλος, Γιαννίτσης, Τεγούσης, Τσίπρας, Γρηγορόπουλος (71’ Άλεξιτς), Σταματής (77’ Παπαγεωργίου), Ριζογιάννης, Πέλαεθ (64’ Λώττας)

Θεσπρωτός – Ιωνικός 0-2

Την πρώτη του νίκη στην Football League και δη μακριά από την έδρα του πέτυχε ο Ιωνικός... Η ομάδα της Νίκαιας ήταν αυτή που ξεκίνησε πιο δραστήρια το ματς και σε δύο περιπτώσεις έφτασε κοντά στο γκολ, χωρίς όμως να το πετύχει. Αρχικά στο 5΄ με το σουτ του Κρητικού να αποκρούεται από τον Κίναλη και εν συνεχεία στο 10΄ η κεφαλιά του όμως δεν είχε την κατάληξη που αυτός ήθελε.

Η απάντηση για την ομάδα του Χουάν Ραμόν Ρότσα ήρθε στο 26΄ με το κοντινό σουτ του Κολτσίδα να απομακρύνεται πάνω στη γραμμή από τους αμυντικούς της ομάδας της Νίκαιας... Στο 45΄ ο Ιωνικός είχε νέα καλή στιγμή για το 0-1, η κεφαλιά όμως του Μάναλη αποκρούστηκε σωτήρια από τον Κίναλη, με το 0-0 να διαατηρείται μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Ότι δεν κατάφερε να πετύχει σε εκείνο το χρονικό σημείο η ομάδα του Δημήτρη Αρναούτη, το πέτυχε στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 48΄ χάρη σε αυτογκόλ του Κίναλη.

Έπειτα από την εξέλιξη αυτή ο Ιωνικός πίεσε και στο 65΄ κατάφερε να κάνει το 0-2, χάρη σε προβολή του Μάναλη. Οι φιλοξενούμενοι στο διάστημα που υπολειπόταν πίεσαν για το 0-3, κάτι το οποίο θα μπορούσε να είχε γίνει στο πλασέ του Καλλέργη, με τον Κίναλη να διατηρεί το σκορ στο 0-2 ενώ στο 84΄ ο Ιωνικός είχε μια ακόμα χαμένη ευκαιρία για το 0-3, με το 0-2 να παραμένει ως έχει μέχρι το τέλος του ματς.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Κίναλης, Βιγιαφάνιε, Σταυριδης, Νόνης, Σερβιλάκης, Κολτσίδας, Μπίκας, Ευθυμίου (78' Βασ. Κωνσταντίνου), Γώγος (78' Γκέκας), Ραμιρεζ (62’ Ντάλα Κόστα), Κολλάς.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Αρναούτης): Κουρεπίνης, Γκοτσούλιας, Κρητικός, Καλλέργης (85' Μανωλάς), Παπουτσογιαννοπουλος, Γκούφας (65' Σμυρλής), Μάναλης, Ιωάννου, Τιεντσέ, Φουρλάνος (76' Παπατζίκος), Μουστάκης

Τρίγλια – Ασπρόπυργος 2-0

Iστορία έγραψε η Τρίγλια, η οποία πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα και συνάμα πρώτη σε επαγγελματική κατηγορία. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς κάτι το σημαντικό από φάσεις ανάμεσα στις δύο ομάδες, κάτι που είχε σαν συνέπεια να είναι φτωχό...

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 56΄, η ομάδα του Κώστα Γεωργιάδη κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ, χάρη σε τέρμα Ευθυμιάδη. Οι φιλοξενούμενοι μετά το γκολ που δέχτηκαν προσπάθησαν να αντιδράσουν, ωστόσο ο Ζορμπάς στο 71΄ ήταν αυτός που έκανε το 2-0 δίνοντας με τον τρόπο αυτό προβάδισμα δύο τερμάτων στο συγκρότημα της Χαλκιδικής.

Από το σημείο εκείνο και μετά οι παίκτες της Τρίγλιας και σε συνδυασμό με το γεγονός, ότι έπεσε ο ρυθμός του αγώνα με συνέπεια να μην υπάρχουν άλλες αξιόλογες φάσεις στο ματς κατάφερε να διαχειριστεί με επιτυχία το υπέρ της σκορ, το οποίο και διατηρήθηκε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

ΤΡΙΓΛΙΑ (Κώστας Γεωργιάδης): Βούρας, Μενικάλι (63’ Σαρβανίδης), Κουρέλλας, Σγούρης, Μιλκούδης, Τσεμπερίδης, Ευθυμιάδης, Έππας (66’ Ζώτος), Ζορμπάς (84’ Αμαραντίδης), Μαντζίρης, Λεμονής.

ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ (Γιώργος Βαζάκας): Γκίνης, Νικολακάκης (80’ Κάκκο), Ιωαννίδης, Καμπούρης, Ζώνας, Νικολάου (56΄Ζαχαρός), Βασιλείου, Γκουγκούδης, Πίντο (39’ Ζγκούρη), Γκατζολάρι, Σρέτσκοβιτς.