SOUTHAMPTON FC
1 4
Chelsea F.C.
CHELSEA F.C.

Η Τσέλσι του Φρανκ Λάμπαρντ μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση απέναντι στη Σαουθάμπτον στο « St. Mary's» και μέσα σε 24', πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων.

Την... αρχή έκανε ο Άμπραχαμ (17') που μετά από εξαιρετική πάσα του Χόντσον Οντόι «έσκαψε» τη μπάλα πάνω από τον Γκαν για το 1-0. Στο (24') ο Μάουντ μετά από πολύ ωραία κάθετη του Γουίλιαν, πλάσαρε σωστά για το 2-0.

Η Σαουθάμπτον κατάφερε να μειώσει - προσωρινά - σε 1-2 με τον Ινγκς στο 30ο λεπτό όμως, δέκα λεπτά ο Καντέ με σουτ έξω από την περιοχή «έγραψε» το 1-3 που ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Τσέλσι συνέχισε να έχει την κατοχή και τις φάσεις στο 89΄Πούλισιτς και Μπατσουαγί που μπήκαν ως αλλαγή... έκρυψαν τη μπάλα και ο Βέλγος πέτυχε το τελικό 1-4.

Οι «μπλε» ανέβηκαν στην 5η θέση στο -2 από την Σίτι και τη δεύτερη θέση της Premier League, ενώ η Σαουθάμπτον είναι μόλις στο +1 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Άρσεναλ - Μπόρνμουθ 1-0

Η Άρσεναλ με ένα γρήγορο γκολ του Νταβίντ Λουίζ (9') μετά από κόρνερ του Πεπέ επικράτησε με 1-0 της σκληροτράχηλης, Μπόρνμουθ στο «Emirates». Οι φιλοξενούμενη μάλιστα είχαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν με τον Σολάνκε στο 18ο λεπτό όμως η κεφαλιά του Άγγλου από το ύψος του πέναλτι έφυγε λίγο άουτ.

Στο πρώτο μέρος μάλιστα η Άρσεναλ ζήτησε πέναλτι στο 25' καθώς ο Νικολάς Πεπέ έπεσε μέσα στην περιοχή της Μπόρνμουθ αλλά, ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ουνάι Έμερι κατάφερε να κρατήσει τους τρεις βαθμούς, ανέβηκε στην 3η θέση της Premier League και το -1 από την Μάντσεστερ Σίτι που γνώρισε την ήττα εντός έδρας από τη Γουλβς με 2-0.