Καλαμάτα – Ιάλυσος Ρόδου 2-0

Σεφτέ στις εντός έδρας νίκες για την Καλαμάτα που έκανε το δύο στα δύο μπροστά στο κοινό της. Η ομάδα του Νίκου Καραμπετάκη ήταν αυτή, η οποία είχε την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα στο 17΄ με το σουτ του Φράγκου αντί για τα δίχτυα του Πάντου να σταματά στο δοκάρι της εστίας του...

Η απάντηση από το συγκρότημα του Βασίλη Βούζα ήρθε στο 28΄ με το σουτ του Αλεξόπουλου, το οποίο και απέκρουσε ο Ανδρούτσος. Από το σημείο εκείνο και μετά δεν υπήρξε κάποια άλλη καλή στιγμή στο ματς, με συνέπεια οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια χωρίς γκολ. Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 48΄ η «Μαύρη Θύελλα» ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ χάρη σε πλασέ του Μάκου.

Οι Δωδεκανήσιοι μετά το τέρμα που δέχτηκαν πίεσαν για να φτάσουν στην ισοφάριση, κάτι το οποίο θα μπορούσε να είχε συμβεί στην φάση του 50΄, το σουτ όμως του Τσουβαλτσίδη σταμάτησε στο δοκάρι του τέρματος του Πάντου. Από το σημείο εκείνο και μετά ο ρυθμός έπεσε ωστόσο στο 75' οι Μεσσήνιοι κατάφεραν να ζευγαρώσουν τα γκολ τους, χάρη σε τέρμα του Κουϊρουκίδη. Έπειτα από την εξέλιξη αυτή, η Καλαμάτα πίεσε για να κάνει το 3-0, η προσπάθεια όμως του Οσμάναγκιτς δεν την κατάληξη που αυτός ήθελε με το 2-0 να διατηρείται μέχρι το φινάλε του αγώνα.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Βασίλης Βούζας): Πάντος, Τσουβαλτσίδης, Γαλούπης, Ιντζίδης, Ζαχαρόπουλος, Μπάμπης, Στεργίδης, Μάκος, Κουιρουκίδης (76' Ράκιτς), Βουκμίροβιτς (80' Καζβιρόπουλος), Αλεξόπουλος (56' Οσμάναγκιτς).

ΙΑΛΥΣΟΣ (Νίκος Καραμπετάκης): Ανδρούτσος, Μακρυδημήτρης, Τριποτσέρης, Πατινιώτης, Ρεκλείτης (84' Παπαδόπουλος), Χατζηδίμπας, Αυγενικού, Νατσιόπουλος (63' Κουγιός), Μαρτσάκης, Χειμωνέτος, Φράγκος (56' Μπαρέττας).

Ολυμπιακός Βόλου – Βέροια 0-2

Την πρώτη της νίκη στην Football League και δη εκτός έδρας πέτυχε η Βέροια, η οποία παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα κατάφερε να φύγει με τη νίκη από την Λάρισα Σ'ένα πρώτο ημίχρονο στο οποίο κύρια χαρακτηριστικά του ματς ήταν η δύναμη και το πάθος, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε την μοναδική καλή στιγμή του ματς.

Αυτή σημειώθηκε στο 13΄με την κεφαλιά του Τσιάρα να περνά δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Βοσνιάδη. Από το σημείο εκείνο και μετά δεν υπήρξε κάτι το αξιόλογο από φάσεις, με συνέπεια το στείρο 0-0 να μείνει ως έχει μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου. Στο β΄ ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 52΄η Βέροια έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Πέντα με 2η κίτρινη κάρτα.

Στο 60΄ η ομάδα του Θωμά Γράφα έφτασε κοντά στο γκολ, το σουτ όμως του Σκοπελίτη αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Βοσνιάδη. Από το σημείο εκείνο και μετά οι παίκτες του Ολυμπιακού, έχοντας και το αριθμητικό πλεονέκτημα υπέρ τους πίεσαν για να φτάσουν στο γκολ. Αυτό το οποίο μέχρι τότε δεν είχαν πετύχει οι Θεσσαλοί, το πέτυχαν στο 83΄ οι παίκτες του Σάκη Θεοδοσιάδη με πλασέ του Πασά, ενώ στο 90΄ και πάλι ο ίδιος παίκτης αυτή τη φορά με μακρινό σουτ έκανε το 0-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Θωμάς Γράφας): Μακρυωνίτης, Γραικός, Μπουτζίκος, Βοσνακίδης, Φαζός (89' Πόζογλου), Τσιάρας (73' Ντούνης), Σκοπελίτης, Ρόκας, Τσίτας, Στεφάνοβιτς (63' Κουτσιανικούλης), Ράντι.

ΒΕΡΟΙΑ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Βοσνιάδης, Μουχάλης, Πεταυράκης, Στάμου, Μαραγκός, Μπλέτσας, Βεργώνης (75' Πασάς), Πέντα, Μεληκιώτης (64' Σκαθαρούδης), Κανούλας (70' Ταΐρης), Σιμόνι.

ΟΦ Ιεράπετρας – Νίκη Βόλου 2-1

Το πρώτο του τρίποντο στην Football League πανηγύρισε στο Βουζουνεράκειο ο ΟΦ Ιεράπετρας. Η ομάδα του Γιάννη Μάγγου ήταν αυτή, η οποία ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου μέρους, χωρίς όμως να έχει δημιουργήσει κάποια καλή φάση μπροστά στα καρέ του Αποστολίδη.

Σ΄αντίθεση με τους «ασπρόμαυρους» οι παίκτες του Ισαάκ Χόβε ήταν αυτοί που στο 19΄ έφτασαν κοντά στο να κάνουν το 0-1, η προσπάθεια όμως του Ραχό σταμάτησε στο δοκάρι του τέρματος του Καραγκιολίδη. Έπειτα από την φάση αυτή παρά τις όποιες προσπάθειες των ομάδων, δεν υπήρξε κάτι άλλο το αξιόλογο από ευκαιρίες, με συνέπεια το 0-0 να διατηρηθεί μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στο β΄ημίχρονο οι Κρητικοί ήταν αυτοί που μπήκαν με τον καλύτερο τρόπο στο παιχνίδι, καθώς στο 51΄ κατάφεραν χάρη σε εκτέλεση φάουλ του Χιντζίδη να κάνουν το 1-0.

Έπειτα από την εξέλιξη αυτή η ομάδα του Λασιθίου πίεσε και στο 58΄ κατάφερε να ζευγαρώσει τα τέρματα του με τον Αποστολόπουλο. Η ομάδα του Ισάκ Χόβε πίεσε για να φτάσει στο γκολ που θα την έβαζε και πάλι στο ματς, κάτι το οποίο θα μπορούσε να είχε συμβεί στο 74΄, το σουτ όμως του Ροχάνο σταμάτησε στο δοκάρι του τέρματος του Καραγκιολίδη. Ότι δεν κατάφεραν σε εκείνο το χρονικό σημείο οι «κυανόλευκοι», το πέτυχαν στο 90΄ με τον Μασκουσιάν να κάνει το 2-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Γιάννης Μάγγος): Καραγκιολίδης, Καραγιάννης, Χιντζίδης, Σέχου, Τζελέπης, Σμίλτος, Βογιατζής, Σκόνδρας (79' Μπάμπης), Κατσικοκέρης, Αποστολόπουλος (75' Μηνάς), Αναστασόπουλος (90'+2' Μάγκας).

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Ισαάκ Χοβέ): Αποστολίδης, Κ. Κυριακίδης, Βοσκόπουλος (69' Ιορδανίδης), Αλιατίδης, Παγώνης, Μπαλάφας (64' Μασκουνιάν), Μπιτσάκος, Ντομίνγκεθ, Γκαρσία (85' Τσιώλης), Κρουθ, Ροχάνο.