• 30' Μπασόνγκ
  • 45' Δημόπουλος
  • 48' Λυράτζης
  • 38' Ανδρούτσος
  • 45' Μανούσος (πέναλτι)
  • 62' Γιακουμάκης
  • 7' Γούτας
  • 32' Μπαένα
  • 78' Ρισβάνης

Μεσημεράκι Κυριακής στον Βόλο, οι καιρικές συνθήκες ήταν εξαιρετικές (ιδανικές για μπάλα που λέει και το κλισέ), αλλά δεν ήταν πολλοί αυτοί που άφησαν τα τσιπουράδικα για το «Πανθεσσαλικό».

Ε αυτοί έχασαν διότι έγινε ματσάρα! Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0, οι φιλοξενούμενοι τελικά έκαναν την ανατροπή, επικράτησαν με 3-2 και γυρίζουν στο Περιστέρι με ένα πολύ σημαντικό τρίποντο, το δεύτερο συνεχόμενο μετά και τη νίκη επί του Παναιτωλικού.

Ο Βόλος δεν είχε δεχθεί ούτε ένα γκολ τη φετινή σεζόν και δέχθηκε τρία μέσα σε 63 λεπτά αν και τα τέρματα του Ατρόμητου προέκυψαν σχεδόν από το… πουθενά. Μια εξαιρετική ντρίμπλα του Ανδρούτσου, πέναλτι του Μανούσου και το πρώτο του Γιακουμάκη με τη φανέλα της ομάδας ήταν τα… highlights.

Για τους γηπεδούχους πέτυχε και τα δύο γκολ ο φοβερός και τρομερός Χοακίν Τόρες, ο οποίος μας… συστήθηκε κόντρα στον ΟΦΗ και για άλλο ένα παιχνίδι ήταν εξαιρετικός, αν και αυτή τη φορά ο Βόλος δεν κατάφερε να νικήσει. Ειδικά το δεύτερο γκολ του νεαρού Αργεντινού ήταν… ΓΚΟΛΑΡΑ!

Κάπως έτσι, ο Ατρόμητος πήρε άλλη μια βαθμολογική ανάσα μετά το κάκιστο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, ο Βόλος τι είχε, τι έχασε, αλλά θα πρέπει να υπάρξει προβληματισμός για τις εμφανίσεις στα τελευταία παιχνίδια.

• 14

Διάταξη 4-4-2 για τον Xoυάν Φεράντο, ο οποίος είδε την ομάδα του να ανοίγει πολύ νωρίς στο σκορ και στη συνέχεια να αντέχει στην πίεση του Ατρόμητου και να κρατά σχετικά άνετα το προβάδισμα ως το μισάωρο. Ειδικά όταν αμυνόταν ο Βόλος, οι παίκτες ήταν τόσο κοντά που δεν μπορούσαν να βρουν πέρασμα οι Περιστεριώτες.

• 7

Mε 4-3-3 που γινόταν 4-4-2 και με τον Γιακουμάκη για πρώτη φορά στην ενδεκάδα (αντί του Βέλλιου) παρέταξε τους φιλοξενούμενους ο Γιάννης Αναστασίου. Ωστόσο, ο Ατρόμητος είχε προβλήματα, έκανε λάθη στα μετόπισθεν και ειδικά ως το 30' δυσκολευόταν να βρει διαδρόμους για να χτίσει το παιχνίδι του. Από τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, ο Αναστασίου έφερε τον Γιακουμάκη στα δεξιά και τον Μανούσο στην κορυφή.

36'

Καταπληκτικό γκολ του Τόρες για το 2-0 του Βόλου. Πήρε τη μπάλα από την άμυνα της ομάδας του, έκανε κούρσα σχεδόν εξήντα μέτρων, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, πλάσαρε υπέροχα με το αριστερό τον Μανδά και έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του.

• 7’

ΓΚΟΛ για τον Βόλο: Σουτ έξω από την περιοχή με το αριστερό από τον Τόρες, η μπάλα κατέληξε στη δεξιά γωνία του Μανδά και έτσι έγινε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

• 29’

Ο Ατιγιάτ έκανε τη σέντρα απόαριστερά, ο Μάντζης με προβολή δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε και τελικά έφυγε πάνω από το δοκάρι του Μανδά.

• 36’

ΓΚΟΛ για τον Βόλο: ο Τόρες πήρε την μπάλα πίσω από την σέντρα, πέρασε Κατράνη, Μπαένα, Γούτα, Ρισβάνη και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ατρόμητου για το 2-0.

• 39’

ΓΚΟΛ για τον Ατρόμητο: ο Γιακουμάκης έδωσε στον Ανδρούτσο, αυτός έκανε εντυπωσιακή ντρίμπλα και με πλασέ σκόραρε πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με τους Περιστεριώτες και μειώνοντας σε 2-1.

• 45’

ΓΚΟΛ για τον Ατρόμητο: ο Δημόπουλος γκρέμισε τον Γούτα μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι αφού συμβουλεύτηκε το VAR, ο Μανούσος ευστόχησε και ισοφάρισε 2-2.

• 45+4’

Κόρνερ από τα αριστερά, γυριστή κεφαλιά του Μάντζη, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Μανδά.

• 63’’

ΓΚΟΛ για τον Ατρόμητο: O Μανούσος έβγαλε την ψηλή μπαλιά για τον Γιακουμάκη, αυτός νίκησε πρώτα τον Μπασόνγκ και στη συνέχεια τον Γκαραβέλη για το 2-3.

• 69’

Σέντρα από τα αριστερά, ο Γούτας πρόλαβε τον Γέντρισεκ και παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Ρισβάνης έσωσε πάνω στη γραμμή.

• 85’

Ο Ανδρούτσος πέρασε στον Γιακουμάκη, αλλά το σουτ του έφυγε μακριά άουτ.

Δέκα χρόνια βρίσκεται στην Ελλάδα ο Χαβιέρ Ούμπιδες, ο οποίος άρχισε την... περιπέτειά του στη χώρα μας από τον Ολυμπιακό Βόλου. Ο Αχιλλέας Μπέος ήταν ο άνθρωπος που έφερε τον Αργεντινό και σήμερα τον τίμησε και θυμήθηκαν τη συνεργασία τους.

18
Χοακίν Τόρες
Μπορεί ο Βόλος να έχασε, αλλά ο Αργεντινός ήταν μακράν ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου. Πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του, το δεύτερο μάλιστα ήταν φανταστικό. Κρίμα για τον ίδιο που η εμφάνισή του δεν έφερε τρίποντο.

4
Σεμπαστιάν Μπασόνγκ
Σε κακή ημέρα βρέθηκε ο Καμερουνέζος, η απόδοσή του ήταν κατώτερη του μετρίου και είναι και ο παίκτης που φέρει την ευθύνη για το τρίτο γκολ του Ατρόμητου καθώς... έχασε τον Γιακουμάκη στο 2-3.

9
Γιώργος Μανούσος
Σημαντικότατη η συμβολή του στην επίτευξη της νίκης. Αυτός εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για το 2-2, αυτός έβγαλε και την τελική πάσα στον Γιακουμάκη για το 2-3. Μεστή και ουσιαστική εμφάνιση από τον 31χρονο επιθετικό.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Γκορτσίλα από τον σύνδεσμο Μακεδονίας. Με αρκετή καθυστέρηση ο Τζήλος στο VAR υπέδειξε (ορθά) το πέναλτι του 43ου λεπτού με το οποίο ισοφάρισε ο Ατρόμητος με τον Γκορτσίλα να διακόπτει το παιχνίδι εν εξελίξει.

O Ιταλός «κυνηγός των γηπέδων» στο SDNA: «Στην OPAP Arena βρίσκω πάντα καλή ατμόσφαιρα»