Η 1η αγωνιστική του νεοσύστατου πρωταθλήματος της Super League 2 ανήκει πλέον στο χρονοντούλαπο. Το SDNA μετά το πέρας αυτής παρουσιάζει τα 5+5 πρόσωπα που σημάδεψαν είτε θετικά, είτε αρνητικά αυτή.

Γκότφριντ Γκοτ (Πλατανιάς) – Βαθμός 1

Ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας είναι αυτός που φέρει ευθύνη, στην φάση που ο Λεβαδειακός έκανε το 2-2 καθώς αυτό προήλθε από λανθασμένη έξοδο του, η οποία είχε σαν συνέπεια η μπάλα να χτυπήσει σε συμπαίκτη του και να καταλήξει στα δίχτυα του. Ωστόσο το λάθος του αυτό δεν κόστισε στην ομάδα του, καθώς ο Λουκίνας ήταν αυτός που στο 77΄ έκανε το 3-2 που ήταν και το τελικό σκορ.

Αριστοτέλης Καραγιαννίδης (Καραϊσκάκης) – Βαθμός 2

Ο Γιαννιώτης αμυντικός των «πρασίνων» ήταν αυτός που έκανε το χέρι σε σουτ του Αποστολίδη της Δόξας Δράμας, κάτι που είχε σαν συνέπεια αφενός ο ίδιος να αποβληθεί αφετέρου να γίνει το 2-2. Παρότι στην συνέχεια το έργο της ομάδας του Απόστολου Χαραλαμπίδη έγινε πιο δύσκολο λόγω του αριθμητικού της μειονεκτήματος κατάφερε στα τελευταία λεπτά να πάρει το τρίποντο και να αρχίσει με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα.

Ταρίκ Μποσέτι (Πλατανιάς) – Βαθμός 3

Ο Βραζιλιάνος αμυντικός των Χανιώτων αποβλήθηκε στο 85΄ του αγώνα με τον Λεβαδειακό, με το σκορ να είναι 3-2 υπέρ της ομάδας του, εξέλιξη η οποία έκανε δύσκολο το έργο της στα εναπομείναντα λεπτά μέχρι το τέλος του ματς, καθώς οι Βοιωτοί είχαν χρόνο αλλά και το αριθμητικό πλεονέκτημα προκειμένου να φτάσουν στην ισοφάριση. Ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να διατηρήσουν το υπέρ τους σκορ και να πάρουν το τρίποντο...

Απόστολος Σκόνδρας (ΠΑΣ Γιάννινα) – Βαθμός 4

O αμυντικός της ομάδας της Ηπείρου θα μπορούσε να είχε βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του στο 63΄, λίγα λεπτά μετά την αποβολή του Γκαρσία με 2η κίτρινη κάρτα, για μαρκάρισμα του πάνω στον Σιατραβάνη. Ωστόσο η κεφαλιά του αντί για τα δίχτυα του Σούλη σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του, σε ένα διάστημα όπου οι «κυανόλευκοι» παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα πίεζαν για να φτάσουν στο γκολ της νίκης.

Τζέιμς Σταμόπουλος (Παναχαϊκή) – Βαθμός 5

Μπορεί ο ΠΑΣ μετά την αποβολή του Γκαρσία να έπαιζε με αριθμητικό μειονέκτημα ήταν όμως αυτός, που πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και έψαχνε το γκολ της νίκης, αυτό όμως θα μπορούσε να το είχε πετύχει στα χασομέρια η Παναχαϊκή με τον Σταμόπουλο. Ωστόσο αυτό δεν έγινε καθώς το σουτ του αριστερού αμυντικού της «Βασίλισσας της Πελοποννήσου» στο 88΄ σταμάτησε στο δοκάρι του τέρματος του Γιαννίκογλου, με συνέπεια το 1-1 να παραμείνει μέχρι το τέλος.

Γιάννης Λουκίνας (Πλατανιάς) - Βαθμός 6

Ο «Λούκι Λουκ» ο οποίος συνεχίζει στον Πλατανιά για δεύτερη σερί σεζόν ήταν αυτός που με το «καλημέρα» έδειξε τις διαθέσεις του για την νέα σεζόν, καθώς ήταν αυτός, που με το τέρμα που πέτυχε στο 77΄ έδωσε την νίκη στην ομάδα των Χανίων, σ΄ένα ματς το οποίο είχε πολλά γκολ, αλλά και συχνές εναλλαγές στο σκορ.

Μάρκο Μαρκόφσκι (Απόλλων Σμύρνης) – Βαθμός 7

Ο Σέρβος επιθετικός εντάχτηκε το καλοκαίρι στις τάξεις των «κυανόλευκων», προκειμένου να τους βοηθήσει στην επίτευξη του στόχου τους που δεν είναι άλλος, από την άμεση επιστροφή στα μεγάλα σαλόνια. Η αρχή έγινε στον εντός έδρας αγώνα της πρεμιέρας κόντρα στον Εργοτέλη, καθώς ήταν αυτός που με το τέρμα του στο 56΄ καθάρισε την υπόθεση νίκη για την ομάδα του, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία τα λεπτά που απέμεναν μέχρι το φινάλε του ματς.

Ζήσης Χατζηστραβός (Καραϊσκάκης) – Βαθμός 8

Ο νεαρός άσος ο οποίος αποκτήθηκε ως δανεικός από τον Καραϊσκάκη το καλοκαίρι έγινε ήρωας για τους Ηπειρώτες, καθώς ήταν αυτός που έκανε το 2-3 στο 78΄ και έδωσε μαι σημαντική εκτός έδρας νίκη στους «πράσινους», οι οποίοι έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 66΄ λόγω της αποβολής του Καραγιαννίδη.

Θανάσης Παπατόλιος (Παναχαϊκή) – Βαθμός 9

Ο 25χρονος μέσος της Παναχαϊκής ήταν αυτός που σε ένα παιχνίδι, το οποίο χαρακτηρίστηκε δίκαια ντέρμπι κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του χάρη σε ένα μονοκόμματο σουτ του στην κίνηση, πετυχαίνοντας με τον τρόπο αυτό το πρώτο γκολ της ομάδας της Πελοποννήσου στο πρωτάθλημα της νεοσύστατης Super League 2.

Αλέξανδρος Αποστολόπουλος (ΠΑΣ Γιάννινα) – Βαθμός 10

Μπορεί το γκολ του Παπατόλιου για λογαριασμό της Παναχαϊκής να είναι εκπληκτικό, εξίσου όμως εκπληκτικό ήταν και το γκολ που πέτυχε ο Αποστολόπουλος στο 38΄, ο οποίος με μια σέντρα – σουτ του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σούλη ισοφαρίζοντας για λογαριασμό της ομάδας του η οποία θα μπορούσε στην επανάληψη να έχει φύγει με το τρίποντο από την αχαϊκή πρωτεύουσα.