Κάποια στιγμή στο πρώτο μέρος η κάρτα με τις τελικές έλεγε το απίστευτο 16-0! Η μπάλα όμως δεν έλεγε να μπει μέσα. Η Μπράιτον είχε στήσει ένα πούλμαν μπροστά από την εστία της και οι Λονδρέζοι δεν μπορούσαν να βρουν το αντικλείδι.

Χρειάστηκε μία εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Ζορζίνιο για να λυθεί ο γόρδιος δεσμός και να μπουν οι βάσεις για την 9η νίκη των μπλε σε ισάριθμα παιχνίδια απέναντι στην Μπράιτον.

Οι φιλοξενούμενοι αφυπνίστηκαν μετά το γκολ και έδειξαν ότι αδίκησαν τους εαυτούς τους, μένοντας τόσο πίσω. Η κεφαλιά του Μπερν σταμάτησε στο δοκάρι (73’) και τρία λεπτά αργότερα όλα τελείωσαν όταν ο Ουίλιαν έκανε το τελικό 2-0 που δίνει στην ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ ξανά αέρα τετράδας.

Ισόβαθμη στους 11 πόντους είναι μία άλλη Λονδρέζα, η Κρίσταλ Πάλας. Με το γνωστό σφιχτό στιλ της και κρατώντας ξανά το μηδέν πίσω, η ομάδα του Ρόι Χότζον έφτασε στο 2-0 επί της Νόριτς, που ήρθε χάρη σε πέναλτι του Μιλιβόγεβιτς (21’) και ένα γκολ στις καθυστερήσεις από τον Τάουνσεντ.

Την ίδια ώρα στο «Βίλα Παρκ», η Άστον Βίλα κατάφερε να προηγηθεί δύο φορές επί της Μπέρνλι, όμως τελικά δεν πήρε την νίκη που θα την έβγαζε από την επικίνδυνη ζώνη. Η Μπέρνλι είχε διπλή απάντηση στα τέρματα των Ελ-Γκάζι (33’) και Μακ Γκι (79’) και με γκολ των Ροντρίγκες (68’) και Γουντ (81’) πήρε τον πόντο (2-2) που την διατηρεί στα μεσαία στρώματα της βαθμολογίας.