• 94' Πούγγουρας
  • 36' Γκερέρο
  • 27' Σεμέδο
  • 45' Γκερέρο

Αυτός μάλιστα! Ηταν Παναθηναϊκός! Ενα «τριφύλλι» με μαχητική ψυχή, που δεν το έβαλε κάτω όσες αναποδιές κι αν του προέκυψαν στη διάρκεια του αποψινού ντέρμπι με τον Ολυμπιακό (1-1) και άξιζε ακόμα και τη νίκη στο ΟΑΚΑ.

Σε ένα ντέρμπι «αιωνίων» που οι περισσότεροι τον είχαν καταδικασμένο κι άλλοι για… διασυρμό, όχι μόνο κοίταξε στα μάτια τους Πειραιώτες που βρίσκονταν σε φουλ φόρμα και προέρχονταν από ισοπαλία απέναντι στην Τότεναμ, αλλά ήταν καλύτεροί τους στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς. Το τριφύλλι είναι ακόμα εδώ και ποτέ δεν πεθαίνει...

Ο Παναθηναϊκός ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο γήπεδο, έχοντας ως τακτική επιλογή να περιμένει τον Ολυμπιακό στη μεσαία ζώνη και να διατηρεί τη συνοχή στις γραμμές του, προσπαθώντας με μεγάλες μπάλες να βρει τα κενά στην αμυντική γραμμή των Πειραιωτών.

Αυτό μπορεί να μην συνέβη αρκετά συχνά, πλην όμως οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο του ρυθμού και έδειχναν πιο απειλητικοί μπροστά από την εστία του Σα.

Παρά ταύτα, ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που βρήκε πρώτη το δρόμο προς τα δίχτυα και κατάφερε με το γκολ του Γκερέρο (35’) να ανοίξει το σκορ κόντρα στη ροή του ματς.

Το τριφύλλι δεν κατάφερε να αντιδράσει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου που έκλεισε με την κατοχή της μπάλας υπέρ των «ερυθρόλευκων» (61-39%) αλλά με τις τελικές προσπάθειες ισορροπημένες (δύο έναντι τριών).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι πράσινοι αύξησαν την αποφασιστικότητά τους, με την είσοδο του Περέα να δίνει πνοή και ταχύτητα στο επιθετικό τους τρίτο.

Απείλησαν στο 46’ με τον Μακέντα και κέρδισαν πέναλτι στον ανατροπή του Περέα από τον Σεμέδο!

Ομως ο Σα απέκρουσε σωτήρια την εκτέλεση του Ιταλού επιθετικού στο 57’, με τον διαιτητή να δείχνει αρχικά επανάληψη αλλά μέσω VAR να παίρνει πίσω την απόφασή του.

Η προσπάθεια του Παναθηναϊκού έφερε ωστόσο αποτέλεσμα στο 90’ με τον Μολό να μετουσιώνει σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Μακέντα από τον Μεριά (1-1), μέσα σε πανδαιμόνιο...

• 9

Γιώργος Δώνης Ο προπονητής του Παναθηναϊκού τροποποίησε το σχηματισμό της ομάδας του σε 4-4-2, επιλέγοντας να προσαρμόσει τα πλάνα του πάνω στον τρόπο παιχνιδιού των «ερυθρόλευκων». Πήρε το ρίσκο με τον Σένκεφελντ που έκανε το ντεμπούτο του στα πράσινα και έβαλε τον Κολοβό δίπλα στον Μακέντα. Στο δεύτερο ημίχρονο πήρε τα ρίσκα του, ολοκλήρωσε τις αλλαγές του στο 70’ και δικαιώθηκε με την ισοφάριση.

• 9

Πέδρο Μαρτίνς Ο προπονητής του Ολυμπιακού επιβράβευσε την ενδεκάδα που αντιμετώπισε την Τότεναμ στο Φάληρο και δεν έκανε την παραμικρή αλλαγή στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ. Τόσο όσον αφορά το σχηματισμό όσο και τα πρόσωπα του αρχικού σχήματος. Μετά το γκολ του Γκερέρο προσπάθησε να διαχειριστεί το προβάδισμα στο σκορ, αλλά παρά τον εκπληκτικό Σα δεν απέφυγε την ισοφάριση.

90'

Ο Γιοάν Μολό αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι στη συμπλήρωση των 90’ της αναμέτρησης. Ο Γάλλος ήταν ψύχραιμος και με άπιαστο χτύπημα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα χαρίζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας στον Παναθηναϊκό.

• 2’’

Βαθιά μπαλιά του Δώνη προς τον Μακέντα, ο Μεριά δεν υπολογίζει καλά τη μπάλα, αλλά ο Ιταλός επιθετικός δεν καταφέρνει να τη βρει και να γίνει απειλητικός.

• 24’

Μεγάλη μπαλιά του Ελαμπντελαουί προς τον Γκερέρο που πιάνει αδύναμη κεφαλιά και ο Διούδης μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα.

• 33’

Ωραία εκτέλεση κόρνερ του Ζαχίντ, ο Κουρμπέλης πιάνει καρφωτή κεφαλιά, αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ.

• 35’

ΓΚΟΛ! Ο Τσιμίκας κατεβάζει ωραία τη μπάλα από αριστερά και πραγματοποιεί σέντρα, η μπάλα περνάει απ’ όλους και φτάνει στον Γκερέρο που κοντρολάρει και σουτάρει στα δίχτυα του Διούδη (0-1).

• 46’

Κεφαλιά-πάσα του Περέα προς τον Μακέντα, ο οποίος μπαίνει στην περιοχή από πλάγια δεξιά και σουτάρει διαγώνια, αλλά ο Σα αποκρούει σωτήρια.

• 52’

Εξαιρετική κάθετη πάσα του Κουρμπέλη προς τον Ζαχίντ που προσπαθεί να μπει στην περιοχή, όμως ο Τσιμίκας τον προλαβαίνει και απομακρύνει.

• 55’

Ο Τσιμίκας ανακόπτει τον Περέα που εφορμά στην περιοχή, χρησιμοποιώντας τα χέρια του, ο διαιτητής συμβουλεύεται το VAR και δείχνει "παίζετε".

• 57’

Ωραία μπαλιά του Μακέντα στον Περέα που ανατρέπεται από τον Σεμέδο και ο διαιτητής καταδεικνύει το πέναλτι. Ο Μακέντα αναλαμβάνει την εκτέλεση, αλλά ο Σα σώζει τον Ολυμπιακό, παραχωρώντας κόρνερ. Ο διαιτητής δίνει αρχικά επανάληψη, όμως συμβουλεύεται εκ νέου το VAR και παίρνει πίσω την απόφασή του.

• 88’

Ο Μακέντα μπαίνει στην περιοχή και ανατρέπεται από τον Μεριά. Ο διαιτητής δίνει σωστά το πέναλτι.

• 90’

ΓΚΟΛ! Ο Μολό αναλαμβάνει την εκτέλεση και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1 μέσα σε πανδαιμόνιο.

• 1

Το γκολ που δέχθηκε ο Παναθηναϊκό ήρθε στο χειρότερο δυνατό τάιμινγκ για την ομάδα του Γιώργου Δώνη αλλά και κόντρα στη ροή του αγώνα. Εννέα λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου μέρους και με τους πράσινους να πατούν καλύτερα στο γήπεδο και να είναι πιο απειλητικοί από τους αντιπάλους τους. Ουσιαστικά στην πρώτη αξιόλογη επίθεση από πλευράς Ολυμπιακού.

• 2

Η απώλεια του πέναλτι από πλευράς Παναθηναϊκού. Οι πράσινοι μπήκαν πολύ καλά στην επανάληψη, πίεσαν τον Ολυμπιακό για την ισοφάριση και ο Περέα κέρδισε πέναλτι. Ο Μακέντα ανέλαβε την εκτέλεση όμως νικήθηκε από τον Σα. Ο Πορτογάλος μετά από εκείνο στην Πόλη κόντρα στην Μπασακσεχίρ, έπιασε το δεύτερό του πέναλτι μέσα στη σεζόν.

• 3

Το μάτι των παικτών του Παναθηναϊκού που... γυάλιζε. Κόντρα στον Ολυμπιακό οι παίκτες του Δώνη έδωσαν ό,τι είχαν και δεν είχαν για ένα θετικό αποτέλεσμα και τελικώς δικαιώθηκαν στο φινάλε. Ήταν ένα στοιχείο απαραίτητο αυτό, ένα στοιχείο που έλειψε στο τριφύλλι στα τρία πρώτα ματς του πρωταθλήματος, κόντρα στον αιώνιο αντίπαλο, όμως, «μασούσαν σίδερα».

Μπορεί ο κόσμος να μην ήταν πολύς απόψε το βράδυ στο Ολυμπιακό Στάδιο συγκριτικά με άλλα αντίστοιχα ντέρμπι του παρελθόντος, ωστόσο, όσοι πήγαν στο γήπεδο στήριξαν τους παίκτες του Δώνη από το πρώτο ως και το τελευταίο λεπτό, ωθώντας τους στο να πάρουν τελικά το βαθμό της ισοπαλίας.

19
Χουάν Περέα
Ο Περέα με την είσοδό του στην επανάληψη άλλαξε την εικόνα του Παναθηναϊκού. Έδωσε πνοή στην επίθεση των πράσινων καταφέρνοντας να δημιουργήσει πολλά προβλήματα στην άμυνα του Ολυμπιακού. Με πολλή ενέργεια και μπαίνοντας δυνατά στις φάσεις απείλησε ενώ ήταν αυτός που κέρδισε και το πρώτο πέναλτι ανεξαρτήτως του ότι δεν το αξιοποίησε ο Μακέντα.

20
Γιασίν Μεριά
Ο Γιασίμ Μεριά αλλού πατούσε και... αλλού βρισκόταν το αποψινό ματς. Κάνοντας το ένα λάθος πίσω από το άλλο αποτελούσε μία μόνιμη πηγη κινδύνου για τον Ολυμπιακό. Μόλις στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έδωσε τεράστια ευκαιρία στον Μακέντα την οποία ο Ιταλός δεν αξιοποίησε ενώ ήταν αυτός που έκανε το πέναλτι στον Ιταλό στο φίναλε με το οποίο ισοφάρισαν οι πράσινοι.

1
Ζοσέ Σα
Το γεγονός πως ο Ολυμπιακός δεν έφυγε ηττημένος από το Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας το οφείλει σε μεγάλο βαθμό και στον τερματοφύλακά του. Ο Πορτογάλος με την απόκρουση στο πέναλτι του Μακέντα αλλά και στο τετ α τετ του Ιταλού κράτησε το προβάδισμα για τους Πειραιώτες πριν τελικώς ισοφαρίσει ο Μολό.

Ο Γερμανός δεν έχασε τον έλεγχο του αγώνα παρά το ότι άφησε να παιχτεί ποδόσφαιρο. Μοίρασε το «καρπούζι» στη μέση Σωστές οι υποδείξεις των δύο πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού, ενώ σωστές ήταν και οι υποδείξεις των βοηθών του.