• Φώτης Φωτιάδης (Καστοριάς)
  • 69' Μάρκο Λιβάγια
  • 34' Νέναντ Κρίστισιτς
  • 55' Αντρέ Σιμόες

Μια διπλή φυσιογνωμία χαρακτήρισε την ΑΕΚ κόντρα στον Παναιτωλικό και κατ' επέκταση το ματς συνολικά: μια του πρώτου και μία του δεύτερου ημιχρόνου. Η Ένωση αν και μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και από τα πρώτα λεπτά έδειξε από την δική της απόδοση θα εξαρτηθεί η έκβαση του αγώνα, μετά το 15ο λεπτό και όσο περνούσε η ώρα, η δυσκολία της να αναπτυχθεί ορθολογικά και να δημιουργήσει φάσεις ήταν έκδηλη.

Ο Λιβάγια και ο Μάνταλος έμοιαζαν να βρίσκονται σε κακή μέρα, ο Αλμπάνης πάλευε μόνος του, η μεσαία γραμμή του Παναιτωλικού έκανε καλή δουλειά στο κλείσιμο χώρων και όταν οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα το 0-0 έμοιαζε να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα και τις λιγοστές ευκαιρίες του. Στην επανάληψη όμως τα πράγματα άλλαξαν.

Η ΑΕΚ μπήκε πιο αποφασιστικά, οι μεταβιβάσεις ήταν καλύτερες, οι Λόπες και Παουλίνιο συμμετείχαν πολύ πιο ενεργά στο χτίσιμο των επιθέσεων και η απόδοση των Μάνταλου και Λιβάγια ανέβηκε κατακόρυφα. Αυτός ήταν και ο λόγος που η ΑΕΚ πατούσε περισσότερο περιοχή, έχανε ευκαιρίες με μεγαλύτερη συχνότητα και σε μια από αυτές άνοιξε και το σκορ.

Συγκεκριμένα, το χρονόμετρο έδειχνε 69' όταν ο Μάνταλος τροφοδότησε τον Κροάτη επιθετικό μέσα στην περιοχή, αυτός έγινε κάτοχος της μπάλας αμαρκάριστος και με ένα δυνατό και σχετικά πλάγιο σουτ πέτυχε ένα υπέροχο γκολ-δείγμα της μεγάλης κλάσης του. Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να απαντήσει και να μεταφέρει το ματς στην εστία της ΑΕΚ, η Ένωση στους ανοικτούς χώρους είχε την ευκαιρία και για ένα δεύτερο γκολ με πιο χαρακτηριστικό το δοκάρι του Λιβάγια. Το 0-2 δεν ήρθε αλλά η ΑΕΚ δεν το πλήρωσε και έφυγε από το Αγρίνιο με ένα πολύ σημαντικό διπλό.

• 7

Ο Λούις Μάνουελ Φερέιρα ντι Κάστρο παρέταξε τον Παναιτωλικό με 4-5-1 και ξεκάθαρο στόχο να δημιουργήσει συνθήκες πληθωρισμού στη μεσαία γραμμή. Τα κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο αλλά στην επανάληψη η ΑΕΚ δεν είχε πρόβλημα να βρει χώρους και να σκοράρει.

• 10

Το 3-5-2 του Κωστένογλου δημιούργησε ένα κλειστό ματς επιμονής για την ομάδα που πίεζε -την ΑΕΚ δηλαδή- και κατ' επέκταση ήταν ξεκάθαρο πως αν η Ένωση έβαζε ένα γκολ θα νικούσε. Όσο περνούσε η ώρα αυτό γινόταν όλο και πιο πιθανό και τελικά ο τεχνικός της ΑΕΚ δικαιώθηκε.

69'

Είκοσι λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα στο Αγρίνιο -ποιος άλλος- ο Μάρκο Λιβάγια κάνει και πάλι τη διαφορά. Με μια έξοχη προσπάθεια στα αριστερά, σπάει τα... άλατα του Σανιά και με ένα δύσκολο, δυνατό και ευθύβολο σουτ έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Κνετ.

• 6’

Ο Λόπες έκανε ωραία σέντρα από αριστερά, με τον Μάνταλο να κάνει το γυριστό και τη μπάλα να περνάει άουτ.

• 11’

Σέντρα του Παουλίνιο από τα δεξιά, ο Μάνταλος πήρε την κεφαλιά από εξαιρετική θέση και ο Κνετ μπλόκαρε.

• 38’

Κεφαλιά του Λουσέρο στο δεύτερο δοκάρι, λίγο άουτ η μπάλα.

• 52’

Ο Μάνταλος κατέβασε εξαιρετικά μέσα στην περιοχή και έδωσε στον Λιβάγια που έκανε τοπ συρτό σουτ μέσα από την περιοχή για να μπλοκάρει ο Κνετ.

• 59’

Ωραία σέντρα του Λόπες, κεφαλιά του Λιβάγια, άουτ η μπάλα.

• 61’

Καλή κεφαλιά του Βράνιες, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

• 62’

Ο Λιβάγια έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Παναιτωλικού μετά από εξαιρετική πάσα του Μάνταλου, όμως απέναντι από τον Κνετ σούταρε άουτ

• 69’

Γκολ η ΑΕΚ! Ο Μάρκο Λιβάγια μετά από πάσα του Μάνταλου μπήκε μέσα στην περιοχή και με δυνατό σουτ νίκησε τον Κνετ για το 0-1 των φιλοξενούμενων.

• 86’

Ο Λιβάγια πήρε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Παουλίνιο, ο Κνετ έδιωξε σε κόρνερ με τη βοήθεια του δοκαριού.

• 1

Η συμμετοχή των Παουλίνιο και Λόπες στην ανάπτυξη της ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καθοριστική στο να πατήσει περιοχή η Ένωση στην επανάληψη -και άρα να αλλάξει την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου- και να δημιουργήσει πιο εύκολα ευκαιρίες.

• 2

Η φάση του 0-1 ήταν προφανώς το βασικό σημείο-κλειδί για την επικράτηση της ΑΕΚ: ο Μάρκο Λιβάγια έχασε ευκαιρίες για το 0-1 αλλά κάποια στιγμή το πέτυχε έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

• 3

Ήταν εμφανώς κατώτερος των περιστάσεων ο Παναιτωλικός όταν έπρεπε να πιέσει για να φτάσει στην ισοφάριση. Η ΑΕΚ είχε να κάνει ένα παιχνίδι διαχείρισης μετά το 0-1 και το έκανε σχετικά εύκολα αφού ουσιαστική απειλή δεν ένιωσε.

Στα περισσότερα σημεία του πλανήτη είναι αυτονόητο. Στην Ελλάδα όμως, κάθε φορά που μια οικογένεια μπορεί να απολαμβάνει ένα ποδοσφαιρικό ματς με την ησυχία της, είναι -πέρα από είδηση- μια μικρή νίκη από μόνη της.

10
Μάρκο Λιβάγια
Δεν είναι πια είδηση ότι ο Μάρκο Λιβάγια είναι ο άνθρωπος που κάνει τη διαφορά στο χορτάρι για την ΑΕΚ. Ο σέντερ φορ της ΑΕΚ ήταν και πάλι μια επίθεση μόνος του, με μια πληθώρα εξαιρετικών ενεργειών. Ήταν πάντα εκεί που έπρεπε για να απειλήσει και έχασε τέσσερις καλές ευκαιρίες πριν πετύχει το έξοχο γκολ της νίκης, ουσιαστικά με ατομική προσπάθεια. Είχε και δοκάρι στη συνέχεια.

21
Πιέρ Σανιά
Ο 28χρονος Σενεγαλέζος μπακ ήταν «μαύρη» τρύπα για τον Παναιτωλικό στην δεξιά πτέρυγα άμυνας των γηπεδούχων. Πολλές κακές τοποθετήσεις και λάθος πάσες, συνδυάζοντας μάλιστα τα δύο στη φάση του γκολ της ΑΕΚ. Πρώτα πούλησε τη μπάλα στα χαφ και η ΑΕΚ έβγαλε αντεπίθεση ενώ όταν η μπάλα μπήκε στην περιοχή της ομάδας του, αντί να μαρκάρει τον Λιβάγια επέλεξε να οπισθοχωρήσει καλύπτοντας πιθανή πάσα στο πλάι.

21
Όγκνιεν Βράνιες
Ο αμυντικός της Ένωσης ήταν και πάλι απροσπέλαστος. Καθάρισε τα πάντα με σχετική άνεση σε έδαφος και αέρα, ήταν δυναμικός παίζοντας στα όρια του φάουλ και γενικά έδωσε σιγουριά στην άμυνα της ομάδας του σε μια συγκυρία που ο Τσιγκρίνσκι δεν ήταν καλός.

Έγιναν κάποια λάθη κατά τη διάρκεια του 90λεπτου από τον Τάσο Παπαπέτρου και τους βοηθούς του, ωστόσο κανένα που να επηρέασε την εξέλιξή του. Σωστές και οι υποδείξεις του VAR Μανώλη Σκουλά στις λίγες περιπτώσεις που χρειάστηκε.

Παναιτωλικός: Χάνει για λίγες εβδομάδες τον Σενγκέλια με διάστρεμμα