• 47' Νίκος Κοροβέσης
  • 79' Κριστόφερ Μπράουν
  • 84' Λισάντρο Σεμέδο
  • 90' Ρικάρντο Βαζ

Έπειτα από την ήττα στο «Γ. Καραισκάκης» από τον Ολυμπιακό, ο Βόλος θέλησε να μπει και πάλι σε τροχιά θετικών αποτελεσμάτων, αντιμετωπίζοντας τον ΟΦΗ που επίσης έχει ξεκινήσει... φουριόζος τη φετινή σεζόν, μετρώντας μόλις δύο βαθμούς απώλεια, μετά την ισοπαλία στην πρώτη αγωνιστική.

Η εικόνα τους στα πρώτα παιχνίδια, έφερε χαμόγελα στις τάξεις των δύο... στρατοπέδων και το σημερινό ματς ήταν ένα καλό τεστ, προκειμένου να μετρήσουν δυνάμεις και να πάρουν κεφάλι στη βαθμολογία, μένοντας σε ψηλά σκαλοπάτια.

Κάτι παραπάνω από... χορταστικό ήταν το σημερινό ματς, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και από τα πρώτα λεπτά να προσπαθούν να μπουν μπροστά στο σκορ.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός, πως στα 45 λεπτά πρώτα αμφότερες οι ομάδες μετρούσαν από 11 τελικές ευκαιρίες, με τον Βόλο να έχει τις μεγαλύτερες και τον ΟΦΗ να κρατάει την κατοχή, ενώ τρεις ευκαιρίες σταμάτησαν στο δοκάρι, μία για τους γηπεδούχους και δύο για τους φιλοξενούμενους.

Βέβαια, ανεπανάληπτες ήταν και οι χαμένες ευκαιρίες του Μάνου, με τον πορτιέρε των γηπεδούχων Γκαραβέλη, να του λέει «όχι» σε δύο τετ α τετ.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι κατέβασαν ταχύτητα, με τους Κρητικούς να παίρνουν τα... ηνία στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας τις επιθετικές πρωτοβουλίες. Μάλιστα, με την είσοδο του Ζοάο Βίτορ Φιγκεϊρέδο στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης, ο ΟΦΗ απέκτησε άλλη... πνοή, με τον Βραζιλιάνο να απειλεί άμεσα την αντίπαλη εστία, χάνοντας καλές ευκαιρίες προκειμένου να ανοίξει το σκορ.

Όλα αυτά, μέχρι τη στιγμή που ο Χοακίν Τόρες, η χρυσή αλλαγή του Χουάν Φεράντο, πέτυχε ένα τρομερό γκολ με σουτ έξω από την περιοχή, κάνοντας με αυτόν τον τρόπο ονειρικό ντεμπούτο με τη φανέλα του Βόλου.

Οι Κρητικοί προσπαθούσαν να βρουν την απάντηση, με το δοκάρι να τους λέει «όχι», καθώς δύο ευκαιρίες σταμάτησαν εκεί και εν τέλει να γνωρίζουν την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα και τον Βόλο να συνεχίζει την εξαιρετική του πορεία φέτος, σκαρφαλώνοντας στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

• 26

«Στροφή» στο 4-2-3-1 από τον προπονητή του Βόλου, Χουάν Φεράντο, ο οποίος επέλεξε τους ίδιους παίκτες αναφορικά με τα προηγούμενα ματς, με μερικούς από αυτούς να παίρνουν διαφορετικό ρόλο αναλογικά με το σύστημα που χρησιμοποιήθηκε και μοναδική απουσία τον Λύρατζη, ο οποίος αντίκρισε την κόκκινη κάρτα στο ματς κόντρα στον Ολυμπιακό. Τη θέση του στο δεξί άκρο της άμυνας, πήρε ο Αντώνης Ντεντάκης που πήρε για δεύτερη φορά φέτος φανέλα βασικού.

• 9

Ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει, με τον τεχνικό του ΟΦΗ, Γιώργο Σίμο, να κρατάει την ίδια συνταγή αναφορικά με τα προηγούμενα ματς και να παρατάσσει την ομάδα του με σχηματισμό 4-2-3-1. Ο Μαρινάκης έμεινε εκτός και τη θέση του πήρε ο Μπράουν στα δεξιά της άμυνας, ενώ αναγκαστική ήταν η απουσία του Ναμπί, με τη θέση στην ενδεκάδα να παίρνει ο Σακόρ.

• 6’

Ο Νέιρα με ωραία προωθημένη μπαλιά τροφοδότησε τον Μάνο, αλλά ο Γκαραβέλης σταμάτησε το πλασέ του Έλληνα επιθετικού με τα πόδια.

• 18’

Ωραία κάθετη πάσα του Μουνίθ για τον Ζοάο ο τελευταίος προσπέρασε τον Σωτηρίου αλλά ο Γιαννούλης απομάκρυνε πάνω από τη γραμμή σώζοντας την ομάδα του.

• 19’

Δοκάρι για τον Βόλο! Ο Μπαλογιάννης έκανε το ψηλοκρεμαστό σουτ έξω από την περιοχή του ΟΦΗ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Σωτηριού.

• 20’

Σέντρα του Ζοάο, με τον Μυστακίδη να πιάνει την κεφαλιά-ψαράκι, με την μπάλα όμως να φεύγει ελάχιστα πάνω από το δοκάρι του Σωτηρίου.

• 27’

Ο Σωτηρίου αποκρούει εντυπωσιακά το σουτ του Μπαλογιάννη και στην επαναφορά ο Ζοάο στέλνει την μπάλα άουτ.

• 38’

O Μουνίθ βρέθηκε απέναντι στον Σωτηριού έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή του ΟΦΗ αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

• 45+1’

Σέντρα του Μπράουν από δεξιά, κεφαλιά του Τσιλιανίδη με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

• 45’

Ο Μάνος βγήκε απέναντι στον Γκαραβέλη αλλά και πάλι ο Έλληνας τερματοφύλακας σταμάτησε τον επιθετικό του ΟΦΗ.

• 58’

Δοκάρι για τον ΟΦΗ! Ο Φιγκεϊρέντο έκανε το σουτ έξω από την περιοχή του ΝΠΣ Βόλου αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Γκαραβέλη.

• 60’

Ο Φιγκεϊρέντο έκανε το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή του Γκαραβέλη αλλά η μπάλα κατάληξε κόρνερ.

• 75’

ΓΚΟΛ για τον Βόλο ο Τόρες έκανε με το αριστερό το μακρινό σουτ και «νίκησε» τον Σωτηρίου ο οποίος δεν μπόρεσε να απομακρύνει.

• 78’

Νέο δοκάρι για τον ΟΦΗ ο Νέιρα με κεφαλιά μετά από το κόρνερ του Τσιλιανίδη έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Γκαραβέλη.

• 82’

Ο Μάντζης προσπάθησε να σκοράρει με ψηλοκρεμαστό σου στην κίνηση αλλά η μπάλα έφυγε πάνω απ' το δοκάρι του Σωτηριού.

Όλο το πρώτο (κυρίως) ημίχρονο, αποτυπωμένο σε μία φωτογραφία. Οι δύο ομάδες δημιούργησαν σωρεία ευκαιριών, χωρίς όμως να μπορούν να βρουν στόχο, με τον Χοακίν Τόρες να είναι αυτός που πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, η οποία είχε 33 (!) τελικές ευκαιρίες.

18
Χοακίν Τόρες
Ο Χοακίν Τόρες έκανε ονειρικό ντεμπούτο με τη φανέλα του Βόλου, αποτελώντας τη «χρυσή» αλλαγή του Χουάν Φεράντο. Δεν χρειάστηκε να κάνει πολλά, «μιλώντας» μία φορά και καταφέρνοντας να ξεκλειδώσει την αντίπαλη άμυνα με εντυπωσιακό σουτ έξω από την περιοχή.

9
Δημήτρης Μάνος
Κατώτερος των περιστάσεων ο Δημήτρης Μάνος, ο οποίος δεν έπιασε τα γνωστά του στάνταρ, χάνοντας ανεπανάληπτες ευκαιρίες ώστε να ανοίξει το σκορ, με τον πορτιέρε Γκαραβέλη, να τον «νικάει» σε δύο τετ α τετ.

1
Θανάσης Γκαραβέλης
Ο Θανάσης Γκαραβέλης πραγματοποίησε ακόμα μία εξαιρετική εμφάνιση, καθώς ο καταιγισμός ευκαιριών του ΟΦΗ τον άφησε «ασυγκίνητο», κρατώντας ανέπαφη την εστία του, λέγοντας «όχι» σε μεγάλες ευκαιρίες των φιλοξενουμένων.

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα η διαιτησία του Γεώργιου Τάση και των βοηθών του Αθανάσιου Κόλλια (Ηπείρου) και Θεόφιλου Μωϋσιάδη, παίρνοντας σωστές αποφάσεις στις περισσότερες των περιπτώσεων.

Σταύρος Καζαντζόγλου
ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΟΓΛΟΥ

Η ΑΕΚ δεν νίκησε απλά και έμεινε πρώτη, αλλά δείχνει πως σκορπά ξανά τρόμο στους αντιπάλους της!

0

ΠΑΟΚ: Συμπλήρωσε κάρτες και χάνει Λαμία ο Ζίβκοβιτς - Στο όριο Μπάμπα-Κουλιεράκης