Η σχέση της με την Σαουθάμπτον είτε στο Ντελ είτε στο Σεντ Μέρις ήταν καθαρά «πελατειακή», η Μπόρνμουθ δεν είχε κερδίσει ούτε μία φορά στις 15 επισκέψεις της στην έδρα των αγίων. Κάποια στιγμή όμως κι αυτή η παράδοση θα έσπαγε.

Η ομάδα του Έντι Χάουι έκανε το τέλειο πρώτο μέρος, όπου θα μπορούσε να καθαρίσει το ματς. Προηγήθηκε από νωρίς (10’) με κεφαλιά του Ακέ και μολονότι χρειάστηκε το VAR για να ακυρωθεί ως οφσάιντ το 0-2 από τον Κινγκ (25’), αυτό ήρθε λίγο πριν το ημίχρονο σε σεμιναριακή αντεπίθεση και διαγώνιο σουτ του Χάρι Γουίλσον (43’).

Ωστόσο, οι άγιοι δεν έμειναν με τα χέρια σταυρωμένα. Μείωσαν με πέναλτι του Γουόρντ-Πρόους (52’) κι έχασαν πολλές ευκαιρίες με Ρέντμοντ, Μπουφάλ και Γουόρντ-Πρόους για να ισοφαρίσουν. Η Μπόρνμουθ και με αρκετή δόση τύχης κράτησε το προβάδισμα και στις καθυστερήσεις έφτασε και σε τρίτο γκολ με σκόρερ τον Κάλουμ Γουίλσον (93’, 1-3).