• 53΄ Ρισβάνης Σπύρος
  • 47΄ Ρισβάνης Σπύρος
  • 73΄ Χαρίσης Χάρης
  • 89΄ Νάτσος Σπύρος

Ένα ημίχρονο εκρηκτικού ποδόσφαιρου, με δύο γκολ, δύο δοκάρια και δύο κλασσικές ευκαιρίες, χάρισαν στον Αστέρα Τρίπολης, την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ, με 2-1 επί του Ατρόμητου, το απόγευμα του Σαββάτου (21/9).

Ένα τρίποντο όμως, που στο δεύτερο 45λεπτο λίγο έλειψε να γίνει… θρίλερ αλλά τελικά με την ψυχή στο στόμα οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν.

Οι Αρκάδες έπειτα από τις ήττες από Ολυμπιακό, ΑΕΚ και Ξάνθη, όλες στο γκολ, μπήκαν με το γκάζι πατημένο στον αγωνιστικό χώρο του «Θόδωρος Κολοκοτρώνης» και με τη συμπλήρωση έξι λεπτών είχαν σημειώσει ήδη δύο τέρματα με πρωταγωνιστή τον Μάρκ Φερνάντεζ.

Στο α’ ημίχρονο έκαναν ότι ήθελαν την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου, με την κατοχή να φτάνει ακόμη και στο 75% και τους φιλοξενούμενους να μοιάζουν ζαλισμένους και να δημιουργούν μόλις τρεις υποψίες ευκαιρίας μετά το 25ο λεπτό, χωρίς ουσιαστικά να απειλήσουν και να παραμένουν για τέταρτη αγωνιστική στο πρωτάθλημα, χωρίς το τρίποντο της νίκης (ήττα από ΠΑΟΚ, ισοπαλίες, με Λαμία εκτός και ΑΕΛ εντός στην πρεμιέρα).

Αν μάλιστα, δεν ήταν ο νεαρός τερματοφύλακας Μανδάς στο 13’ και το 34ο λεπτό, το σκορ στο πρώτο 45λεπτο θα είχε πάρει διαστάσεις θριάμβου για τους ποδοσφαιριστές του Μπόρχα Χιμένεθ.

Ο Αστέρας Τρίπολης όμως, δεν «καθάρισε» το παιχνίδι στο α’ μέρος και το γρήγορο γκολ του Ρισβάνη στο 53’ έπειτα από αδράνεια της άμυνας και του Παπαδόπουλου έβαλε τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι, προκάλεσε τρικυμία στους γηπεδούχους και κάπως έτσι οι ρόλοι στο δεύτερο 45λεπτο άλλαξαν.

Ο Ατρόμητος ήταν αυτός που δημιούργησε τις ευκαιρίες για την ισοφάριση, ο Αστέρας υποχρεώθηκε σε παθητικό ρόλο, απειλώντας ελάχιστα, μόλις δύο φορές. Στο τέλος πάντως, τους βαθμούς τους πήρε.

• 10

Με επιθετικό σχήμα, αν και είχε τον Μπαράλες στον πάγκο, ξεκίνησε ο Μπόρχα Χιμένεθ. Αντί για τον Αργεντινό ξεκίνησε ο Χαουρέγκι στην 11άδα των γηπεδούχων ενώ στον πάγκο έμεινε και ο Ιγκλέσιας για τον Αστέρα, που ήταν εντυπωσιακός για 45 λεπτά. Σωστή η αλλαγή του Μπόρχα στο 65’ για τους Αρκάδες που σε εκείνο το σημείο ήταν σε παθητικό ρόλο. Η αλλαγή του Ριέρα έπρεπε να γίνει νωρίτερα, γιατί είχε κουραστεί, το ίδιο ισχύει και για τον έμπειρο Ιγκλέσιας.

• 9

Στον πάγκο άφησε τον Θεοδωράκη ο Γιάννης Αναστασίου και έδωσε για πρώτη φορά φέτος φανέλα βασικού, κάτω από τα δοκάρια στον 18χρονο Μανδά. Παράλληλα, ξεκίνησε με 4-3-3 που στο α’ ημίχρονο δεν βοήθησε καθόλου την ομάδα του Περιστερίου. Ο Έλληνας τεχνικός αναγκάστηκε να αλλάξει νωρίς το δεξί του μπακ που δεν ήταν σε καλή ημέρα. Οι οδηγίες του τεχνικού του Ατρόμητου στο ημίχρονο έπιασαν τόπο και οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν πρόσωπο και απείλησαν με ισοφάριση.

• 3’’

Σέντρα από τον Ριέρα από δεξιά, ο Ρισβάνης δεν μπορεί να απομακρύνει, η μπάλα φτάνει στον Μαρκ Φερνάντες που από κοντά σημειώνει το 1-0.

• 6’’

Στην κόντρα ο Χαουρέγκι για τον Αστέρα Τρίπολης, σουτάρει, αποκρούει ο Μανδάς, η μπάλα καταλήγει στον Μαρκ Φερνάντες που σκοράρει πάλι.

• 13’’

Σουτ του Χαουρέγκι, η μπάλα έφτασε στον Λουίς Φερνάντες που από πολύ καλή θέση σουτάρει αλλά αποκρούει εντυπωσιακά ο Μανδάς

• 18’’

Ο Ριέρα έξω από την περιοχή, ξεφεύγει τον Μάντσον, σουτάρει με δύναμη αλλά η μπάλα σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Αστέρα.

• 25’’

Ο Μανούσος αποφεύγει τον Μαρκ Φερνάντεζ μέσα στην περιοχή και δεξιά, κάνει το διαγώνιο σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ από την εστία.

• 34’’

Ο Μαρκ Φερναντεζ βγαίνει τετ α τετ με τον Μανδά, αλλά ο πορτιέρο του Ατρόμητου αποκρούει το πλασέ του παίκτη του Αστέρα Τρίπολης.

• 37’’

Σουτ στην κίνηση του Νάτσου, έξω από την περιοχή, η μπάλα καταλήγει άουτ, μακριά από την εστία.

• 38’’

Κεφαλιά του Βέλλιου μέσα στην περιοχή, μετά από γέμισμα του Ρόσα, η μπάλα όμως, καταλήγει άουτ.

• 43’’

Κάθετη μπαλιά του Ριέρα για τον Λουις Φερνάντες, σουτάρει αυτός μέσα από την περιοχή αλλά σημαδεύει το δοκάρι.

• 46’’

Κόρνερ του Ρόσα από δεξιά, κεφαλιά του Βέλλιου μέσα από την περιοχή, καμία ανησυχία για τον Παπαδόπουλο.

• 51’’

Διαγώνιο σουτ του Μαρκ Φερνάντεζ, από καλή θέση, μέσα στην περιοχή, η μπάλα καταλήγει εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μανδά.

• 53’’

Κόρνερ για τον Ατρόμητο με τον Καττράνη, αδράνεια της άμυνας, ο Παπαδόπουλος δεν έκανε έξοδο και ο Ρισβάνης στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά μειώνει

• 55’’

Σουτ του Μανούσου από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, μετα από πάσα του Ρόσα, ο Παπαδόπουλος αποκρούει σε κόρνερ.

• 59’’

Σουτ του Ρόσα έξω από την περιοχή, έπειτα από πάσα του Βέλλιου, η μπάλα άουτ, λιγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

• 71’’

Σουτ του Μαρκ Φερνάντεζ μέσα από την περιοχή, από καλή θέση, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ

• 73’’

Κεφαλιά του Ρόσα, ο Παπαδόπουλος απογειώνεται και διώχνει την μπάλα που πήρε περίεργη τροχιά, σε κόρνερ

Χωρίς τεχνική δυσλειτουργία στο VAR, ο Αστέρας Τρίπολης πανηγύρισε το πρώτο του τρίποντο στο πρωτάθλημα.

7
Φερνάντεζ Μάρκ
Ο Μαρκ Φενάντεζ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στη σημερινή νίκη του Αστέρα Τρίπολης επί του Ατρόμητου με 2-1.  Ο ποδοσφαιριστής του Αστέρα με 2 γκολ σε μόλις 3 λεπτά κατάφερε να χαρίσει τη νίκη στους Αρκάδες. Ήταν κινητικός καθ΄ όλη την διάρκεια του και κάθε φορά που έπαιρνε την μπάλα στα πόδια του αποτελούσε κίνδυνο για την αντίπαλη εστία. Σίγουρα μία εμφάνιση που θα θυμάται για καιρό.

5
Καχίλα Ταλ
Μπορεί όλη η ομάδα του Ατρόμητου να μην ήταν καλή ειδικά στο πρώτο εικοσάλεπτο, αλλά ο Καχίλα ήταν ο χειρότερος παίκτης. Ο ποδοσφαιριστής δεν ήταν σε καθόλου καλή μέρα και για το λόγο αυτό έγινε και αλλαγή από τον Γιάννη Αναστασίου μόλις στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης με το σκορ να είναι στο σημείο εκείνο στο 2-0.

23
Ριέρα Άντριαν
Στο πολύ καλό πρώτο ημίχρονο του Αστέρα Τρίπολης ήταν από τους πρωταγωνιστές. Δημιούργησε ουκ ολίγες φορές προβλήματα στην άμυνα του Ατρόμητου. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Ισπανό, ο οποίος φαίνεται ότι έχει να δώσει πολλά στον Αστέρα. Στο δεύτερο ημίχρονο κουράστηκε δικαιολογημένα, μιας και δεν είχε κάνει προετοιμασία.

Δεν είχε πρόβλημα στο παιχνίδι της Τρίπολης ο Αριστείδης Βάτσιος, ούτε και οι δύο βοηθοί Κουρομπίλια και Διπλαρης. Δεν υπήρχε πάντως, και η δύσκολη φάση στον αγώνα για τον ρεφερι από την Ένωση Δυτικής Αττικής.