Δεν ξέρω εσείς, αλλά εγώ θεωρώ «καλύτερο» αποτέλεσμα μια ήττα με 2-1 παρά μια ισοπαλία με 0-0, σε διπλούς νοκ άουτ αγώνες. Η ήττα σε υποχρεώνει να μπεις με το μαχαίρι στα δόντια και να ψάξεις το αντίπαλο τέρμα με μεγαλύτερη συνέπεια, ενώ η ισοπαλία σε εφησυχάζει (εν μέρει), αφού ξέρεις ότι «απλώς» θέλεις νίκη με... μισό μηδέν.

Γι' αυτό και το (φαινομενικά καλό) 0-0 που πήρε ο ανέτοιμος Ολυμπιακός από την Βικτόρια Πλζεν στην Τσεχία είναι πολύ επικίνδυνο για την ρεβάνς της επόμενης Τρίτης (30/7), όπου μια ισοπαλία με γκολ στέλνει τους Ερυθρόλευκους στο Europa League.

Στο πρώτο ημίχρονο, η μπάλα έδειχνε κατά διαστήματα να... καίει τον Ολυμπιακό, ο οποίος αδυνατούσε να την κρατήσει αρκετά, ώστε να δώσει στο παιχνίδι τον ρυθμό που περισσότερο τον εξυπηρετούσε.

Η Πλζεν δεν είναι καμία σούπερ ομάδα, αλλά είναι πιο ρολαρισμένη από αυτή του Πέδρο Μαρτίνς, νοικοκυρεμένη, κάθε παίκτης ξέρει τον ρόλο του μέσα στο γήπεδο και, από την μέση και μπροστά, διαθέτει επαρκή ποιότητα για να προβληματίσει μια πειραματική άμυνα, με δεδομένο ότι ποτέ μέσα στην σεζόν, εκτός απροόπτων τραυματισμών, δεν θα δούμε ξανά δίδυμο Σεμέδο – Αβραάμ στο κέντρο της οπισθοφυλακής.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ο πολύτιμος (για την εμπειρία του σε τέτοια παιχνίδια) Παπαδόπουλος άντεξε μόλις είκοσι λεπτά και ο μυϊκός του τραυματισμός έριξε κατευθείαν στα βαθιά τον Μπα, ο οποίος μέχρι πέρυσι έπαιζε στην δεύτερη κατηγορία του γαλλικού ποδοσφαίρου και είχε δει Champions League (έστω και προκριματικά, εν προκειμένω) μόνο από την τηλεόραση.

Ο Ματιέ Βαλμπουενά προσπάθησε να καλύψει (εν μέρει) το τεράστιο κενό του Κώστα Φορτούνη, κυρίως στο δημιουργικό κομμάτι, αφού δύσκολα θα μπορούσε να φτιάξει φάσεις για τον εαυτό του με τον... συνωστισμό παικτών στην μεσαία γραμμή. Αλήθεια, εκεί στον Πειραιά ψάχνουν μόνο για οκτάρι ή μήπως θα έπρεπε να σκεφτούν και για ένα δεκάρι;

Ο Γάλλος, λοιπόν, επιχείρησε να εκμεταλλευτεί τους συμπαίκτες του στον κενό χώρο, ο Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο όμως ήταν ένα κλικ πιο πίσω (ή πιο μπροστά) στις φάσεις και ο Γιώργος Μασούρας, σε έναν σύνθετο ρόλο εξτρέμ και δεύτερου επιθετικού, ήταν άφαντος και ακίνδυνος στο πρώτο 45λεπτο.

Ο Ζοσέ Σα, τον οποίο ο Ολυμπιακός αγόρασε για να κάνει αποκρούσεις όπως την σωτήρια στο 38ο λεπτό, αλλά και το δοκάρι λίγο αργότερα, γλύτωσαν τους «Ερυθρόλευκους» από ένα γκολ που, βάσει συνολικής εμφάνισης, δεν άξιζαν να πετύχουν, αλλά μπορούσαν κάλλιστα να το είχαν δεχθεί.

Στο δεύτερο μέρος, ο Μαρτίνς αντικατέστησε ορθά τον (κουρασμένο, παρά την γκρίνια του) Βαλμπουένα, φρόντισε να «οχυρώσει» την μεσαία γραμμή με τον Μαντί Καμαρά, χάνοντας ταυτόχρονα όμως σε δημιουργία.

Ο Ολυμπιακός απειλήθηκε λιγότερο απ' ότι στα πρώτα 45 λεπτά (παρά την... αυτοκτονική έξοδο του Σα στο ξεκίνημα), έλεγξε καλύτερα τον ρυθμό και έφτασε με μεγαλύτερη πίστη κοντά στην αντίπαλη εστία, χωρίς πάντως να δημιουργήσει πολλές προϋποθέσεις για να πετύχει το πάντα πολύτιμο εκτός έδρας γκολ.

Στην ρεβάνς της επόμενης Τρίτης (30/7), οι Ερυθρόλευκοι γνωρίζουν ότι πρέπει να κυριαρχήσουν από το ξεκίνημα, να δείξουν στην Βικτόρια ποιος είναι το αφεντικό του ζευγαριού και, ει δυνατόν, να βάλουν από νωρίς το νερό στο αυλάκι. Γιατί, όσο παραμένει το 0-0, το άγχος θα γίνεται μεγαλύτερο και ο φόβος ενός γκολ – μαχαιριά θα αυξάνεται...