Euro 2020 Χορηγός ΟΠΑΠ Α.Ε

Όλα τα νέα από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίου Euro 2020 - 2021 παίζουν μπάλα στο SDNA.gr. Ειδήσεις και αναλυτικό ρεπορτάζ σχετικά με προκριματικά, τους αγώνες, την βαθμολογία και τα αποτελέσματα από τις ομάδες. Δείτε το πρόγραμμα για το Euro και ποιοι όμιλοι έχουν σχηματιστεί. Ρεπορτάζ για την Εθνική Ελλάδας και τις υπόλοιπες ομάδες. Η ομάδα του SDNA σας προσφέρει όλες τις πληροφορίες. Μείνετε συντονισμένοι.

• Πολ Βαν Μπόεκελ
  • 10' Έντιν Βίσκα
  • 15' Μίραλεμ Πιάνιτς
Κοκκινες καρτες
  • 67' Μίραλεμ Πιάνιτς
  • 63' Κώστας Φορτούνης
  • 85' Δημήτρης Κολοβός
  • 14' Δημήτρης Κουρμπέλης
  • 17' Τάσος Δώνης

Μία βραδιά που ξεκίνησε πολύ άσχημα όμως στο φινάλε βρίσκει την ελληνική ομάδα να φεύγει από τη Ζένιτσα με το θετικό αποτέλεσμα (2-2) αλλά και την αίσθηση πως ίσως θα μπορούσε να φτάσει ακόμα και στην ολική ανατροπή και τους τρεις βαθμούς. Μία ισοπαλία, ωστόσο, στην έδρα ίσως της άμεσης ανταγωνίστριας για την δεύτερη θέση δεν μπορεί παρά να θεωρείται καλή παρακαταθήκη ενόψει της συνέχειας του γκρουπ.

Οι Βόσνιοι μπήκαν στο ματς δυνατά, πίεσαν την Εθνική μας ομάδα και ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ στην πρώτη τους ουσιαστικά ευκαιρία που δημιούργησαν όταν μετά από λάθος αντίδραση της ελληνικής άμυνας σε κόρνερ του Πιάνιτς ο Βίστσα με δεύτερη προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βλαχοδήμου. Πριν καλά - καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί στη Ζένιτσα, ο Πιάνιτς με μία τηλεκατευθυνόμενη εκτέλεση φάουλ στο 15’ «έγραψε» το 2-0, σε μία φάση που ευθύνη φέρει και ο τερματοφύλακας της Εθνικής μας.

Μετά και το δεύτερο γκολ των Βόσνιων ο Άγγελος Αναστασιάδης γύρισε το σύστημα από τριάδα στην άμυνα σε τετράδα. Η ελληνική ομάδα από εκείνο το σημείο κράτησε περισσότερο την μπάλα στα πόδια της και δημιούργησε και ορισμένες καλές στιγμές για να σκοράρει χωρίς όμως να τα καταφέρει. Έτσι, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 2-0 παίζοντας ουσιαστικά… ένα τέταρτο.

Χωρίς κάτι αξιόλογο στα πρώτα λεπτά της επανάληψης φτάσαμε στο 64’ με τον Κώστα Φορτούνη να κερδίζει πέναλτι. Ο παίκτης του Ολυμπιακού ανέλαβε την εκτέλεση και με ωραίο χτύπημα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Σαν να μην έφτανε αυτό για τους Βόσνιους είδαν τον Πιάνιτς να δέχεται την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή στο αμέσως επόμενο λεπτό. Οι συνθήκες που είχαν διαμορφωθεί έμοιαζαν ιδανικές για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που συνέχισε να πιέζει για να φτάσει στην ισοφάριση.

Ήταν μία μεγάλη ευκαιρία που δεν έπρεπε να πάει χαμένη και δεν πήγε. Στο 85’ ο Κολοβός μετά από σέντρα του Ζέκα με άπιαστη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ισοφάρισε για την ελληνική ομάδα. Στα λεπτά που απέμειναν μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και πλέον η Εθνική μας κοιτάει τα δύο εντός έδρας παιχνίδια του Ιουνίου κόντρα σε Ιταλία και Αρμενία.

• 8

Ένα τυπικό, φουλ επιθετικό 4-3-3 με όλα τα βαριά του «όπλα» κατέβασε ο Ρόμπερτ Προσινέτσκι για τη Βοσνία, με έναν «μαέστρο» -τον Πιάνιτς- στη μέση της τριάδας των χαφ και δύο εξτρέμ στο πλευρό του πρώτου «κατοστάρη» και κορυφαίου στόπερ των Βόσνιων, Έντιν Τζέκο. Η εξαιρετική πίεση των πρώτων λεπτών και το ταλέντο των παικτών του, έκαναν τη διαφορά στο διάστημα αυτό με δύο γρήγορα γκολ που έδωσαν σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του και την ευκαιρία να διαχειριστεί με μεγαλύτερη άνεση το παιχνίδι στη συνέχεια. Ωστόσο, η διαχείριση που έγινε μόνο καλή δεν ήταν, η Βοσνία ήταν εξαιρετικά παθητική και το αποτέλεσμα είναι μέχρι και κολακευτικό για την ίδια.

• 15

«Πειραματική» τακτική κατέβασε ο Άγγελος Αναστασιάδης από την πλευρά του, η οποία όμως όπως αποδείχθηκε από νωρίς, δεν απέδωσε ούτε κατά το ελάχιστο. Το αρχικό σχήμα της Εθνικής ήταν ένα ιδιότυπο 3-5-1-1, με Σιόβα, Σωκράτη, Κουρμπέλη στα στόπερ, Μπακάκη, Κούτρη στα πλάγια, τριάδα κεντρικών με Μπουχαλάκη, Σάμαρη, Ζέκα, τον Φορτούνη μπροστά τους και ακόμη πιο μπροστά τον Δώνη. Μετά το 2-0, η διάταξη άλλαξε σε 4-4-2 με Ζέκα – Μπουχαλάκη δεξιά και αριστερά, χωρίς επίσης να δουλέψει καλά, όμως στο β' μέρος οι τρεις αλλαγές έκαναν το σχήμα πιο ορθολογικό. Σε γενικές γραμμές, μετά τα γρήγορα γκολ των Βόσνιων, η Εθνική είχε να ανέβει ένα αγωνιστικό βουνό, όμως αργά και σταθερά κατάφερε να βελτιωθεί, να βρει ένα γκολ, περισσότερες καλές ευκαιρίες και να διεκδικήσει μέχρι τέλους το θετικό αποτέλεσμα το οποίο όντως ήρθε με ένα εξαιρετικό γκολ.

64'

Είναι η φάση που σε μεγάλο βαθμό άλλαξε την ιστορία της αναμέτρησης. Ο Κώστας Φορτούνης κέρδισε πέναλτι που εκτέλεσε πολύ ωραία ο ίδιος και άνοιξε τον δρόμο για την ισοφάριση της Εθνικής μας ομάδας.

• 10’

ΓΚΟΛ! Μετά από εκτέλεση κόρνερ από αριστερά, ο Βίστσα σούταρε από το ύψος της περιοχής, η μπάλα βρήκε στον Ζέκα και με δεύτερη προσπάθεια ο Βόσνιος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

• 15’

ΓΚΟΛ! Φανταστική εκτέλεση φάουλ από τον Πιάνιτς, λάθος εκτίμηση του Βλαχοδήμου και η μπάλα καταλήγει στα ελληνικά δίχτυα για δεύτερη φορά.

• 22’

Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική μας με τον Φορτούνη από κοντά να σουτάρει άουτ μετά από ωραία προσπάθεια και γύρισμα του Μπακάκη.

• 33’

Ευκαιρία για την Εθνική μας με τον Δώνη να πιάνει ανενόχλητος την κεφαλιά, όμως αυτή είναι αδύναμη και καταλήγει στην αγκαλιά του Σέχιτς.

• 54’

Στην πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος ο Φορτούνης σούταρε δυνατά από το ύψος της περιοχής, η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

• 64’

ΓΚΟΛ! Ο Φορτούνης κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε εξαιρετικά ο ίδιος για να μειώσει στο σκορ για την Εθνική μας ομάδα.

• 76’

Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ελληνική ομάδα με τον Σέχιτς να διώχνει με τα πόδια το σουτ του Κολοβού από κοντά.

• 85’

ΓΚΟΛ! Μετά από σέντρα του Ζέκα ο Κολοβός με άπιαστη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σέχιτς και έφερε το ματς στα ίσια για την Εθνική μας ομάδα.

• 1

Με το σκορ να είναι 1-0 στο 10' και 2-0 στο 15', προφανώς και η Εθνική μας δύσκολα θα μπορούσε να είχε μεγάλη τύχη στο ματς. Το τραγικό αυτό τέταρτο στοίχισε ακριβά παρότι στη συνέχεια η ομάδα μας βελτίωσε την εικόνα της.

• 2

Το δίλεπτο 64-65 έκανε τη μεγάλη διαφορά του αγώνα. Ο Φορτούνης κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε ο ίδιος λίγο αργότερα και δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα η Βοσνία έμεινε και με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Πιάνιτς.

• 3

Προφανώς και το εξαιρετικό γκολ της ισοφάρισης για την Εθνική μας από τον Κολοβό δεν είναι σημαντικό μόνο για το ότι έδωσε τον βαθμό αλλά είναι ένα από αυτά που ίσως αποδειχθεί χρυσάφι και σε ολόκληρη την ιστορία αυτού του ομίλου.

Αυτό το πάθος του Ανδρέα Σάμαρη στον ελληνικό εθνικό ύμνο δεν μπορεί παρά να αποτελεί παράδειγμα για όλους. Η άγαπη για την Εθνική ομάδα είναι το Α και το Ω.

10
Κώστας Φορτούνης
Για δεύτερο σερί παιχνίδι αυτής της νέας Εθνικής, ο Τρικαλινός χαφ του Ολυμπιακού είναι καθοριστικός με την εμφάνισή του. Έκανε ένα ακόμη «γεμάτο» ματς στο επιθετικό και το οργανωτικό σκέλος στο διάστημα που η ομάδα μας ήταν καλή ενώ έβαλε και το νερό στο αυλάκι για το θετικό αποτέλεσμα με το πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος.

10
Μίραλεμ Πιάνιτς
Ο «μαέστρος» της Βοσνίας και της Γιουβέντους ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο, έβαλε ένα σπουδαίο γκολ-φάουλ -παρά τα δεδομένα λάθη της άμυνας στη φάση αυτή- όμως στο δεύτερο μέρος «χάθηκε» και εν τέλει ήταν και μοιραίος για την ομάδα του αφήνοντάς της με δέκα μετά από ένα αψυχολόγητο σκληρό φάουλ στη μεσαία γραμμή αμέσως μετά το 2-1 του Φορτούνη.

17
Δημήτρης Κολοβός
Ο μεσοεπιθετικός της Ομόνοιας μπήκε στο ματς στο 67' με το σκορ στο 2-1 και βοήθησε την Εθνική μας να παραμένει σταθερά σε θέση επίθεσης απειλώντας συνεχώς με τις κινήσεις του. Μια από αυτές έφερε και το γκολ που τελικά χάρισε τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας, με μια υπέροχη κεφαλιά έπειτα από αντίστοιχα πολύ καλή σέντρα του Ζέκα.

Εξαιρετική διαιτησία από τον Ολλανδό ρέφερι Ντάνι Μάκελι, ο οποίος έδωσε όλα όσα είδε. Σωστό και το πέναλτι πάνω στον Φορτούνη και η κόκκινη στον Πιάνιτς και οι κάρτες που έβγαλε. Χωρίς πάρα πολλές δύσκολες φάσεις το ματς πάντως.