Μπορεί η Κηφισιά να έχει να γευτεί καιρό την χαρά της νίκης, ωστόσο κατάφερε να φύγει νικηφόρα από το Ηράκλειο και την έδρα του Εργοτέλη, εξασφαλίζοντας παράλληλα την παρουσία της στα ημιτελικά όπου και θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον Άγιο Ιερόθεο. Στα του αγώνα οι Κρητικοί ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, και μόλις στο 7΄άνοιξαν το σκορ, με τον Καϊμακαμούδη.

Έπειτα από το γρήγορο αυτό τέρμα οι «κιτρινόμαυροι» πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο και στο 12΄ έφτασαν κοντά στο να ζευγαρώσουν τα τέρματα τους, τό πλασέ όμως του Μανουσάκη έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Καλδέλη.Από το σημείο εκείνο κι έπειτα ο ρυθμός του αγώνα, άνοιξε με τις δύο ομάδες να έχουν από μια καλή στιγμή. Οι φιλοξενούμενοι στο 20΄ με το πλασέ του Μουσταφίδη να μπλοκάρεται από τον Βασιλειάδη, και οι γηπεδούχοι στο 23΄ με το σουτ του Μανουσάκη να περνά σύριζα άουτ.

Αυτό το οποίο δεν κατάφεραν οι παίκτες του Νίκου Ουσταμπασίδη, το πέτυχαν αυτοί του Μάρκου Μαυρομάτη στο 30΄, χάρη σε πλασέ του Καρβουνίδη φέρνοντας με τον τρόπο αυτό το μας στα ίσα, αποτέλεσμα το οποίο ήταν και το τελικό του ημιχρόνου, καθώς στο 41΄ το σουτ του Καρβουνίδη κατέληξε λίγο άουτ από την εστία του Βασιλειάδη.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 72΄, ο Εργοτέλης έφτασε κοντά στο 2-1, ο Πόι όμως αν και βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, νικήθηκε από τον Καλδέλη. Από το σημείο εκείνο κι έπειτα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με συνέπεια να μην έχει δημιουργηθεί κάποια αξιόλογη φάση στο ματς. Κι ενώ όλα έδειχναν πως το ματς όδευε για παράταση, ο Φαρινόλας στο 86΄ με πλάσε έκανε το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Ουσταμπασίδης): Βασιλειάδης, Μπερουασβίλι, Πολυχρονάκης, Σηφάκης (46’ λ.τ. Κολόκας), Δημήτρης, Βογιατζής, Τσουμάγκας (64’ Γκοτσούλιας), Κοιλιάρας, Καϊμακαμούδης, Μανουσάκης, Λυδάκης (46’ Πόι).

ΚΗΦΙΣΙΑ (Μάρκος Μαυρομάτης): Καλδέλης, Χαλκιάς, Έσλερ, Τεγούσης, Καρακώστας, Μουσταφίδης, Ρέντζης, Καρβουνίδης (69’ Χαϊκάλης), Κυριαζής (60’ Φαρινόλα), Παναγιωτόπουλος, Σπηλιωτάκης (83’ Σάμιος).

Εργοτέλης - Κηφισιά 1-2