EURO 2024

Στα 32 του χρόνια αγωνίζεται στο MLS με τη φανέλα της Σικάγο Φάιρ, από το 2022 όταν αποφάσισε να αφήσει τη Λιόν και την Ευρώπη για να κάνει το υπερατλαντικό ταξίδι. Πάντα παρών στην εθνική ομάδα της Ελβετίας και με μια εντυπωσιακή επίδοση πια στο βιογραφικό του καθώς είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής που έχει σκοράρει σε τρία Μουντιάλ και σε τρία EURO!

Ο Σακίρι είναι ενας παίκτης που δεν χάνει την ευκαιρία να εντυπωσιάζει με τα γκολ του στα μεγάλα τουρνουά και αυτό έκανε και στο παιχνίδι της Ελβετίας με τη Σκωτία, για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, καθώς ισοφάρισε για την ομάδα του σε 1-1 με εντυπωσιακό πλασέ και αδιανόητα φάλτσα, παραλαμβάνοντας την... ασίστ από το τραγικό λάθος του Άντονι Ράλστον.

Μοιάζει ένας ποδοσφαιριστής, ο οποίος εμφανίζεται «μόνο» στις μεγάλες διοργανώσεις με την εθνική ομάδα της Ελβετίας για να βάλει γκολάρες!

Μουντιάλ 2014 – Χατ τρικ κόντρα στην Ονδούρα
Χάρη στο σόου του Σακίρι, που πέτυχε το πρώτο χατ τρικ στο Μουντιάλ της Βραζιλίας, η Ελβετία νίκησε με 3-0 την Ονδούρα και εξασφάλισε το εισιτήριο για το δεύτερο γύρο, όπου αντιμετώπισε την Αργεντινή. Τότε έπαιζε στην Μπάγερν και άνοιξε το σκορ στο 6' με εκπληκτικό βολέ, «χτύπησε» ξανά στο 31' με νέο τρομερό σουτ και έγραψε τον επίλογο στο 71’ εκμεταλλευόμενος ασίστ του Σερ.

EURO 2016 – Μυθικό ανάποδο ψαλίδι
Η Ελβετία είχε βρεθεί να χάνει από το πρώτο μέρος από την Πολωνία από το γκολ του Μπλαζικόφσκι και στο φινάλε τα έδινε όλα για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Ο τρόπος που θα το πετύχαινε έμελλε να είναι απίστευτος. Η μπάλα απομακρύνθηκε από την περιοχή των Ελβετών στο 82', ο Σακίρι κατάλαβε την πορεία της και αφού δεν την άφησε να σκάσει, από το όριο της περιοχής έπιασε μυθικό ανάποδο ψαλίδι με την μπάλα να σκάει στο έδαφος και να πηγαίνει στα πλαϊνά δίχτυα του Φαμπιάνσκι. Ένα από τα highlights στην ιστορία της διοργάνωσης.

Μουντιάλ 20198– Ήρωας στο 90’
Η Ελβετία έκανε την ανατροπή επικρατώντας με 2-1 της Σερβίας που βολευόταν και με την ισοπαλία, χάρη σε γκολ του Σακίρι στο 90ο λεπτό. Η Ελβετία υπέστη… ψυχρολουσία μόλις στο 5ο λεπτό από το γκολ του Αλεκσάνταρ Μίτροβιτς, ωστόσο σε ένα παιχνίδι με πολύ καλό ρυθμό, επέστρεψε στο 2ο ημίχρονο, ισοφάρισε με τον Γκράνιτ Τσάκα και πήρε τη νίκη στο 90' με γκολ του Σακίρι.

ΕURO 2020 – Γκολ και ρεκόρ
Η Ισπανία έπαιζε με τη φωτιά, έχοντας ρίξει για τα καλά τον ρυθμό του αγώνα και η ανεβασμένη Ελβετία στο δεύτερο μέρος το εκμεταλλεύτηκε για το 1-1 στο 68'. Σκόρερ ο Σακίρι, μετά την τεράστια γκάφα των Πάου Τόρες και Εμερίκ Λαπόρτ, από την οποία βγήκε μόνος του στην περιοχή ο Φρόιλερ και σέρβιρε το τρίτο γκολ συμπαίκτη του, ο οποίος τότε αγωνιζόταν στη Λίβερπουλ σε αυτό το EURO. Τότε ο Σακίρι έγινε ο πρώτος σκόρερ της εθνικής Ελβετίας σε τελικές φάσεις EURO (4 γκολ), μετρώντας συνολικά 9 γκολ και 4 ασίστ σε 17 εμφανίσεις σε μεγάλες διοργανώσεις.

Moυντιάλ 2022 – Καθοριστικός στους ομίλους
Μια από τα… ίδια και το 2022 στο Κατάρ. Στους ομίλους σκόραρε στη νίκη με 3-2 επί της Σερβίας ανοίγοντας τον δρόμο για την νίκη της Ελβετίας.

Τριπλή Προσφορά Χωρίς Κατάθεση Στο Pamestoixima.gr

Οι 24 εθνικές ομάδες γεμάτες πάθος και ταλέντο θα αγωνιστούν για την κατάκτηση του πολυπόθητου τροπαίου. Ζεις την αγωνία και τον παλμό του EURO 2024 μέσα από το ανανεωμένο pamestoixima.gr, εκεί όπου σε περιμένουν μοναδικές προσφορές* και δώρα για να απολαύσεις κάθε έναν αγώνα της διοργάνωσης. Μπαίνεις στο pamestoixima.gr, διαλέγεις τις αγαπημένες σου ομάδες και αγορές για στοίχημα στο EURO και απολαμβάνεις κάθε αγώνα!

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΗΡΙΞΗΣ: 1114| Παίξε Υπεύθυνα |

Σακίρι, ο παίκτης με τις γκολάρες σε EURO και Μουντιάλ (vid)